השקת בית אריה קלנג

השקת בית אריה קלנג

ב-12 בינואר התקיימה פתיחה חגיגית של בית אריה קלנג בו ישכון בית האמנים החדש של אשדוד שיארח תערוכות מתחלפות.

בערב הפתיחה בבית אריה קלנג המקום היה מלא עד אפס מקום. האירוע התקיים במעמד ראש העיר דר' יחיאל לסרי, מר בוריס גיטרמן, מר אורן טואיל מנכ"ל החברה העירונית לתרבות ומרכזים קהילתיים, גב' אווה קלנג ובני המשפחה ומכובדים נוספים.

"פתיחת בית האמנים מהווה יום חג עבור אמני אשדוד, שפועלים ותורמים כבר שנים לנוף האמנותי של העיר ולקהילה", אומר ראש עיריית אשדוד, דר' יחיאל לסרי. "בבית זה ייהנו תושבי אשדוד ואמניה מפעילות אמנותית ותרבותית אשר תעשיר את חיי הרוח, החברה והתרבות בה, ופתיחתו מהווה חלק ממערך עשיר של חיי תרבות ואמנות באשדוד ההולכת ותופסת את מקומה הראוי על מפת התרבות בישראל".

כמו כן הושקה התערוכה "שבת אחים", אותה אוצרת יעל ויזל, המתמקדת ברהיט יומיומי- הכיסא ומתייחסת אליו כדיוקן. לרגל פתיחת בית האמנים החדש הוחלט לאפשר לכל אמן שמתגורר באשדוד או חבר באגודת אמני אשדוד להשתתף בתערוכה "שבת אחים" והוצגו בה כ-70 וריאציות שונות ומגוונות על מוטיב הכיסא. הכיסא הריק המשמש לאמנים מעין כן ובסיס ליצירתם ובכך הופך מאובייקט שימושי לאובייקט אמנותי, מעין תמונת נגטיב של האמן וזהותו.

lasri 3

תהליך היצירה של האמן מתחיל בבחירת הכיסא המסוים, ממשיך ברעיונות ובאסוציאציות שהכיסא מעורר בו, מתמקד ומתמצת ביצירה הסופית שתמזג את הכיסא עם חומרים, דמויות ומרחבים חדשים. כל אמן והמגע האישי שלו, האופן שבו הוא בונה את עבודתו האמנותית, התבוננותו בכיסא הריק הלובש ופושט צורה. כך נולד אובייקט חדש חד פעמי, המייצג את האמן והיוצר דיאלוג בין האובייקט לצופה.

האמנים המציגים בתערוכה נתבקשו לבחור כיסא משומש וישן שיש לו "היסטוריה" משלו וליצור כראות עיניהם. כמו כן מתכתבים הכיסאות בשימוש החוזר עם מהותו של בית האמנים החדש שנבנה על פי עקרונות הקיימות.

פרק מיוחד בתערוכה מוקדש לאמני אשדוד שאינם עמנו עוד. כאן מדגישים צלליות הכיסאות ביתר שאת את ה"נעדרים הנוכחים" כשליד כל צללית של כיסא מוצבת יצירה אחת של האמן שיצר ופעל באשדוד במהלך השנים ותרם להעשרת חיי האמנות בעיר.

"כיסא הוא הגדרה של מקום ואני תקווה שהבית ישמש כמקום תוסס ופורה לאגודת האמנים ולאמני אשדוד. בברכת "שבת אחים" גם יחד" אומרת יעל ויזל אוצרת התערוכה.

באירוע קבע רב העיר את המזוזה. בית אריה קלנג הינו המבנה הציבורי הירוק הראשון באשדוד והוא משתרע על שטח של 1962 מ"ר ומחולק ל-3 קומות. בקומת הכניסה ישכנו מרכז המבקרים של אשדוד שנמצא בשלבי פיתוח. בנוסף באירוע נפתחה החנות "תוצרת אשדוד" בה ימכרו עבודות אמנות, עיצוב וספרים שיצרו תושבי אשדוד ומוצרים ביצור חיצוני בנושא אשדוד. בקומה תחתונה, בית האמנים החדש אשר מטרתו להיות לנקודה הראשונה לביקור באשדוד ולהיכרות עם העיר, בעבור התיירות הבינלאומית, התיירות המקומית ובית לכל אמני אשדוד באשר הם. בית האמנים החדש יציג תערוכות שיתחלפו מידי רבעון לערך, בנוסף יוקם בקומה בית קפה עם אג'נדה חברתית.

התכנית האמנותית באירוע כללה את הרכב זמרי העיר אשדוד שהתאחד במיוחד לערב זה וכן להקת 'אביבים.

בית אריה קלנג, רח' יאיר 2, אשדוד. שעות פעילות: 7:30-17:00 ימים א'-ה'. טלפון: 08-9221883.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*