תלמידים ממקיף ט' זכו במקום הראשון

תלמידים ממקיף ט' זכו במקום הראשון

טבעם של סיפורי הצלחה שהם מתחילים בצרוף מקרים או באקראיות כלשהי, המשכם בהתפתחות העלילה לכיוונים מפתיעים ולבסוף מעלים על נס את גיבורי הסיפור שבנחישות ובהתמדה ובעיקר בהרבה מאוד מוטיבציה, הצליחו לכבוש את ההר ולתקוע בו יתד. כך גם הסיפור שלפנינו. "הכל התחיל לפני שנתיים, בעת שקיבלנו את טופס בחירת המגמה ובית הספר המליץ לנו על מגמת הרובוטיקה", מתארים תלמידי המגמה לרובוטיקה במקיף ט' את תחילת המסלול ומציינים כי "משם המשכנו לתכנות ומחשבים ולהצלחה בזכות המורה אירנה שגרמה לנו לבחור את המגמה הנכונה".

ראשית הדרך נראית די רגילה. לימודים עיוניים, לימוד נוסחאות, תורת החשמל, הכרות עם עולם השסתומים ו…מבחנים. "בשלב זה, לאחר שעברנו את המבחן הראשון בהצלחה" מתארים התלמידים, "המורה הודיעה כי המגמה כוללת גם בניית רובוט לתחרות ארצית ברובוטיקה". כאן כמובן באה התפנית ונרשמה התלהבות ומוטיבציה שגררה גם החלטה: הרובוט שייבנה יהיה בקטגוריה – "הצלה". כלומר: התלמידים החליטו לבנות רובוט מציל חיים. החליטו ועשו.

robocop 3

כך החל תהליך של איסוף חלקים מתאימים ובניית בסיס הרובוט, הדרכה לשימוש נכון בחומרים ובכלים שהתלמידים מעולם לא הכירו, בניית גוף הרובוט, החיישנים, מרכיבי בנייה נוספים וכיו"ב, ובמקביל, קבוצת תלמידים שנייה עבדה על התכנות של הרובוט. כך פעלו למעשה שתי קבוצות: האחת, בראשותו של אלישע – אחראי תכנות ובנייה, והחברים שי, אור ועדי – צוות בנייה, ובנוסף יוני ורן צוות תכנות, כמו בכל אתגר גם כאן נתקלו שני הצוותים בכל מיני מהמורות ומכשולים איתם היה עליהם להתמודד ובהן: הרכבת הבקר, ניסיונות של הברגה, תקלות בהלחמת חוטי חיישן, חיבור חוטים והרכבתם לבסיס, וכמובן תקלות ובעיות בצוות התכנות כמו נסיעה על פס שחור, תזוזה מן המכשולים ועוד.

robocop 2

"על הבעיה העיקרית בבניית הצבת שצריכה לתפוס פחית ולהרימה, התגברנו בעזרת מקלות וכמה גומיות שיוצרות צבת מאולתר, אליהם מחובר מנוע שמפעיל את הצבת" אמרו התלמידים בלא מעט גאווה וציינו שכך נמצאו רוב הפתרונות "באלתור אך בעמידה בסטנדרטים של יעילות, חיסכון ומקוריות". בבית הספר מדגישים כי כוחן של שתי הקבוצות היה בעבודת הצוות. "ללא עבודת צוות לא היה ניתן לבנות את הרובוט, משום שמדובר במיזם המחייב איחוד מוחות וחשיבה קבוצתית".

לשלב התחרות שהתקיים באוניברסיטת בר אילן הגיעו תלמידי מקיף ט' עם תיק תיעוד שכלל את כל הבעיות והפתרונות לבניית הרובוט. הם נדרשו להתמודד עם ראיונות והסברים על העבודה שעשו במהלך השנה ,ובסוף תלמידי מקיף ט' חזרו הביתה עם ניצחון מרשים: מקום ראשון בתחרות רובקאפ בקטגוריית הצלה.

"כעת" אומרים חברי הקבוצה, "אנו ממתינים לתשובה האם אנו טסים לסין לתחרות העולמית לייצג את אשדוד וישראל בתחרות רובוקאפ העולמית של הנוער". כמובן שגם בימים אלו הם ממשיכים לפתח פתרונות נוספים למצבים משתנים על מנת לשפר את הרובוט, ובבית הספר מביעים תקווה "מי יודע אולי נזכה בתחרות העולמית?"

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*