מינהל התפעול הגיע לאקדמיה

מינהל התפעול הגיע לאקדמיה

התפיסה התפעולית של עיריית אשדוד, הגיעה אל כותלי האקדמיה וסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון החליטו שהגיעה השעה לבקר באשדוד ולעמוד מקרוב אחר אופן ההשמה ודרכי העבודה של מינהל התפעול ומינהלות הרבעים. הסטודנטים באו עם שאלות מוכנות ומצאו תוכנית הפעלה מגובשת היודעת לתרגם מדיניות לשירות.

מפגש מרתק ובלתי אמצעי שהתקיים באשדוד, בין סטודנטים לדמויות מרכזיות בעירייה, מוכיח יותר מכל את ההכרה לה זוכה התפיסה התפעולית של העירייה והמשמעות החדשה שניתן ל"שירות הציבורי" באשדוד. ההחלטה לבקר באשדוד נולדה בראשם של הסטודנטים המשולבים בתוכנית "עתידים לשלטון המקומי", שנועדה להכשיר צעירים לעבודה ברשויות המקומיות, בעיקר ברשויות חלשות, ולסייע להן להתרומם. לפיכך הסטודנטים בתוכנית בנו סמינר בן יומיים וביקשו ללמוד דווקא על רשות חזקה כדוגמת העיר אשדוד, הנתפסת כעיר בעלת איתנות כלכלית המפעילה מערכות חדשניות ונכונה ליוזמות וליישומם של רעיונות יצירתיים.

הסטודנטים, תלמידים באוניברסיטת בן גוריון המגיעים אל התוכנית מתחומים שונים במדעי הרוח והחברה, פנו לראש מינהל התפעול מר שלמה רוטנברג בבקשה להגיע לאשדוד וללמוד על מינהל התפעול ותפיסת ההפעלה העירונית. הם סיפרו על לימודיהם, על שילובם בתוכנית "עתידים לשלטון המקומי" ועל כך שהם מחויבים ללמוד חטיבה במנהל ומדיניות ציבורית מתוך כוונה להשתלב בסיום לימודיהם במערכות הציבוריות של השלטון המקומי.

אשדוד כמובן נענתה ברצון וחיברה בין הקבוצה לבין דמויות מאשדוד שהציגו בפניהם את תפיסת ההפעלה והמהפך שעשתה אשדוד בתחום התפעולי. ביום הראשון הם נפגשו עם מנכ"ל העירייה מר אילן בן עדי ועם ראש היחידה לתכנון אסטרטגי גב' אסתי פילוס וקיבלו מהם סקירה אודות העיר ודרכי הניהול החדשניות בהן פועלת העירייה. בהמשך, הם ביקרו ביחידה לתכנון אסטרטגי ובמחלקות שונות בעירייה, על מנת לשמוע מממלאי התפקידים אודות מהות התפקיד שהם ממלאים ודרישותיו. הצוערים הביעו את התרשמותם הרבה מאיכות ורמת השירותים הציבוריים המוענקים לתושבי אשדוד וממקצועיות בעלי התפקידים ברשות המקומית.

למחרת, יום שישי, הוקדש רוב היום למינהלות הרבעים ודרכי עבודן, ואת זאת הם למדו מנציגי המינהלות: מר מיקי בן עזרי – ראש מינהלת י'-י"ג, מר יעקב ביטון – ראש מינהלת ב'-ג', ומר אלי אפריאט – מפקח בכיר במינהלת אזורי התעשייה. המפגש התקיים ביום ו' האחרון ברובע ג'. למפגש זה הגיעו כ-30 סטודנטים. הם שמעו על המבנה הארגוני של מינהלות הרבעים, התפיסה התפעולית של עיריית אשדוד, המשמעויות הנגזרות מחזון ראש העיר "התושב במרכז" והשיפור ברמה ובאיכות השירות לתושב. בתוך כך הם עמדו על הקשר הישיר עם התושב, השינויים המתחוללים בתוך הקהילה, רמת השותפות והמחויבות האזרחית לסביבה, הגמישות במתן פתרונות למצבים ביורוקראטיים והמרחב שבו תושב יכול להתערב, לפעול ולהשפיע על סביבתו.

מר ביטון, ראש מינהלת ב'-ג', מציין כי המפגש התפתח לדיון מרתק כך ש"גם אנחנו למדנו מהמפגש הזה". בןעזרי, ראש מינהלת י'-י"ג, ציין את העובדה שהסטודנטים באו עם שאלות מוכנות וממוקדות המלמדות על המסלול אליו הם מכשירים עצמם. אפריאט ממינהלת התעשייה שיבח את המארגנים על היוזמה ועל הבחירה באשדוד כעיר בה אפשר ללמוד על המבנה והפעילות המוניציפאלית המתרגמת מדיניות לשירות.

בעירייה מסבירים כי תכנית "עתידים צוערים לשלטון המקומי" מבוססת על הנחת היסוד ששירות ציבורי איכותי הוא תנאי לכינון חברה מתוקנת. לכן חשוב לגייס לשירות הציבור אנשים בעלי מצפן ערכי פנימי ויכולות ביצוע גבוהות, אשר ישימו את טובת הכלל לנגד עיניהם. שלמה רוטנברג, ראש מינהל התפעול, אומר שהדברים עולים בקנה אחד עם המטרות העירוניות שלנו שכן, הקמת המינהלות ומקומן במערך המקיף והגלובאלי של העירייה, מלמד על מטרת העירייה כגוף המעניק שירותים לתושבי העיר, להעניק את השירות המיטבי לציבור.

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*