תערוכה בשוק. אמנות בקהילה

תערוכה בשוק. אמנות בקהילה

פתיחה חגיגית ל'אוצרים בשוק ב'- תערוכת צילום מיוחדת בה לוקחים חלק אמנים, בעלי הדוכנים בשוק ובעלי החנויות הוותיקים ברובע ב' בעיר. 
חלק מהתושבים שהגיעו את המרכז המסחרי ברובע ב' בעיר, הופתעו לגלות בסיבוב הקניות הקבוע שלהם, של שישי בבוקר תמונות בשחור לבן פרוסות בפתחי החנויות הדוכנים, מוזיקה בלקנית שמתנגנת ואנשים שהגיעו במיוחד כדי לצפות בתערוכה הייחודית: אוצרים בשוק ב שאצרה יעל ויזל במסגרת פעילויות תרבות ואמנות בקהילה ובמרחב הציבורי שמקדמת החברה העירונית לתרבות. 

התערוכה 'אוצרים בשוק ב" נפתחה ביום שישי בשעה 11.00 תערוכת "אוצרים בשוק ב' " לאחר תהליך עבודה  של כחמישה חודשים במסגרתו צלמים מאשדוד ביקרו בשוק ובמרכזון ברובע ב' והתוצאה: 40 תמונות, כולן פותחו בשחור לבן ופוזרו ברחבי השוק ובפתחי החנויות .מטרת התערוכה ומיזמים נוספים להביא את האמנות אל תוך הקהילה כחלק מתפיסה שמובילים ראש העיר -ד"ר יחיאל לסרי, סגן ראש העיר ויו"ר דירקטוריון החברה העירונית לתרבת הפנאי -בוריס גיטרמן ומנכ"ל החברה העירונית לתרבות- אורן טואיל.

האירוע נפתח בטקס חגיגי ברחבת קולנוע "אסתר" לשעבר, כשברקע הושמעה מוזיקה בלקנית קצבית ואט ואט החלו להתקבץ ברחבה תושבים, צופים, סקרנים,  אורחים מכובדים- אורן טואיל מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי, נעמי אדר הופמן, המשנה למנכ"ל בחברה העירונית ומנהלת התרבות והאמנות בחברה, עופר דרי מנכ"ל 'חופית'- החברה לתיירות, נאור ביטון-יועץ ראש העיר ,מקסים ממן –מנהלו של  מרכז הקהילתי "תקוותינו", ראש מנהלת הרובע – אורי סבח ואורחים רבים.

_TP_4436

בדברי ברכתו אמר אורן טואיל, מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי, "במקום שאתם תבואו אלינו למוסדות אנחנו באים אליכם. התרבות מגיעה אל הקהילה וזהו פרי הביכורים הראשון שאנחנו עושים בתערוכה המביאה אליכם את האמנות, הצבעים, המוזיקה, הצילומים והאמנים וכל דבר שיכול לשקף תרבות ויצירה .זה כיף לא נורמלי להגיע לכאן לשוק של ב', אנחנו רוצים להחזיר עטרה ליושנה ומזמינים את כולם לבוא לבקר, לצפות בתערוכה ולקנות ברובע ב'. כל זה לא היה מתרחש לולא מעורבותו של  ראש העיר ,ד"ר יחיאל לסרי ." 

_TP_4593

ההתרגשות ניכרה על פניה של אוצרת התערוכה יעל ויזל שאמרה "אני שמחה מאוד להגשים חלום ולפתוח תערוכה של אוצרים ב-א' בשוק. בעלי החנויות פה בחרו איזו תמונה הם רוצים להגדיל. שלחנו 14 צלמים ששודכו לחנויות ודוכן. רצינו להדגיש את הקונטרסט בין הצבעוניות של השוק לצילום האמנותי. התערוכה תהיה פה במשך שלושה שבועות ולאחר מכן תנויד למרכז הקהילתי תקוותינו".

הזמרת ענבל בן שטרית ,שפרטה על גיטרה הנעימה את האווירה בשירתה המרגשת אליה הצטרף הקהל בשירה ומחיאות כפיים.
פבל טולצ'ינסקי, מפיק התערוכה , שהנחה את האירוע סיפר כי  במקצועו הוא צלם שהתבקש ללוות ולהפיק את התערוכה במהלכה הוא ליווה 13  צלמים מהעיר אשדוד, שצילמו ברחבי השוק ,"זה היה תהליך מורכב שנמשך מס' חודשים במהלכו נוצרו יחסים חמים עם בעלי החנויות ולאחר שהובנו מטרות המיזם וחשיבותו להתחדשות המרכז והרובע הוסרו המחיצות והתערוכה יצאה לדרכה ."

_TP_4656

פבל  מספר לנו  כי ברמה המקצועית בחר לצלם בחנות "ספורט מלכה" תמונה שבה הבובות בחלון הראווה לכדו את מבטו, האדם שמודד ובודק את החולצות מאחור ובתמונה השנייה מוצגת ההוויה של  פולחן דתי  שנמצא כמעט בכל החנויות ומראה את החיבור של בעלי החנויות לדת. רוב העסקים ככולם אינם עובדים בשבת ומחזיקים בתוך החנויות ספרי תפילה ותמונות בעיקר של רבנים.

המבקרים, המוזמנים והאורחים התלוו לסיור דרך החנויות והצילומים כאשר גארי לובלוב, עם האקורדיון מוביל את השיירה, הם עברו דרך החנויות, צפו בצילומים והצטלמו יחד עם בעלי החנויות ליד התמונות, חלקם אפילו רכשו מכספם כמה מוצרים. האווירה הייתה חגיגית ונעימה.  אחד מהמצולמים, מאיר בן הרוש בן ה- 80 מחנות מספר 35, שצולם על ידי אורי קריספין זכה להפוך לגיבור של שתי תמונות בתערוכה .הספר הוותיק,עובד במקצוע מזה כ- 63 שנים אמר, " מדובר  ברעיון נהדר ואני מקווה שזה יעזור להביא מבקרים למרכז ב'. אני נמצא בחנות במרכז ב' משנת 74'.

_TP_4616

בעבר הייתי מספר גם נשים אולם מאז שחזרתי בתשובה אני מספר רק גברים. קודם לכן הייתי חי בפריז ונחשבתי לאמן בתחום הספרות ואפילו זכיתי פעמיים באליפות ישראל לעיצוב שיער לגברים".  האמנית אינה קצב שצילמה את החייט משה מישל ואת רעייתו נינה סיפרה לנו כי היא מכירה את המקום המוכר לכל כחנות של ג'ינג'י החייט דרך הסבתא שלה שהייתה נוהגת להגיע לחנות לשם תיקוני בגדים ומכאן בחירתה בחנות המקסימה בעיניה.

חנות קולומביה על שלל כפתוריה, אופטיקה צ'יבוטרו , מספרת מאיר בן הרוש והמספרה של ג'וג'ו ,ג'ינג'י הלבשה וחייטות עילית, חשמל קמי,תכשיטי ארמנדו ולא נשכח את חנות הפיצוחים שכל מי שהלך להצגה יומית בקולנוע אסתר המיתולוגי נהג לרכוש בה פיצוחים וממתקים – צידה מתאימה ל-2 סרטים בכרטיס אחד בימי שישי הזכורים לטוב של ימי ילדותנו. הנוסטלגיה, אווירה של פעם והתמונות במרכז ובשוק ב' מוכיחים כי בכוחה של האמנות לחבר אנשים.

'אוצרים בשוק ב" – תערוכה של 40 צילומים בשחור לבן של אמני אשדוד מצלמים בחנויות ובדוכני השוק שברובע ב' ,הסוחרים הם ה"אוצרים" שבחרו את התצלומים המוצגים בפתחי החנויות והדוכנים שלהם. נעילת התערוכה :1 בינואר 2017.

 

צילום: פאבל טולצ׳ינסקי

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*