מופע מחווה לסמי אלמגריבי – פסטיבל תור הזהב

מופע מחווה לסמי אלמגריבי – פסטיבל תור הזהב

בפסטיבל תור הזהב 2017 שיתקיים בחול המועד פסח בעיר אשדוד יתקיימו שלושה מופעי מחווה לאמנים שהטביעו חותם מוסיקלי בישראל :אהובה עוזרי, סאמי אלמגריבי ולזמרת הרמבטיקו רוזה אשכנזי. לקראת מופע המחווה לסאמי אלמגריבי שהיה זמר, מלחין, חזן ומשורר ומגדול מבצעיה של המוזיקה המסורתית – האנדלוסית של יהודי מרוקו בפרט וצפון אפריקה בכלל, נפגשנו עם הפייטן אמיל זריהן שהיה חברו וזכה להופיע יחד עמו על במות ברחבי העולם לשיחה מרגשת לקראת ערב המחווה לזכרו.

הפייטן אמיל זריהן ישיר במופע המחווה לכבודו של סאמי אלמגריבי, בו יבצע יחד עם אמנים טובים ומכשרים אחרים: בנימין
 בוזגלו, ליז ממן )נכדתו של אלמגריבי), אלברט גיגי אסתר רדא והזמרת ממרוקו אביר אלעבד, בליווי התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד עם הפסנתרן עמרי מור .

אלמגריבי שנולד בעיר סאפי במרוקו ועבר  לצרפת ומצרפת עבר לקנדה- מונטריאל. "בכל פעם שהתארחתי בקנדה והייתי מגיע להופעות הוא היה דורש לשלומי ומארח אותי, יחד עם כל התזמורת האנדלוסית בבית". עוד מספר זריהן על אלמגריבי כי היה קפדן בזמנים, קשוח כלפי תלמידיו ובמקביל אדם מאוד חם, שדרש שתמיד דברים יתרחשו בדרך הכי טובה ומקצועית שיכולה להיות. קולו היה ערב, נגן מוכשר ומוזיקאי שהיה מבין הראשונים שכתבו תווים מ"על האנדלוסית" בצורה כל כך מסודרת וברורה, שעד זמנו עברה  רק מפה לאוזן.

פסטיבלים-באשדוד-זריהן

"גדלתי על סאמי אלמגריבי ועל שיריו, הוא היה הזמר הקלאסי ביותר שהיה במרוקו. היה גבר מאוד נאה ופדנט, כפי שהיה נראה, כך גם היו ההופעות שלו- מדויקות ואיכותיות ונחשב לזמר הקלאסי ביותר ביהדות מרוקו. בתקופתו היו הרבה זמרים אבל הוא היה במקום יותר גבוה. הייתה לו מקהלת ילדים שבהתחלה לקחו בה חלק בנותיו וילדיו. הוא שימש כחזן, פייטן וזמר".

זריהן שבקרוב יחגוג יום הולדת 64 ועלה לישראל ממרוקו כשהיה בגיל 10. עוד משחר ילדותו היה מאזין לשיריו. בזמן שלמד פיוטים שילב את שיריו של סאמי בפיוטים שלמד, הלחנים התאימו מאוד לטקסטים הכתובים שלמד בעברית, על אף שאלמגריבי שר לרוב בערבית. "מאוד אהבתי את הסגנון שלו".

בהופעה יבצע יחד עם האמנים חלק גדול משיריו, אליהם יש לו חיבור מיוחד עוד מצעירותו ואין שיר מסוים עליו זריהן יכול להעיד שהוא מתחבר אליו יותר. לכל שיר יש מסר ומשמעות אחרת והמיוחד במופע הוא ביצוע של מיטב שיריו של אלמגריבי בלבד.

זריהן עצמו התחיל לשיר עוד בעלייה לארץ, כשהיה בן 7-8 כבר שר בבתי כנסת במרוקו וכשעלה לישראל עם משפחתו בגיל 10 השאירו אותו במשך כשלושה חודשים עם משפחתו במחנה העולים והוא היה שר מול העולים שהגיעו לארץ. בתחילת דרכו כונה "חוזליטו הישראלי". בשנת 68' הקליט שירים שכתבו לו, אחד מהשירים היה של סאמי, לו נכתב תמלילי עברי – "בזכרי ימים ימימה" שהולבש על מנגינת להיטו של סמי "עומרי מא-ננסק יא-מאמא", והיה הראשון להפיץ את התמליל העברי, שלימים להקת העוד התפרסמה עם השיר הזה. ברובע החדש שבסיטי אשדוד כל שמות הרחובות הם על שם משוררים ומוסיקאים ובהם: שושנה דמרי, יפה ירקוני, עוזי חיטמן, אהוד מנור, אריק איינשטיין ואיך לא?! גם רחוב על שם סמי אלמגריבי.

סאמי אלמגריבי כתב ושר מצעירותו על אהבה, געגועים ופרידות וזכה לכינוי "זמר הרגשות". כמו כן היה מורה מצוין ודאג כל הזמן להעביר את התפילות, הידע והשירה שלו בשילוב עם מקהלות.
המיוחד במופע הזה הוא שכל כולו רק משיריו של סאמי אלמגריבי שהיה מבין היחידים שבאמת היו שרים בבית המלוכה במרוקו והיה מכובד ואהוב על כל הבריות.

במת דיון מיוחדת לדיון במורשתו והשפעתו של סמי אלמגריבי תתקיים במרכז פיסג"ה ב-13-4-17, יום חמישי בשעה 18:00 בהפקה ועריכה של מרכז דהאן , אוניברסיטת בר אילן, ביוזמתו והנחייתו של ד"ר שמעון אוחיון ובהשתתפות פרופ' אדווין סרוסי מהאוניברסיטה העברית, פרופ' איתן אביצור ומר עזרא ברנע. מני מימון כהן יבצע קטעי שירה של אלמגריבי

התזמורת האנדלוסית הישראלית

סולנים: אמיל זריהן, בנימין בוזגלו, אסתר רדא, ליז ממן, אלברט גיגי

פסנתר- עומרי מור

מנצחתסיון אלבו בןחור

יועץ מוזיקלי : יורם אזולאי

פסטיבל תור הזהב , חול המועד פסח, 2017

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*