נערכים בשקט לפני הרעש

נערכים בשקט לפני הרעש

ועדת הביטחון העירונית, המשלבת גם את מטה מל"ח על כל ראשי המכלולים וגופי הביטחון העירוני, התכנסה לישיבתה הראשונה לשנת העבודה 2017. על סדר יומה עמדו כמה נושאי ביטחון אך הדגש השנה הושם על היערכות לרעידת אדמה.

רעידת אדמה (רעש אדמה) בישראל היא רק עניין של זמן אומרים המומחים ומציינים כי על פי הסקרים והפוטנציאל האזורי היא יכולה להתרחש בכל רגע בישראל ובעוצמות משתנות. תרחיש זה כבר אינו עניין של "האם" אלא של "מתי" אומרים המומחים ורשויות החירום בישראל כבר נערכות אליו. זו הסיבה שבתכנית העבודה השנתית של היערכות העורף לתרחישי חירום, נקבע נושא רעידת אדמה כנושא המרכזי אליו יש להיערך.

"השנה, שנת ההיערכות לרעידת אדמה" אומר אריה איטח, מנהל אגף הביטחון העירוני וקב"ט העיר. המשמעות היא שעל הרשויות המקומיות ועל תושבי ישראל להיערך לרעידת אדמה, באופן שכל אזרח ידע להכין עצמו ואת בני ביתו לתרחיש רעידת אדמה ומאידך ידע כיצד להתנהג בעת רעידת אדמה.

עיקר השיח בועדת הביטחון עמד על עוצמת האסון בעת רעידת אדמה. לרמת המוכנות בעת רעידת אדמה יש משמעות מצילת חיים משום שאירועי רעידת אדמה בעולם מלמדים על קריסה מוחלטת של מערכות חשמל, תקשורת ואינטרנט ולאנשים יהיה מעט מאוד מידע בשעות הראשונות לאסון. "ככל שהתושבים ידעו מה לעשות ויהיו מצוידים נכון כך יקל עליהם לשרוד את הימים הראשונים והקריטיים, עד שיגיע אליו סיוע" נקבע בדיון.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, יו"ר ועדת מל"ח ומי שעומד בראש מערך החירום: "השנה, אנו נתמקד ברעידת אדמה. אנו ערוכים לירי רקטות ולדעתי גם תושבי אשדוד מוכנים, אך לעניין רעידת אדמה יש להוביל את התושבים לעצמאות תפקודית ולציוד הנדרש מהם לרעידת אדמה".

המשמעות להנחיית ראש העיר כי תהיה התמקדות בהכנת התושבים לרעידת אדמה, במסע הסברתי בקרב האוכלוסיה, בהגברת המודעות למוכנות ולהצטיידות מתאימה ברמת התא המשפחתי וביכולת האישית להתמודדות בימים הראשונים, בדגש כמובן על הצלת חיים!

בועדה הראשונה השתתפו כאמור ראש העיר, מפקד תחנת המשטרה, אנשי פיקוד העורף והיקל"ר, נציגי כב"ה ומד"א, מנכ"ל העירייה, קב"ט העיר וראשי כל המכלולים במטה מל"ח. נציגת פקע"ר ציינה כי באתר פקוד העורף מונחים כל התכנים לתרחישי החירום ובהם מידע אודות רעידת אדמה. כמו כן ישנו קמפיין וסרטוני הסברה לרעידת אדמה.

בסיכום הישיבה ציין ד"ר לסרי כי רעידת אדמה הינה אתגר רציני מאוד. "אנו עוסקים בזאת מזה 14 שנים והיינו חלוצים בפיתוח מודל ארצי של אס"לים" (אזורי סיוע לאוכלוסיה) אמר וציין כי אשדוד גם הקימה צוותי סע"ר (סיוע עצמי ראשוני). במהלך השנה כל הצוות יתרגל רעידת אדמה ונגבש מסע הסברתי לכל התושבים שיהיה "מקיף ולא מבהיל" כהגדרתו. בינתיים על כולם לשנן את הכלל: "בעת רעידת אדמה – שטח פתוח הוא הכי בטוח".

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*