שנה שלישית שאשדוד זוכה במדד ההכללה

שנה שלישית שאשדוד זוכה במדד ההכללה

בשבוע שעבר התבשרה אשדוד כי היא זכתה, זו השנה השלישית, בתואר העיר המובילה במדד ההכללה של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בקהילה המקומית. עוד רגע של גאווה לעיר וסיפוק אינסופי למי שעוסקים בעבודה של חסד, בשקט ובצנעה, ומאירים את חייהם של האנשים עם מוגבלות שכלית.

המינהל לשירותים חברתיים בעיריית אשדוד ממשיך לפתח ולהפעיל רצף של שירותים מיוחדים לאנשים עם מוגבלות שכלית, ומשקיע לא מעט על מנת להכלילם בקהילה בתחומי חינוך, תעסוקה, דיור ופנאי. בתוך כך פועלת הרשות בקרב הציבורי הכללי, להטמעת עמדות חיוביות כלפי אנשים עם מוגבלות שכלית. מדיניות זו זכתה להרבה מאוד פרגון והערכה ובמכתב חם ששיגרו יו"ר אקי"ם מר עמי איילון ומנכ"לית אקי"ם גב' סיגל פרץ יהלומי לראש מינהל לשירותים חברתיים באשדוד גב' רונית צור, בו הם משבחים את הנעשה באשדוד ואת העובדה שאשדוד היתה חלוצה בנושא וזו השנה השלישית שהיא נמנית על הערים המובילות במדדי ההכללה למען אנשים עם מוגבלות שיכלית.

גב' אורנה טוביאס, מנהלת מחלקת שיקום וגב' פאני מלכה, עו"ס שיקום במינהל לשירותים חברתיים מפרטות את הפעילות המבורכת שנעשית בעיר בתחום ההכללה. "השנה נפתחו מסגרות חדשות בעיר כמו מסגרת הארכת יום עזר מציון. בתחום התעסוקה נפתחו מע'ש חרדי, מע"ש תעשייתי ומסגרת תעסוקה עד הבית" הן אומרות ומציינות כי מסגרות אלו נותנות כיום שירות ל-50 אנשים כשהמגמה היא להרחיב את רצף התעסוקה ומערך השירותים בתחום. כמו כן, מתקיימת פעילות גם בתחום הפנאי "השנה נפתח סניף חדש – 'כנפיים של קרמבו' ובו פעילות משותפת עם ארגון 'מסע' ופרויקט 'תעשיידע'".

פעולות המינהל להכללת אוכלוסיות אלה בקהילה באות לידי ביטוי במגוון נושאים ותחומי עניין, עליהם זוכה אשדוד להערכה רבה. דוגמאות: פעולות להטמעת עמדות חיוביות בקהילה, ארגון והפקה של שבוע חשיפה להעלאת מודעות לאנשים עם צרכים מיוחדים. פרויקט מכחול הזהב. חלוקת שי שולחני המעוצב בציורים של אנשים עם צרכים מיוחדים. שילובם של 20 אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בשלוחה של האוניברסיטה המיוחדת במכללת אחווה. פיתוח פרויקטים ייחודיים במרכז למשפחה המיועדים למשפחותיהם של אנשים עם צרכים מיוחדים… ועוד.

רמת השירותים והביטוי המובהק של ההכללה נעשה בתקופת המלחמה, בקיץ האחרון. "במהלך מבצע 'צוק איתן', תפקדה העירייה באופן מיטבי ומקצועי והעניקה שירותים ברמה גבוהה מאוד לאוכלוסיות המיוחדות" אומרות השתיים ומדגישות כי "ימים אלו חייבו היערכות מיוחדת עבור תושבי העיר בכלל. ועבור האנשים עם הצרכים המיוחדים בפרט". שירות זה התאפשר בזכות הגיבוי המוחלט של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי וראש מינהל לשירותים חברתיים גב' רונית צור, אשר גילו רגישות, אכפתיות והבנה לצרכים המשתנים של אוכלוסיית אלה וסייעו בכל עת ובכל נושא לו נזקקו. כך לדוגמא נהנו הם מפעילות במרחבים מוגנים ומהשתתפות המשפחות בפעילות הפגה שונות ומגוונות מחוץ לעיר.

על מנת להבין את גודל ההישג יצויין כי מדובר בהיקף חסר תקדים של משתתפים. "כ-1700 אנשים יצאו להפגות יומיות או להפגות בתנאי נופש ברמה גבוהה מאוד" הן אומרות ומציינות כי בנוסף לכך "כאשר היה קושי לצאת לקניות בשל המצב הביטחוני, ניתן סיוע למשפחות בקבלת מוצרי מזון או מזון מוכן, ומשפחות רבות קבלו סיוע באמצעות מתנדבים עד לבתיהם".

במינהל לשירותים חברתיים גאים כמובן בעובדה שאשדוד זוכה להכרה ברמה הלאומית ומציינים כי "באשדוד, אנו רואים את האנשים עם המוגבלות השכלית כחלק בלתי נפרד מהמרקם, בכל תחומי החיים, ועושים ככל יכולתנו על מנת להכלילם בקהילה".

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*