חוסן פיננסי

חוסן פיננסי

אשדוד עלתה מהמקום ה-7 למקום 4 במדד הערים בעלות החוסן הפיננסי הגבוה ביותרהארנונה באשדוד היא מהנמוכות מבין הרשויות הגדולות בארץ. רק לפני שבוע פורסם מחקר באחד מהעיתונאים הכלכליים המובילים בארץ והציג את 20 הרשויות עם הארנונה היקרה, אשדוד לא הופיעה

המשמעות פחות נטל כלכלי על התושב ויותר השקעות בתושבהנתונים הכלכלייםפיננסיים של הרשויות המקומיות בישראל, אותן פרסמה חברת BDI, מלמדים על יציבותן של ערי ישראל ועל הרשויות המנהלות אותן. החברה בודקת את מדדי היציבות והיעילות בקרב עשרות רשויות מעל 50 אלף תושביםדירוג זה הינו מחמאה גדולה לעיר ובעיקר מהווה הכרה ביכולת הארגונית ניהוליתכלכליתחברתית, אותה מוביל ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. מבין חמש הערים הגדולות בישראל, אשדוד מדורגת במקום השני ובדירוג הכללי כולל רשויות קטנות אשדוד מדורגת רביעית לעומת מקום 7 אשתקד!

חברת BDI בודקת את האיתנות הפיננסית של הרשויות המקומיות על פי אמות מדידה שונות, הכוללים את תקציב ההכנסות וההוצאות, אחוזי הגבייה אל מול יחס התקציב לפי תושב, רמת הגירעון או העודף התקציבי ועוד. החברה בודקת עוד את רמת היעילות ברשות ואת רמת השירותים העירוניים הניתנים לתושבים.

עיריית אשדוד מקפידה על שקיפות בתחום הכספי, ומאפשרת לציבור לעיין בנתונים התקציביים, ללמוד מהם על חלוקת התקציבים בין היחידות העירוניות, וכן על המדיניות העירונית ועל הדגשים המעמידים את התושב במרכז העשייה העירונית. יש לציין כי חל גידול משמעותי בתקציבי החינוך, הרווחה, התפעול, התרבות והספורט, פיתוח התיירות.

ההישג המרשים מקבל משנה תוקף על רקע העובדה שאשדוד מוגדרת באשכול סוציואקונומי 5. כך שמדובר בניהול העומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, תוך שימת דגש רציני ביותר על חיסכון, איגום וניצול נכון של משאבים, יעילות אופטימאלית ומעל הכל תכנון נכון המכוון ליעדים מוגדרים.

תשלומי הארנונה באשדוד הם מהנמוכים בארץ ואף על פי כן, סירבה העירייה בשנים האחרונות להגיש בקשה להעלות את תשלומי הארנונה. אשדוד, קוראת היטב את המפה החברתית בישראל, רואה את המצוקות הכלכליות ואת הנתונים העובדתיים ומנסה בדרכה לסייע לתושב

ההישג כמובן אינו של אדם בודד אלא של כל המערכת העירונית, שמתחילה בראש העיר בהתאם לחזון שנבנה בכל התחומים, ויורד למטה דרך המנהלים והעובדים. "כולם שותפים מלאים" אומרים בעירייה ומדגישים כי "החוסן הפיננסי נוצר בזכות תוכניות מקושרות תקציב וכוללים יעדים מסודרים. רבים משתמשים במושג צדק חברתי ואנחנו באשדוד משתדלים ליישם את הנושא בכל התחומים, וכך גם בנושא הגבייה".

אנחנו רואים זאת גם כמחמאה שהתושבים היום בחלקם הגדול מאוד משלם וזאת מכיוון שהוא רואה את ההשקעות החסרות תקדים בשנים האחרונות בכל אחד מהנושאים הסובבים את חייו ברשות המקומית ."התושב באשדוד יודע שתשלומי הארנונה מושקעים בחזרה בתושב. התושב נותן בנו אמון וזאת הנקודה החשובה" מסכמים בעירייה.

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*