המזוט כבר לא מאיים

המזוט כבר לא מאיים

קו המזוט הישן שדלף מתחת לאפיק נחל לכיש וגרם למפגע סביבתי טופל באופן מקצועי וכבר לא מאיים על זיהום הנחל. עבודות בעלות של כמאה אלף ₪ השיבו את החיוך לנחל ואל ארבעת השותפים למיזם אשר החליטו לפעול יחדיו לשימור הסביבה. טרם נמצא הגוף האחראי לקו המזוט, עליו ניתן יהיה להשית את הוצאות העבודות ואת האחריות על הקו ונזקיו. העירייה: נשקול נקיטת הליכים פליליים

כזכור, באוגוסט 2013זוהתה דליפה מקו המזוט הישן העובר בערוץ נחל לכיש הסמוך לגשר בני ברית. הניסיון לעצור את הדליפה עם חבק זמני לא צלח, ומאז פרץ הקו עוד פעמיים בתוך תשעה חודשים. העירייה שלא יכלה להבליג על כך, פעלה במהירות ובנחישות כשמנכ"ל העירייה מר אילן בן עדי מוביל את כל ההליך לפתרון הבעיה. "התובנה שעברנו כבר שני אירועים והמחשבה שהרביעיבדרך, מתבקשת מאליה" כתב אז מנכ"ל העירייה במכתב שהופנה למשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז נחל שורק לכיש ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדודחבל יבנה, לאחר ישיבה משותפת בה הוחלט על איגום משאבים והתמודדות משותפת למזעור הנזקים, בד בבד עם בירור מי הגוף אשר יישא באחריות על קו המזוט ויידרש לטפל בזה באופן מערכתי.

עם אישור השותפים להשתתף בעלות הטיפול במפגע, החלה העירייה בפעילות אינטנסיבית לטיפול בקו המזוט ולמנוע זיהום נוסף של הנחל. עיריית אשדוד כידוע השקיעה ומשקיעה משאבים רבים על מנת להביא את הנחל לרמה בה אפשר יהיה לקיים פעילות תיירותית מסביב לנחל ובנחל עצמו (שייט), ולפיכך לא יכלה לסבול את המחשבה שמפגע זה ימשיך להיות למטרד המסכן את תוכניות הנחל ואת ההשקעות בו.

מר יעקב פלאצ'י, מנהל אגף רישוי ואיכות הסביבה במינהל התפעול, מונה לטפל במטרד. בתחילה היו ניסיונות ליצירת חבק זמני, מה שלא צלח, ובהמשך בוצעו חסימות ושאיבה של כתם המזוט לבל יגיע לנחל. הפתרונות הללו ודאי לא היו אידיאליים ומכיוון שלא נמצא הגורם האחראי לקו פעלה העירייה לעצירת הדליפה והסרת המפגע לאלתר. בימים אלה שיגר מר פלאצ'י מכתב למנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, למנכ"ל רשות ניקוז שורק לכיש ולמנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה, ומבשר להם כי האיום על הנחל הוסר וכי הושלמו העבודות להסרת קטע של קו המזוט אשר דלף מתחת לאפיק הנחל. העבודות הסתכמו לכדי מאה ושש אלף ומאתיים ש"ח שיתחלקו באופן שווה בין כל הארבעה, כאשר העירייה מנהלת את הפרויקט. העבודות בוצעו ע"י חברת לסיכו בע"מ.

מנכ"ל העירייה פנה למר גיא סמט, מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, בדרישה להעביר את הנושא לטיפולה של המשטרה הירוקה, לאיתור הגוף האחראי למפגע ולמיצוי הדין כנגדם. "לאור האמור, נבקשכם להודיע אם בכוונת המשרד לפתוח בחקירה פלילית נגד החשודים" כותב המנכ"ל ומותיר לעירייה את הזכות, במידה והמשרד לא יעשה זאת, לנקוט בעצמה בהליכים פליליים נגד האחראים.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*