תקציב 2015: מתקרבים ל-2 מיליארד ש״ח

תקציב 2015: מתקרבים ל-2 מיליארד ש״ח

מועצת עיריית אשדוד אישרה אתמול בישיבה מיוחדת, את תקציב הפיתוח (כ-443 מש״ח) ואת התקציב הרגיל (כ-1,439 מיליארד ש״ח) לשנת 2015. התקציב מבשר המשך תנופת פיתוח, יישום הפרויקטים שהתחלנו בשנה האחרונה ותחילתם של מיזמים חדשים בשנת התקציב הקרובה. כמו כן תימשך מגמת העליה בסך ההשקעה בתושב ובשנת 2015 יעמוד על 6,696 ש״ח.

מועצת העיר התכנסה אתמול לישיבה מיוחדת על מנת לאשר את תקציב עיריית אשדוד לשנת 2015 ואת תקציב הפיתוח לשנה הקרובה. ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי פתח את הישיבה בסקירה כללית והציג נתונים כלכליים ונתוני ביצוע של השנים האחרונות בהם זינקה העיר לחזית הערים החזקות בישראל.

הבשורות החשובות עבור ציבור התושבים הן שעיריית אשדוד לא ביקשה ולא העלתה ארנונה ואינה נמנית על הערים אשר בקשו להעמיק את הגביה. אדרבא, מבין הערים הגדולות (פורום ה-15), תעריף הארנונה למגורים באשדוד הוא הנמוך ביותר, ולעסקים ניצבת העיר במקום ה-12 בלבד. בשורה נוספת עוסקת בסל ההשקעה בתושב. גם השנה הוא ימשיך לגדול ואם בשנת 2014 הוא עמד על 6,300 ש״ח, ב-2015 ההשקעה בתושב תעמוד על 6,696 ש״ח.

באשר לנתונים הכלכליים של אשדוד, ציין ראש העיר כי אלו מלמדים על עיר עצמאית עם יכולת ניהולית גבוהה העומדת בכל הפרמטרים של ניהול יעיל. בכל הקריטריונים שקובעים איתנות של רשות מקומית, עומדת אשדוד בפרמטרים הנדרשים ואף מציגה נתונים מרשימים המלמדים על איתנותהשיעור ההכנסות העצמיות של העירייה עולים על 62.5%, הפרמטר הקובע, ועומדים על 67%!, לעירייה אין גרעון שוטף בשלוש השנים האחרונות ותסיים את שנת התקציב עם עודף! שיעורי גביית הארנונה מהגבוהים בארץ ואינה חורגת מתקן כח האדם המאושר. על אלה ועוד זכתה אשדוד על פרס ניהול תקין.

התקציב הרגיל לשנת 2015 יעמוד השנה על כ-1,439 מיליארד ₪ כאמור, וגם השנה תקציב החינוך יהיה החלק הארי של התקציב ויעמוד על כ-470 מש״ח. בהשוואה לערי הפורום אשדוד ופתח תקוה נמצאות במקום השלישי, עם הקצאה של 33% מתקציבם לצורכי חינוך (אחרי כפר סבא – 34% ורעננה – 37%). תקציב הרווחה עומד במקום השני עם כ-217 מש״ח (15% מהתקציב).

נתוני הגביה באשדוד מלמדים על אחוזי גבייה מרשימים ומשטר תשלומים מצוין. ארנונה למגורים עומדת על 97% גביה ולעסקים – 92%. זאת כאמור, כאשר תעריף הארנונה באשדוד הוא הנמוך בין ערי הפורום ועומד על 38.73 ₪ למ"ר. נתון חשוב כאמור הוא שאשדוד לא הצטרפה לטרנד הארצי לפיו פנו רשויות רבות בבקשה להעלאת הארנונה. אשדוד לא ביקשה ולא העלתה את הארנונה!

גם במרכיב השכר חלה ירידה והוא מהווה רק 33% מסך התקציב. ירידה של אחוז אחד מאשתקד, ומבין ערי הפורום חלקו בתקציב הוא הנמוך ביותר. בראשל"צ, לשם השוואה מהווה השכר 47% מהתקציב, בתל אביב – 47% וחלקו של השכר בתקציב בפורום ה-15 עומד על כ-40% בממוצע!

תקציב הפיתוח מלמד אף הוא על המשך תנופת הפיתוח בעיר. גם כאן עיקר התקציב מופנה לחינוך – כ-255 מש"ח (56%). פרויקטים בתחומי הפיתוח נוכל לראות בכבישים ותחבורה – כ-41 מש"ח, ברווחה – כ-35 מש"ח, בתיירות – כ-31 מש"ח.. ועוד. עיקר המיזמים: בחינוך – בית ספר בט"ז ומקיף בי"ז, בי"ס אוטיסטי, השלמת כיתות בבתי ספר ובניית כיתות גן ועוד. ברווחה – סיום בניית מח' אזורית, מעון יובלים ומיגון מוסדות רווחה. בתחבורה – פרויקט הדגל של תחבורה ציבורית בתקיימה, פיתוח תשתיות בתעשייה וסלילת כבישים חדשים. בתיירות – המשך פיתוח טיילת הים, גבעת יונה, שייט בנחל והקמת שביל פארק. תרבות – השלמת בית האמנים החדש, הקאנטרי בי"ג, מרכז תרבות לעדה האתיופית ומועדוניות לנוער. ובכלל, פרויקטים רבים עליהם בישרנו אשתקד עלו כבר לשטח או מתגבשים לקראת תחילת ביצועם.

בשנים האחרונות אשדוד לובשת פנים חדשות. תוצאות ההשקעה, התכנון והביצוע, ניכרות בכל פינה ועל כך מעידים האורחים הפוקדים את העיר וטורחים להחמיא ולפרגן על הזינוק הגדול שעשתה אשדוד.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*