מה עוזר כשקשה לי

מה עוזר כשקשה לי

תכנית חדשה שהחלה את פעילותה ב-2007 ביישובי הדרום, מגיעה השנה לאשדוד ותתחיל לפעול בגני הילדים בעיר. התוכנית נועדה לפתח את החוסן האישי באמצעות בובות תיאטרון וסיפורים, ולהקל על הילד בהתמודדות עם מצבי לחץ. התוכנית "מה עוזר כשקשה לי" פועלת במימון מגבית בריטניה ועמותת "משאבים" ומיועדת לגיל הרך.

פיתוח יכולת ההתמודדות של ילדי הגיל הרך עם מצבים שונים הוא נושא חשוב העולה לכותרות, במיוחד לאור המציאות של חיינו. בתקופת הילדות המוקדמת ובשל גילם הצעיר, קשה לנו, המבוגרים, לדעת ולהעריך את השפעת המצוקות והקשיים העוברים על הילדים הקטנים ובעצם, אנו נחשפים ישירות לתוצאות קשיי ההתמודדות, הבאים לידי ביטוי בגילויי: תוקפנות, עצבות, התכנסות וחוסר רצון לשתף בתחושות ורגשות.

התכנית "מה עוזר כשקשה ליאותה יצרה סמדר קופרקיסרי, תרפיסטית בדרמה ובבובות, ביחד עם פרופ' מולי להד, מומחה בעל שם עולמי להתמודדות עם מצבי לחץ וחרדה, נשיא "משאבים" במכללה האקדמית תלחי, (המתמחים בסיוע לאוכלוסיות לאחר טראומה ולפיתוח חוסן בארץ ובעולם), היא תכנית המיועדת לפיתוח חוסן אישי וקבוצתי באמצעות בובות תיאטרון וסיפורים.

התכנית מנסה ליצור רשת תמיכה מערכתית, בכל מעגלי החיים של הילדים, במטרה להעצים את היכולת של הילדים באופן מתואם ובכך לתרום לפיתוח תחושת המסוגלות והעצמאות שלהם ופיתוח מודעות לכוחותיהם ולבחירותיהם. התכנית מתבססת על מודל שפיתח פרופ' להד, הנקרא "גשר מאחד" (BASIC PH), מודל שמאפשר למפות באופן מעשי את משאבי ההתמודדות של הפרט ושל הקבוצה ובכך לסייע בבניית חוסן והעצמה לנפגע משבר בזמן אמת, ועל מודל "בובותרפיה" שפיתחה קופר קיסרי, העוסק בפיתוח מיומנויות חברתיות ורגשיות באמצעות בובות.

בובות התיאטרון יוצרות הזדהות בקרב הילדים שמגיבים אליהן ומאפשרות להם להשליך עליהן את הפחדים, הרגשות והתחושות שלהם. ההתערבות הקבוצתית מסייעת למפות את הכוחות והקשיים של הילדים כקבוצה ולבחון את חוסנה הקבוצתי; וכן לחזק את משאבי ההתמודדות – את תחושת הכוח והעתיד.

"התכנית מסייעת בפיתוח משאבי התמודדות ומספקת לילדים כלים להתמודדות עם אתגרים רגשיים וחברתיים, הבאים לידי ביטוי בייחוד במצבי לחץ וחירום" אומרת גב' סיגל דאי, מנהלת מחלקת גני ילדים במינהל החינוך ומציינת כי התכנית פועלת ברחבי בארץ מאז שנת 2007, בעיקר ביישובים בעוטף עזה, והשתתפו בה עד היום כ-40,000 ילדים, הורים וצוותי חינוך.

בימים אלו, תתחיל התוכנית לפעול בקרב ילדים בגנים באשדוד, במימון מגבית בריטניה ועמותת "משאבים", שהחליטו לסייע לילדי הגיל הרך באשדוד, אשר חלקם סובלים עדיין מחרדות בעקבות נפילות הטילים הרבים ב"צוק איתן".

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*