למה חשוב להקפיד על כשרות בפסח?

למה חשוב להקפיד על כשרות בפסח?

חג הפסח הוא בין החגים שנדרשות אליהם ההכנות המרובות ביותר: ניקיונות נרחבים ברחבי הבית, קניות בכשרות מיוחדת לפסח- תוך שימת להבחנה בין סוגי הכשרות השונים, שהתרתם משתנה בין העדות והמנהגים השונים, מכירת חמץ לגוי או סיום כלל החמץ המצוי בבית לקראת החג, בדיקת ושריפת חמץ, ועוד. רבות מההכנות קשורות בחלק עיקרי ומרכזי בפסח: איסורי החמץ, כביטוי לכשרות המיוחדת הנדרשת בפסח. מהי ייחודיותה של הכשרות בפסח, אלו הבדלים קיימים בין העדות ובאלו מוצרים חשוב לשים לב לכשרות לפסח?

ייחודיות הצורך בכשרות בפסח

דרישות הכשרות בפסח חמורה ומורכבת מהרגיל. ראשית, היא מהאיסורים החמורים בתורה. בניגוד לכשרות הנדרשת לאורך השנה, איסור חמץ הוא איסור לאו המצוין בצורה מפורשת בתורה, בספר שמות: "ולא יאכל חמץ…". באיסור חמץ נכללים מספר איסורים: איסור אכילת חמץ, איסור הנאה מחמץ, וכן איסורי "בל יראה" ו"בל ימצא". העונש בגין עבירה במזיד על איסור חמץ חמור בהתאם: עונש כרת.

שנית, איסור החמץ מורכב למדי בפסח: במיוחד במוצרים מרובי רכיבים. מטבחים או קווי יצור שבאמצעותם מכינים חמץ במהלך השנה צריכים להיות מוכשרים במיוחד לצורך הכנת מוצרים שכשרים לחלוטין לפסח. ישנם מוצרים, כמו תמציות מאכל למיניהן, המורכבים מעשרות רכיבים, שכל אחד ואחד מהם צריך לשאת את הכשרות המתאימה לפסח.

כמו כן, חשוב לדעת שבניגוד ל"בטלות בשישים" שקיימת במשך השנה ביחס לכשרות, חמץ אינו בטל בשישים. כך, אם התערב בתבשיל בשרי רכיב חלבי ביחס של אחד לשישים, ניתן יהיה להכשיר את המאכל; ואילו בפסח, אם מעורב בתבשיל כשר לפסח אפילו טיפת חמץ ביחס של אחד לשישים, התבשיל כולו אסור.

ההבדלים בכשרות בפסח בין העדות

בין העדות השונות ניתן למצוא הבדלים משמעותיים ביחס להלכות כשרות בפסח. כך, למשל, בעדות המזרח נהגו לאכול קטניות ואילו בעדות אשכנז, אסרו. כמו כן, ישנם הנוהגים להתיר אכילת "מצה עשירה", היינו, מצה שהכנתה כוללת קמח ומי פירות, ולעומתם יש שאסרו זאת. ההבדלים קיימים גם בין העדות השונות אך גם בתוכן, ולכן טוב יעשה כל אדם שיבדוק עם רבו מהי חובת הכשרות המוטלת עליו.

באלו מוצרים חשוב לבדוק כשרות בפסח?

מובן שמוצרי מזון הם פריט שיש לבחון היטב את כשרותו לפסח; אך ישנם גם מוצרים אחרים שחשוב לתת עליהם את הדעת: תרופות, למשל, הם מוצר שבכל שנה מעורר מורכבויות. ישנן תרופות המאושרות לפסח ויש שאינן; וההבדלים עשויים להיות תלויים גם בשאלה האם יש לתרופה טעם או שמא לא. גם תכשירי איפור דורשים פעמים רבות כשרות לפסח; וכן כלים חד פעמיים כגון תבניות אלומיניום או מוצרים חד פעמיים.

כשרות בפסח היא סוגיה חמורה, מורכבת וענפה, ולכן חשוב במיוחד להקפיד עליה. נוכח המנהגים השונים, חשוב במיוחד לוודא מול הדמויות הרבניות הרלוונטיות מהי הכשרות הנדרשת בכל מוצר, כדי לקיים את חג הפסח כהלכתו. למידע נוסף על כשרות כנסו לאתר >> https://kashrut-tnuva.co.il/

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*