סיור טבע בשטח עירוני

סיור טבע בשטח עירוני

אשדוד נבחרה ע"י פורום ה-15 ורשויות גדולות בישראל, לארח נציגי רשויות מכל הארץ ולהציג בפניהם מיזמים בתחומי הסביבה. אשדוד נבחרה משום שהיא משמשת מודל למהלכים שנועדו לשמר את הסביבה בתוך המרחב העירוני כדוגמת – פארק לכיש, הפארק האקולוגי בחוף הים ויער המאכל. היה סיור מעניין וחשיפה מרתקת לאורחים שחלקם מבקרים כאן בפעם הראשונה.

ביום חמישי (9/23) האחרון קיימה עיריית אשדוד סיור בנושא טבע עירוני ואירחה כ-40 נציגים ממגוון רשויות בארץ, ביניהם מהנדסי ערים ואדריכלי עיר, רכזי חינוך סביבתי ומנהלי יחידות סביבתיות. את הסיור בעיר ארגנו מר יעקב פלאצ'י – מנהל אגף רישוי ואיכות הסביבה וגב' ימית הוניקמן פרץ – מנהלת המחלקה. הסיור דן בעיצוב הסביבה העירונית והשטחים הפתוחים וכלל ביקורים במספר אתרים מרכזיים בעיר: החל מנחל לכיש, בו בוצע שיקום משמעותי של הנחל – הוסבר על התהליך שהוביל ראש העיר והמנכ"ל, המחקרים שבוצעו לבדיקת האקולוגיה של הנחל ומחקר שמתקיים בימים אלו לעיצוב המדיניות וניהול משברים. עצרנו לביקור במרכז הדולפין והים שהקימה עמותת דלפיס, וביקרנו ביער המאכל הראשון באשדוד אשר מהווה דוגמא לעירוב הקהילה, משלב התכנון דרך ההקמה והמשך תחזוקה שוטפת ע"י קבוצת פעילים שמטפחת את היער. האורחים נפגשו גם עם יהונתן כהן – תושב העיר שסיפר על גינת הפרפרים ברובע ד' והפעילות הקהילתית הענפה, שהוקמה ביוזמת תושבי השכונה.

 

 

הסיור הסתיים בסיור רגלי בפארק האקולוגי החדש שהוקם בהשקעה רבה. "זהו פארק חופי ראשון ומיוחד מסוגו, בתכנון מבוסס טבע, אשר הוקם בראיה מתקדמת להחזרת הטבע למקום, מאפשר שיגשוג לבעלי החיים והנגשתו לקהילה" אומרת מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה ימית הוניקמן-פרץ ומציינת כי מדובר ב"פארק ייחודי שמשלב גם צמחיה ים תיכונית לצד אתרים אריכאולוגים עם נוף לים, ביוזמת העירייה החברה לתיירות".

נציגי עיריות מרחבי הארץ הגיעו ללמוד מהמהלכים שעושה אשדוד בשמירה על הטבע וההגנה על המשאבים הטבעיים שלה, לטובת הציבור. הסיור התקיים במסגרת מיזם האקלים של פורום ה-15 ובמסגרת תכנית ברית ערים שמקדם הפורום לקידום קיימות ואקלים בעיר. מאיה קרבטרי, נציגת הפורום: "בחרנו באשדוד משום שניתן לראות בה דוגמאות מגוונות של שילוב טבע עירוני בלב אוכלוסייה וגם שיקום, הגנה וטיפוח של טבע עירוני ומשאבי טבע קיימים, כגון הנחל שמציג דוגמא לחשיבה יצירתית, ניצול הזדמנויות ויכולת לחבר גורמים שונים בתוך העירייה ומחוץ לה".

גם למשתתפים בסיור היה מה לומר על החוויה שלהם מהסיור. דור, אקולוג של עיריית נתניה, אמר: "נחשפתי לטבע עירוני שלא ידעתי שקיים באשדוד. חשבתי שזו רק עיר נמל, אך הרבה מעבר ויפה לראות את זה. רואים שיש אנשים בעירייה שרוצים שיהיה פה טבע עירוני משגשג. יש פה הון אנושי לבצע מהלכים גדולים". גבי, מנהל איכות הסביבה בעיריית בת ים: "השילוב של פארק אקולוגי עם הים מדהים. לא ידעתי שיש כזה מגוון וכמות של שטחים פתוחים באשדוד. המון צומח והכל פשוט מרשים". יעל, רכזת קיימות וחינוך סביבתי גבעתיים: "פעם ראשונה שאני באשדוד. ידעתי שהיא גדולה עם אתרי טבע אבל לא ידעתי שעד כדי כך. באשדוד עובדים בסינרגיה עם הטבע וזה מראה שאפשר גם אחרת".

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*