75 שנים לתקיפה האווירית המבצעית הראשונה של חיל האוויר

75 שנים לתקיפה האווירית המבצעית הראשונה של חיל האוויר

טקס ציון התקיפה הראשונה התקיים אתמול אחה"צ, באנדרטת גבעתי שבפארק 'עד הלום' בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, ובהשתתפות מפקד בא"ח גבעתי, סגן-אלוף יוסי אליאס, יושב ראש ונשיא עמותת חיל האוויר, אלוף (מיל') גדעון שפר, מפקדים ומשפחותיהם.

ב- 29 במאי 1948 בלמו ארבעת מטוסי מסרשמיט מטייסת 101 בחיל האוויר הישראלי את הכוחות המצרים בגשר " איסדוד" בפאתי העיר אשדוד. לימים ייקרא הגשר "עד הלום".

לתקיפת חיל האוויר ישנה חשיבות אסטרטגית כיוון שהיא זו שהצליחה לבלום את הכוחות המצרים להגיע לתל אביב. הטקס בעל משמעות ערכית, וחשיבות היסטורית גדולה, ומיצג את מורשת צה"ל בכלל וחיל האוויר בפרט. כמו כן, המעמד מייצג את שיתוף הפעולה ההדוק בין חיל האוויר לכוחות היבשה, מקום המדינה ועד ימינו.

הטקס נפתח במטס הצדעה אותו ביצעו ארבעה מטוסים מטייסת 101, כאשר אחד מהם מאחור – מסמל ומנציח את הטייס שנפל בתקיפה, אדי כהן ז"ל. לאחר מכן, חילקה עמותת חיל האוויר מגני כבוד למשפחות ארבעת הטייסים מטייסת 101 שהובילו את התקיפה האווירית הראשונה – לו לנארט ז"ל, מרדכי (מודי) אלון ז"ל, עזר וייצמן ז"ל ואדי כהן ז"ל.

 

 

ראש העיר בדבריו בירך בשמו ובשם תושבי העיר על הזכות להיות שותפים ליוזמה של חיל האוויר לציון מעמד חשוב זה " אנו מצדיעים לטייסת הקרב הראשונה של צה"ל, טייסת 101 שמאז ועד היום ממלאת תפקיד מכריע במשימת הביטחון הלאומי, המפגש הזה מהווה עבור כולנו סמל של שותפות גורל שחייב להיות לנגד עינינו כאזרחי מדינת ישראל".

מדבריו של מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר: "אני נרגש וגאה מאוד להיות במעמד המכובד הזה. סיפור רביעיית התקיפה הראשונה הוא משמעותי בעיצוב האתוס של חיל האוויר שאנו כה גאים בו. קמנו ״יש מאין״ בזכותם של מתנדבים יהודים ואוהבי ישראל, מתנדבי חוץ לארץ. האנדרטה שהוקמה כאן לזכרם היום, היא סמל ומופת לעשייתם ההרואית. אני מבטיח שנמשיך ונעבור את הדרך, כל דרך, קשה ככל שתהיה. יחד ברעות, עד חירוף הנפש – נגן על ארצנו, כי אין לנו ארץ אחרת".

מדברי מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה אליעד מואטי: "קרב עד הלום הינו קרב גבורה, בו איבדנו 54 לוחמים, אותם נזכור ונוקיר לעד. חטיבת גבעתי כאז כן היום, תמשיך ותפעל כל העת, בשיתוף פעולה עם זרוע האוויר על מנת לשמור על ביטחון ארצנו ואזרחנו".

מדברי יושב ראש ונשיא עמותת חיל האוויר, אלוף (מיל׳) גדעון שפר"קרב עד הלום הוא אחד מהקרבות החשובים במורשת חיל האוויר וצה״ל בכלל השילוב של חיל האוויר וכוחות היבשה הרגליים היווה וממשיך להוות את הבסיס לצה״ל כצבא מתמרן וחזק. עמותת חיל האוויר שמה לה למטרה לשמר את זיכרון המורשת, שכן אחדות המשימה שבוצעה אז נכונה אף לימינו וזו מתווה לנו את הדרך בהווה ובעתיד".

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*