7 מחלות כרוניות נפוצות שדורשות מעקב מתמיד

7 מחלות כרוניות נפוצות שדורשות מעקב מתמיד

 

מחלות כרוניות הן מצבים ארוכי טווח, הדורשים טיפול רפואי מתמשך ועלולים להגביל את פעילויות היומיום. למרות שלא ניתן לרפא אותן, ניטור נכון ועקבי יכול לעזור בניהול המחלות הללו.

בעקבות אבחון מחלה כרונית, זה הזמן לשקול צעדים כמו מציאת מומחים, מעבר בין קופות חולים או השתתפות בטיפולים ניסויים. מעל הכל, יש להיות מודעים להשלכות ולמשמעויות, על מנת להיות מסוגלים לטפל בעצמכם ולהמשיך לחיות לצד המחלה.

לשם הדוגמה, אלה שבע מחלות כרוניות נפוצות הדורשות תשומת לב מתמדת.

סוכרת

סוכרת היא מחלה מטבולית כרונית, המתרחשת כאשר הגוף אינו מצליח להשתמש באינסולין כראוי או שאינו מייצר מספיק אינסולין, וכתוצאה מכך נוצרות רמות סוכר גבוהות בדם. המחלה דורשת מעקב מתמשך כדי למנוע סיבוכים, כגון מחלת כליות, בעיות עיניים, או אפילו התקפי לב.

מטופלים מוכרחים לעקוב אחר רמות הסוכר בדם מספר פעמים ביום באמצעות גלוקומטר. עליהם לאזן את התזונה, הפעילות הגופנית והתרופות שלהם כדי לשמור על רמת גלוקוז בריאה. בנוסף, נדרשים ביקורים סדירים אצל אנדוקרינולוג ובדיקות דם שגרתיות.

יתר לחץ דם

במצב קבוע של לחץ דם גבוה, גובר הסיכון למחלות לב ושבץ, שני גורמים מובילים למוות ברחבי העולם. ניטור קבוע של לחץ הדם, שמירה על תזונה בריאה ללב ופעילות גופנית סדירה הם המפתח לניהול מחלה זו.

ניתן לבדוק את לחץ הדם בבית באמצעות מד לחץ דם דיגיטלי. כמו כן, יש להגיע לביקורים קבועים אצל הרופא, כדי להתאים את הטיפול התרופתי לפי הצורך ולעקוב אחר סיבוכים אפשריים.

מחלת כליות כרונית (CKD)

מחלת כליות כרונית היא מצב מורכב, שבו הכליות מאבדות את יכולתן לסנן פסולת ונוזלים עודפים מהדם לאורך זמן. CKD דורשת ניטור קבוע של לחץ הדם, שכן יתר לחץ דם הוא גם גורם וגם סיבוך של המחלה.

בדיקות דם ושתן רגילות משמשות לניטור תפקוד הכליות, ולאיתור שינויים ברמות הקריאטינין והאוריאה. חולי דיאליזה זקוקים לניטור נוסף, כדי להבטיח שהטיפולים שלהם פועלים ביעילות.

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)

COPD היא מחלת ריאות כרונית, המאופיינת בבעיות נשימה ארוכות טווח וזרימת אוויר לקויה. חולים עם COPD צריכים לעתים קרובות לעקוב באופן קבוע אחר רמות החמצן שלהם, באמצעות דופק אוקסימטר, ולעקוב אחר כל שינוי בתסמינים כמו קוצר נשימה או שיעול.

עליהם לפגוש באופן שגרתי רופא ריאות, המטפל בדרכי הנשימה, ותזונאי, לצד ביצוע בדיקות ספירומטריה רגילות, בשביל למנוע החמרה ואשפוזים.

מחלות לב

מחלות לב, לרבות מחלת עורקים כליליים, אי ספיקת לב והפרעות קצב, הן הגורם המוביל למוות בעולם. ניטור קבוע כולל בדיקת לחץ דם, רמות כולסטרול וקצב הלב.

אורח חיים בריא הוא היבט קריטי בניהול מחלות לב. יש צורך בביקורים קבועים אצל קרדיולוג, ואולי גם אצל מומחים אחרים, כדי להתאים את הטיפולים ולעקוב אחר סיבוכים כלשהם.

דלקת מפרקים שגרונית (RA)

דלקת מפרקים שגרונית היא הפרעה דלקתית כרונית הפוגעת במפרקים רבים, כולל אלו שבידיים וברגליים. המטופלים צריכים לעקוב אחר רמות הכאב, הנפיחות ו/או הנוקשות, אשר יכולים להעיד על החמרה.

יש צורך בבדיקות דם סדירות למדידת סמני דלקת, ופגישות שגרתיות עם ראומטולוג לצורך התאמת תרופות ומעקב אחר התקדמות המחלה.

מחלת אלצהיימר

אלצהיימר היא הפרעה מוחית מתקדמת הפוגעת בזיכרון, במיומנויות החשיבה וביכולת לבצע משימות פשוטות. חולי אלצהיימר דורשים ניטור מתמיד מסביב לשעון, מכיוון שהם עלולים לשכוח לאכול או לקחת את התרופות שלהם, או עלולים לשוטט וללכת לאיבוד.

הערכות קבועות של יכולות מנטליות וקוגניטיביות, מבחני זיכרון והתייעצויות תכופות עם נוירולוגים ופסיכולוגים הם חלק בלתי נפרד ממעקב אחר התקדמות המחלה וניהול התסמינים.

סיכום ומסקנות

החיים עם מחלה כרונית יכולים להיות מאתגרים, אבל עם מעקב נכון ומתמיד, חולים יכולים לנהל חיים מספקים. באמצעות בדיקות סדירות, הקפדה על נטילת תרופות, שינויים באורח החיים וניטור עצמי עקבי, ניתן לשלוט בהתקדמות המחלות הללו ולמזער את השפעותיהן.

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*