חלומות נקיים

חלומות נקיים

איך נקראים תושבים המגלים אכפתיות, זיקה לאיכות הסביבה, מוטיבציה גבוהה ונכונות לפעול? אנחנו קוראים להם נאמני ניקיון וקיימות ובעיריית אשדוד דואגים לערוך להם הכשרות ולטפח עוד ועוד נאמנים שישמרו על העיר היפה שלנו. מנכ"ל העירייה: החלום שלי זה עיר יפה ללא עובדי ניקיון. ראש מינהל התפעול: החלום שלי זה שכל התושבים יהיו נאמני ניקיון.

בשבוע שעבר הסתיימה עוד הכשרה לפעילי סביבה, האמונים על ניקיון העיר והשמירה על ערכי הקיימות, במהלכה פגשו ציבור המתנדבים, דמויות חשובות מעולמות תוכן מגוונים, אשר הרצו בפניהם בענייני סביבה והציגו בפניהם את הנעשה באשדוד ואת המגמות ההולכות ומתרחבות בכל מה שקשור להטמעת המודעות לערכי הסביבה. בתוך כך מציינת גב' ימית הוניקמן-פרץ, מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה כי מערך נאמני הניקיון באשדוד מונה כ-500 תושבים והשבוע התווספו כ-100 נאמני ניקיון חדשים המגלים יחד מוטיבציה גבוה, אכפתיות וזיקה לאיכות הסביבה.

ההכשרה מותאמת לתושבים מגיל 16 ומעלה, מתנדבים, נציגי ועדי בית ופעילי מינהלות, והיא מועברת ע"י מערך נאמני ניקיון במשרד להגנת הסביבה, במפגש של כ-3 שעות. ההכשרה כוללת  רקע כלליעלמבנה המשרד להגנת הסביבה ופעילותו. עיקרי חוק שמירת הניקיון התשמ"ד 1984. פעילות מערך נאמני ניקיון וסמכויותיו. דרכי דיווח על עבירות של השלכת פסולת מרכב. דוגמאות לקנסות נגד מזהמי הסביבה ולפסקי דין בעקבות דיווחים של נאמני ניקיון. עקרונות לאורח חיים מקיים שכל אחד מאיתנו יכול לעשות על בסיס יום יומי.

את ההכשרה העביר מר ראובן בן סימון מהמשטרה הירוקה, מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, ובסיומה זכאים הנאמנים לתעודת נאמן ניקיון (כרטיס) בחתימת השר להגנת הסביבה, שתישלח לביתם. עם קבלת הכרטיס מוסמכים הם לדווח על עבירות השלכת פסולת מרכב לרשות הרבים שהתבצעו לנגד עיניהם. הדיווח נעשה בזמנם החופשי ובמידה והם עדים לעבירה יש באפשרותם לפעול. "אבל המטרה העיקרית מבחינתנו זו מודעות ולייצר "צבא" של תושבים אכפתיים ועיניים נוספות שידווחו למוקד 106 על מפגעים סביבתיים שונים" מסכמת גב' הוניקמן-פרץ.

בתוך כך מציינים בעירייה את הקנסות על מגוון עבירות במסגרת חוק מדינה לשמירת הניקיון, הנעים בין 750-250 ₪ ליחיד ועד 750-1500 ₪ לתאגיד (מצ"ב טבלה). עוד אומרים בעירייה כי לפעילותם של נאמני ניקיון יש יתרון כפול: הקנסות הנגבים מופקדים ב"קרן לשמירת הניקיון" הפועלת לקידום מהפכת המחזור לצד נושאים סביבתיים בסיסיים ולקידום החינוך הסביבתי, לטובת הציבור בכל רחבי הארץ.

הוניקמן-פרץ מסבירה כי בשנת 2014 התקיימו שלוש הכשרות לנאמני ניקיון וקיימות ולאור הביקוש יתקיימו הכשרות נוספות גם בשנת 2015. היא ציינה כי הכשרות אלה נערכות בשיתוף מנהלות הרובע, האגודה לתרבות הדיור, יחידת ההתנדבות ומחלקת הדרכה של העירייה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד-חבל יבנה, הן פתוחות לקהל וניתן להירשם להן גם באתר העירייה. בתוך כך היא הודתה לגב' לימור אטיאס, מזכירת המחלקה, על עזרתה בהפקת ההכשרה.

מנכ"ל העירייה מר אילן בן עדי ברך את הנאמנים ואמר: "לא פעם, אנו נתקלים בנהג שמלכלך את רשות הרבים כדי לשמור על ניקיון הרכב שלו. התפיסה היא ש"בחוץ" זה לא שלנו, כאשר הנכס האמיתי של הציבור זה רשות הרבים וחובתנו לשמור עליו. עד כה ישנם כ-500 נאמני ניקיון. החלום שלנו הוא שתהיה לנו עיר יפה ונקייה ללא עובדי ניקיון!".

מר שלמה רוטנברג, ראש מינהל תפעול, הביע הערכה לכל מי שנכון לפעול למען הזולת והסביבה. "אני גאה ושמח לראות את המודעות הגבוהה של התושבים לניקיון. הגעתכם להכשרה מצביעה על תושבים אכפתיים הדואגים לסביבתם כמו ביתם, מעבר לערכים ולאזרחות טובה אנו רואים בכם מכפיל כח עירוני בגיוס עוד 'זוגות עיניים' שיעזרו לפיקוח והאכיפה של העירייה". רוטנברג גילה את חלומו ואמר "השאיפה שלי שיהיו 240 אלף נאמני ניקיון בעיר!"

נציג מנהלות הרבעים מציין כי להכשרה יש ערך מוסף שכן "מעבר להכשרת נאמני ניקיון, אנו מצפים מכל תושב וכמובן מכל נאמנן ניקיון להיות מכפיל כוח בנושא הניקיון בעיר, לרתום את בני המשפחה, את החברים ואת כל מי שרק אפשר לטובת העניין כך שכל אחד ואחת יהוו יחד גורם חשוב לניקיון העיר."

ההכשרה הינה יוזמהמשותפת שלמחלקת איכות הסביבה, מנהלות הרובע, מחלקת תרבות הדיור, יחידת ההתנדבות ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה, ותכליתה ליצור קאדר של תושבים שיהוונדבךנוסף בפעילות המגוונת שעוסקת בשמירהעלהסביבה, אם באמצעות הסברה ומעורבות בקרב הציבור ואם באמצעות אכיפה. "אנו רואים בתושבים אלו מובילי דעת קהל, שפועלים למען הסביבה ואיכות החיים, ואנו מצפים מהם לדווח למוקד 106 על כל אירוע חריג ופגיעה אפשרית בסביבה כגון זרימת ביוב למערכת הניקוז, שמובילה לנחל ולים, ביוביות שפורקות בנחל, משאיות המשליכות פסולת בניין או אסבסט בשטחים פתוחים וכל עבירה אחרת. בכל מקרה אין להתעמת עם העבריינים" אומרים במינהל התפעול.

יחידת ההתנדבות: "רואה בקורס הזדמנות להטמעת ערכי שמירה על ניקיון, סביבה ואיכות חיי התושבים. בכוונתנו לפתוח את ההכשרה לקבוצות נוספות של מתנדבים כגון: 'ידיד לחינוך', 'מתנדבי המשטרה', 'זהב בגן', 'סיירת הורים', מתנדבים במקומות עבודה וכיו"ב, בעלי אחריות חברתית הלוקחים אחריות על סביבתם ועל איכות חייהם".

לסיכום, אדםהמשליךבדלי סיגריותמחלוןרכבו, או בחופי הים, בפארקים העירוניים, באתרי הטבע ובמרחב בציבורי, מסתכן בכך ש"נאמן ניקיון", תושב רגיל הנושא בתעודה כחוק, יכול באמצעות דיווחפשוט לקנוס אותו במאות שקלים, מבלי שהוא מתעמת עם משליך הפסולת. "העירייה משקיעה מאמצים רבים בניקיון ובשיפור חזות העיר ומצפה מהתושבים להיות שותף בשמירה על העיר היפה שלנו", מסבירים בעירייה ומציינים: "רובם המכריע של תושבי אשדוד מבקשים לנקוט באכיפה כנגד מי שמזלזל במרחב הציבורי ובנכסים המשותפים לכל התושבים".

הקנס ליחיד​ הקנס לתאגיד​ יחיד- הקנס לעבירה חוזרת תאגיד-הקנס לעבירה חוזרת פרטי העבירה
250​ 500​ 750​ 1500​ השלכת פסולת שהיא שיירי מזון בכמות קטנה, קליפות, ניירות, אריזות קטנות, בקבוקים, בדלי סיגריות וכד'​
750 1500​ 1500​ 3000​ גרימת לכלוך עקב התעופפות או דליפת פסולת מרכב המוביל פסולת.​
1500​ 3000​ 1500​ השלכת פסולת מרכב מסחרי המוביל פסולת, שלא עקב התעופפותה.​
750​ 1500​ 1500​ 3000​ שפיכה של פסולת נוזלית ​
750​ 1500​ 1000​ 3000​ השלכת גרוטות רכב או פסולת בניין​
500​ 1000​ 1000​ 2000​ לכלוך רשות הרבים בכתיבה, ציור, שרטוט, חריטה על מקרקעין או הדבקה, תליה, הנחה, או קביעה של כתב, מודעה או שלט שלא כדין​
250​ 500​ אי קביעת שלט ברכב ציבורי או ברכב מסחרי בלתי אחוד​
250​ 500​ 500​ 1000​ השלכת פסולת מכלי שיט​

תושבים המעוניינים להירשם להכשרות הבאות, מוזמנים לפנות למנהלות הרבעים, ליחידת ההתנדבות, לאגודה לתרבות הדיור  או דרך אתר האינטרנט של העירייה.

http://www.ashdod.muni.il/ResidentService/environment/Pages/faith.aspx .

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*