0 קנסות – מעל 2,000 מפגינים

0 קנסות – מעל 2,000 מפגינים

מעל 2,000 מתושבי אשדוד התפנו בפעם הרביעית מכל סידוריהם והגיעו לתת כתף ותמיכה למנהיגי המחאה. אין ספק שמדובר בהישג משמעותי, בטח ובטח ברמה המקומית. היום, בשל האירועים בצפון התמסמסה התקשורת הארצית שנהגה בשבועות האחרונים לפתוח את מהדורת החדשות ב-לייב מאשדוד, לעיתונות המקומית דווקא היתה נציגות מכובדת ולא מעט מהם העבירו קטעים בשידור חי בפייסבוק לטובת אלה שהעדיפו להישאר על הספה בבית בבית ולחכות למאסטר שף / המירוץ למיליון.

מה שכן מאוד בלט הוא הפוליטיזציה שעוברת המחאה, זה בלט כבר בשבועות הקודמים אבל השבוע קיבלה המחאה שידרוג והמסר של ״לסרי הביתה״ הופך להיות המהות ונושא השבת הופך אט אט להיות ככותרת משנה.

כבר לפני המחאה, במוסיקת החימום שולב ג׳ינגל קצבי הקורא לראש העיר ללכת הביתה, וחבל. חבל שהאותנטיות והמטרה העיקרית מתפספסת, זה התחיל מהעם, מאנשים שמעולם לא זוהו פוליטית וזה היה סוד הקסם. האנשים המובילים את המחאה עושים עבודה מדהימה ומייצרים היסטוריה מקומית, כזו שתהדהד עוד הרבה שנים ותהיה תמיד נר לרגליהם של פוליטיקאים וראשי ערים שהפנימו שאשדוד לא אדישה, שאשדוד יודעת לצאת לרחוב ובכמויות כשמישהו מחליט בשבילם. נגד רצונם.

DSC_0787

איפה הצעירים איפה?

נקודה נוספת שמדליקה אור כתום היא העדרותם הבולטת של צעירי אשדוד, 80% מהנוכחים בהפגנה הערב עברו מזמן את גיל 40, השאר לא רחוק משם. זו אמנם הערכה לא מבוססת אך לעניות דעתי אחוז מאוד גבוה מהמפגינים הצביע בבחירות הקודמות.

DSC_0763
הדור הצעיר חייב להיות נוכח ובכמויות גדולות (צילום: אשדוד פור יו)

כדי לבצע שינוי בהרכב המועצה עוד 200 הפגנות לא יעזרו, במידה ולא יהיה גרעין צעיר משמעותי של גדול ופניה למחוזות של קהלים חדשים השינוי לא יוכל להתבצע. נראה כי המשוכנעים שוכנעו. וי גדול, ירוק ומוצלח אפשר כבר לסמן אבל כאן צריך לחשב מסלול מחדש. באנו, התרגשנו, נתנו אחלה תעבורה לסמיון כוכב הרשת… מה הלאה?

גל נבון גנבה את ההצגה

אולפנה
ואהבת לרעך כמוך, ילדה צעירה אחת עשתה עבודה של 10 מבוגרים (צילום: אשדוד פור יו)

הנואמת האחרונה, הקינוח במקרה של המחאה היתה בחורה צעירה העונה לשם גל נבון, תלמידת אולפנא שדיברה אל ליבו היהודי של המחאה, על הפרדת השנאה מהשבת, על מסר האחדות ואם מישהו תפס את הנאום שלה בלייב רוצו לראות. היא לא צעקה לאף אחד ללכת הביתה, אלא לכולם להישאר… ולאהוב. ילדה בת 18, תלמידה שעשתה בית ספר לכולם.

DSC_0791
חבר האופוזיציה נעים שומר תפס מקום בשורה ראשונה (צילום: אשדוד פור יו)

שבת ללא קנסות

ההצלחה האמיתית של המחאה היא בכך שלא חולקו קנסות לעסקים השבת, שבת רגועה מבחינת קנסות כיבתה את הלהבות בשבת, הקנסות וצילומי הפקחים המתסיסים את הרשתות החברתיות ומקדמים את ההפגנות כמו דלק במדורה לא קרו השבת. מה לגבי העתיד? אין לדעת, במציאות האשדודית ניתן לנבא שבוע קדימה. אז השבוע העסקים קיבלו מנוחה וצריך לראות איך יגיבו הסיעות החרדיות למהלך של הפסקת חלוקת הדוחות.

גיא-סער-650
גיא סער ממובילי המחאה. נרגש (צילום: אשדוד פור יו)

מה הלאה?

מנהיגי המחאה יצטרכו לכנס ישיבה ולהחליט מה הלאה… הפיתרון יכול להיות מאוד בעייתי כי לצד שיכרון הכח הלא מבוטל אותו צברו מנהיגי המחאה הפיתרון יהיה חייב להיות פוליטי. הדמויות הנואמות שמלהיטות את הקהל הרב לא ממש יוצרת כח מוחשי, כזה שיכול לבצע שינוי. בעיה נוספת היא שהקהל הומוגני, ורובו מבוגר. חסר כח צעיר עליו שווה להילחם, כזה שימשיך את הדרך וישתלב בהנהגה. על פניו היו אמורים להיות נוכחים הערב ובשאר ההפגנות לפחות 1,000 צעירים בגילאי 16-22, אלה שצריכים את מקומות הבילוי והתרבות פתוחים ואלה שצריכים יותר מכולם תחבורה ציבורית בשבת ובעיקר… הם אלה שאמורים לרצות להישאר פה ולהילחם על הבית. הם אלה שלא הצביעו מעולם והם המאסה שתשנה את אחוזי ההצבעה. בינתיים זה לא קורה.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*