נוער בסיכון יצא לראשונה לפולין

נוער בסיכון יצא לראשונה לפולין

בקיץ האחרון היינו עסוקים ב"צוק איתן" ובמה שקורה בגבול הדרום, אלא שבני הנוער בפרויקט "משאלה חווייתית" היו עסוקים בדבר אחר וחשוב. לראשונה בתולדות הפרויקט, הם יצאו לפולין, למסע בעקבות הגטאות ומחנות ההשמדה. "החוויה הייתה חזקה מאד, מעבר לכל טיול או סדנא שהנערים עברו ויעברו במהלך השנים", אמרו בפרויקט. המסע עצמו השלים תהליך ועבודה שנתית של בני הנוער הנבחרים שכלל גיבוש, הכרה ולמידה.

הרעיון לצאת למסע בפולין, לראשונה בתולדות פרויקט "משאלה חווייתית" הפועל כבר מעל 9 שנים ברשות העירונית למאבק באשדוד, היה הרצון להעניק לאותם נערים את האפשרות להיחשף למסע כזה, שכנראה בדרך אחרת לא היו נחשפים לו. מעבר לביקור עצמו ולפן הערכי, חלק מאותם בני ובנות הנוער חוו נסיעה ראשונה לחו"ל, על כל המשתמע מההתכוננות לנסיעה וההתמודדות במהלך המסע עם המרחק מהבית. המסע התקיים במסגרת הרחבת המענים הערכיים בפרויקט והיה חלק ממשלחת ממלכתית בחסות משרד החינוך – מינהל חברה ונוער.

כ-15 בני נוער יצאו למסע באמצע חודש אוגוסט. היה זה תחת המאמר "דע מאין באת, ולאן אתה הולך…" המוביל את הנערים והנערות לתובנות חשובות באשר לזהותם, היכרותם עם העבר של עם ישראל וההצטיידות בערכי מורשת במסע שהם עושים אל עתידם האישי. הנערים שיצאו למסע הביעו את רצונם לצאת למסע, עברו ראיונות אישיים על ידי צוות הפרויקט שלאחריהם הוחלט כי הם מתאימים על פי הקריטריונים שהציב משרד החינוך. למסע יצאו נערות ונערים כולם תלמידים בגילאים 16-17, כיתות י"א י"ב.

מטרות המסע היו הכרת עושרם הרוחני והתרבותי של החיים היהודיים בפולין לפני מלחמת העולם השנייה, ביקור באתרים ומפגש עם שרידי החיים היהודיים הפזורים ברחבי פולין. הכרת עיקרי האידיאולוגיה הנאצית ועמידה על המניעים ועל הנסיבות שהביאו לעליית הנאצים ועל יסודות המשטר הטוטליטרי שבמסגרתו נעשה רצח המוני. היכרות עם עמידתם האמיצה של היהודים ועם מאבקם חסר הסיכוי בנאצים. להכיר ולהבין את מורכבות יחסי יהודים-פולנים לאורך ההיסטוריה המשותפת של שני העמים, על הצדדים החיוביים והשליליים שלהם, ולהבין את תולדות יהודי פולין ומורשתם גם על רקע ההיסטוריה והתרבות הפולנית. חיזוק הקשר של הצעירים הישראליים עם עברם הקיבוצי היהודי, העמקת הזדהותם עם גורלו של העם היהודי וחיזוק ההכרה במחויבות האישית להמשכיות החיים היהודיים ולקיומה של מדינת ישראל.

אותם נערים שיצאו למסע, עברו תהליך מקיף של שנה שלמה, תוך ליווי אישי של משרד החינוך, אגף הנוער, מנהלי הפרויקט, לילי צרויה ויניב פרלמוטר, המדריכים האישיים וכמובן מנכ"לית הרשות, הגברת סימונה מורלי.

בתחילת השנה נרשמו יותר של נערים ונערות, אלא שככל שהתקדמה השנה, נערים ונערות נשרו בדרך ורק המתאימים ביותר זכו לצאת למסע. כחלק מההכנה, נדרשו הנערים לערוך ביקור ביד ושם, פגישה עם איש עדות, גיבוש קבוצתי, יכולת ארגון והתמודדות אישית וכדומה. המטרה הייתה שאותם נערות ונערים יצאו כחלק מקבוצה חדשה, ויבינו את חשיבות מהות המסע.

המסע לפולין מהווה עוד קפיצת מדרגה בעבור חניכי משאלה חווייתית, שכן ההשתתפות במסע לפולין, בתום הכשרה ארוכה ומכילה בנושאי השואה, הניב לא מעט פירות חינוכיים המעצבים את אישיות החניכים ומסייעים לו בגיבוש זהותו כאדם, כיהודי וכחלק מקיבוץ לאומי. "העובדה שהמסע התרחש בסמיכות למבצע "צוק איתן" בארץ" מוסיפים אנשי הפרויקט, "גרמה לנערים לחוש כשגרירים של ישראל"!

ברשות ובפרויקט מבינים שמדובר בפיילוט ראשוני שאפשר להגדיר אותו כמוצלח והמטרה היא להפוך את המסע למסורת מידי שנה, מסורת שתוסיף פן ערכי חשוב ביותר במעלה, לצד פעילות ערכית, הכנה לצה"ל, התנדבות ופעילות מניעה – פעילויות שאותן עוברים הנערים לאורך כל השנה במסגרת הפרויקט שמונה מעל ל-150 נערים ונערות בכ-9 מתנ"סים ברחבי העיר.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*