"שערי גלות"

"שערי גלות"

תערוכה חדשה לבוריס דוברוב מאשדוד, אמן היודאיקה המצליח בעולם.

התערוכה "שערי גלות" של האמן בוריס דוברוב (38, נשוי+ 2) פותחת צוהר אל החיים היהודים בשטעטל – מילה שפירושה ביידיש (השפה היהודית של יהדות אשכנז) הוא עיירה. זו הייתה צורת היישוב הטיפוסית של יהדות מזרח אירופה בכל המרחב מליטא עד רומניה, בעיקר במאה ה-19. השטעטל הטיפוסי מנה מאות עד אלפים בודדים של תושבים יהודים, בעלי מלאכה, סוחרים וחנוונים אשר ניהלו אורח חיים מסורתי שהתבסס על נתינה, אחווה ועזרה הדדית ושחיו בצל הפוגרומים ואסונות שמקורן בשנאה, עוינות ואנטישמיות. בשטעטל התגבש הווי יהודי עשיר ומקורי שהיווה חלק בזיכרון הקולקטיבי של יהודי מזרח אירופה. השטעטל היווה מקור השראה לצייר בוריס דוברוב, שמאפשר מסע היסטורי אל העבר הלא רחוק… אל "שערי גלות".

העבודות של דוברוב, שעלה לישראל בשנת 1997 ומאז מתגורר באשדוד, מופיעות במקומות שונים, ברחבי הארץ והעולם וחיפוש ברשת של הנושא "אמנות יהודית"judaica art  במנוע החיפוש הפופולרי של גוגל יציג  מבחר גדול של ציורים שצייר. יש כעשרה אמנים בתחום הזה העוסקים ביצירה של המסורת היהודית דוברוב נחשב לאמן הכי מצליח וכמוביל בעולם.

לדבריו של שלמה פרמן, אוצר התערוכה: "בוריס מצליח להעביר דרך מכחולו, בשפה אמנותית ייחודית בדומה ובהשראתם של האמנים איזידור קאופמן, מאוריציו גוטליב ומוריס אופנהיים, את ההווי היהודי המסורתי שנותן לצופה תחושה של ריחוף רוחני ורגישות פנימית רבה. המתבונן ביצירותיו מתרשם מיכולתו האמנותית ומכושר הביטוי המיוחד שלו".

המיוחד ביצירותיו של דוברוב הוא השראה נוספת ממנה הוא יוצר את יצירותיו – היא דרך אדם דתי חרדי שהכיר באשדוד והתחבר אליו וכשביקר בביתו ברובע ז' (הרובע החרדי) באשדוד, צילם בביתו את אורח החיים של הדמויות במשפחתו ביום יום. עם הזמן הוא החל לצייר את הדמויות והוסיף רקע ואלמנטים יהודיים מסורתיים. צילם למשל את הילדים משחקים בסביבונים או את ה"זקנים" לומדים תורה, קיבל השראה והוסיף רקע של מקומות כמו אומן ופולין ויצר עבודות חדשות שנראות עתיקות.

את היצירות הוא מכין בצבעי שמן ובכולן ניתן לזהות אלמנטים יהודיים שונים. להשלמת האווירה יוצגו בתערוכה חפצים שונים כמו שופרים, כינור, צעצועים אותם צייר ביצירותיו ובמקביל, לצד עבודותיו של בוריס יציגו גם אמני אשדוד יצירות תלת מימדיות  ומיצבים. אלו יוסיפו מימד נוסף לחלל הגלריה ופרשנות אמנותית למוטיבים ולפריטים ביצירותיו של בוריס.

האמנים המשתתפים בתערוכה הם: יוספה אלמוג, ראובן כהן, סיגל מור, פינטו סולומון, סוזי אוזנה, ורוניק פולקה, לינה פו ז"ל, דבורה צימר ואלכס גורוחוב.

התערוכה המתכתבת בישירות עם החגים הבאים עלינו לטובה נערכת בחסותם של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, בוריס גיטרמן (סגן ראש העיר ויו"ר דירקטוריון החברה העירונית לתרבות הפנאי) ואורן טואיל (מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי).

פתיחה התערוכה "שערי גלות": יום ה' 14.9.17 בשעה 19:00, בית אריה קלנג ,רח' יאיר 2, אשדוד. הכניסה חופשית.

קמפיין באים בטוב - ספטמבר 2017

קמפיין באים בטוב – ספטמבר 2017

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*