5 כוכבי בטיחות לעיריית אשדוד

5 כוכבי בטיחות לעיריית אשדוד

אשדוד זוכה בפעם השניה ברציפות ב-5 כוכבי בטיחות במסגרת תחרות "רשות מקומית מקדמת בטיחות בדרכים". משיח ויצמן, המנהל הכללי של המועצה לישראל יפה, לראש העיר: "קבלו את הערכתנו העמוקה על קידום מטרות התחרות ברשות המקומית"

המועצה לארץ ישראל יפה לקחה על עצמה לעסוק בין היתר גם בנושא הבטיחות בדרכים ויזמה תחרות בין יישובים, תחת הכותרת "רשות מקומית מקדמת בטיחות בדרכים". התחרות מתקיימת זו השנה השנייה ואשדוד זוכה בפעם השנייה ברציפות ב-5 כוכבי בטיחות על העשייה. הודעה על כך קיבל ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, במכתב רשמי עליו חתום מר משיח ויצמן, מנכ"ל ישראל יפה.

"צוות הערכה ביקש לציין לשבח את הפעילות המושקעת ע"י הרשות בנושאי בטיחות בדרכים ושיפור התנאים הפיזיים בדרכים, לטובת התושבים ומשתמשי הדרך" כותב ויצמן לד"ר לסרי תוך שהוא משבח את העבודה שאשדוד עושה בנושא הבטיחות בדרכים ומסכם: "קבלו את הערכתנו העמוקה על קידום מטרות התחרות ברשות המקומית".

על הזכייה הזאת חתומה אילנית אלימלך, מנהלת המחלקה לבטיחות בדרכים של עיריית אשדוד, אשר התבקשה ע"י המועצה לישראל יפה להיות חברה בצוות ההיגוי כדי לגבש ולנסח את הקריטריונים לתחרות. זו השנה השנייה כאמור שהתחרות מתקיימת ומשתתפות בה רשויות רבות בישראל. צוות השופטים (3-5 אנשים שנבחרו מטעם המועצה לארץ ישראל יפה) מגיעים לרשויות ובוחנים אותן בקפידה ע"פ הקריטריונים הבאים: ניהול הבטיחות (30%), תשתיות (30%), הסברה (15%), חינוך (15%) ואכיפה (10%).

לתחרות הגישה אלימלך מצגת גדולה ומפורטת המתייחסת לכל אחד מהקריטריונים שהוגדרו לבחינה, תוך שהיא מתארת ומדגימה את הפעולות שנעשות באשדוד, בדגש על טיפול בבעיות ובגורמי הסיכון, כשכל סעיף מפורט ומודגם במצגת תוך הצגת תמונות מהשטח. כמו כן צוות השופטים זכו לסיור תשתיות בעיר על מנת לעמוד מקרוב אחר ההשקעות שנעשות גם בתחום הטיפול הפיזי.

 

אלימלך מתארת את הפעילות באשדוד בהתאם לקריטריונים:

בסעיף ניהול הבטיחות שמנו דגש על ניהול הידע ע"י ריכוז נתונים של תאונות ב-3 השנים האחרונות, מיפוי צמתים מרובי תאונות וסטאטוס הטיפול בהם, נתוני GIS ומוקד עירוני. "אגב", היא אומרת, "באמצעות מערכת המחשוב פיתחנו אפליקציה ייחודית לאשדוד ובה כל נתוני תאונות הדרכים ע"פ קורדינטות, כשהמטרה היא לספק מידע עדכני על מנת להתאים את הטיפול בתשתיות נכונות ע"פ הנתונים".

בסעיף יישום מדיניות הרלב"ד בניהול הבטיחות בדרכים – הצגנו הסבר מפורט של תכנית עבודה מול ביצוע בכל אחד מהנושאים – תשתיות, חינוך הסברה ואכיפה, תוך שימת דגש על בקרה מעקב אחר ממצאי סקר כשלים, ניצול מיטבי של התקציב ועבודה מושכלת של ועדות בטיחות וועדות נוספות. "חשוב לציין את מעורבותו של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ומימוש האחריות של הרשות המקומית לנושא הבטיחות בדרכים" היא אומרת ומודה על כך לראש העיר.

בסעיף תשתיות הושם גדש על הקמת מעגלי תנועה בצירים המרכזיים ברשות, התקני תנועה ובטיחות. מיתון תנועה – תכנון ויישום, מדרכות. סימון ותמרור של מעברי חציה והנגשתם לאוכלוסיות מיוחדות. הסדרי בטיחות באזורי מסחר וקניונים בעלי נפח גדול של תנועת הולכי רגל. הוספה של שבילי/נתיבי אופניים ויצירת סביבה בטוחה במוסדות חינוך.

בסעיף הסברה והדרכה נעשתה פעילות בהתאם לנושאי הליבה ואוכלוסיות בסיכון, בהתאם לתכנית העבודה השנתית. הופעלו תוכניות חינוכיות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ונערכו מבצעי הסברה וקמפיינים בשיתוף הרלב"ד, מנהלי המוסדות ורכזי הזה"ב בבתי הספר.

סעיף האכיפה זכה להתייחסות במסגרת חוקי עזר והכשרת פקחים למשימות המותאמות, אכיפת חניות במקומות אסורים, על מדרכות ו/או בסמוך למעברי חציה, שיתוף פעולה עם המשטרה, קיום ישיבות בנושא אכיפה וטיפול בתחום המניעה.

"על פי הנתונים באשדוד, נרשמת ירידה עקבית במספר התאונות כאשר העיר ממשיכה לגדול ולצמוח" אומרת אלימלך ומביעה תקווה שמגמה זו תמשיך להיות בירידה מתמדת. "התברכתי בשיתופי פעולה נדירים מכל אגף ומחלקה ברשות המקומית, וגם מגורמים מחוצה לה כמו הרלב"ד, המשטרה ומשרד החינוך" היא מפרגנת ומסכמת כי "מאחר ומדובר בנושא שמורכב מתחומים רבים, ההצלחה יכולה להתקיים רק כשמשלבים ידיים, כי מי שהולך לבד אולי הולך מהר, אבל מי שהולך יחד הולך רחוק!".

 

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי אשר רואה את נושא הבטיחות בדרכים כערך בעל חשיבות מצילת חיים, מלווה את פעילות המחלקה באופן אישי ומשקיע לא מעט על מנת להפוך את אשדוד לעיר בטוחה. "אני שמח על הבחירה באשדוד כעיר הראויה לעוד 5 כוכבי בטיחות ומשבח את העבודה שנעשית בעיר ע"י כל הגורמים המעורבים, בניהולה של גב' אילנית אלימלך" הוא אומר ומודה למועצה לישראל יפה שבחרה לצרף את נושא הבטיחות בדרכים לסך מפעלי היופי שהם מקיימים במהלך כל השנים. "כל פעילות שעוסקת בבטיחות בדרכים ובהצלת חיים, מעמידה למעשה את הנושא על סדר היום הציבורי ומעוררת מודעות לזהירות בקרב כל המשתמשים בדרך – מציבור הנהגים ועד אחרון הולכי הרגל" אמר.

 

אבי אזולאי, מנהל מרחב דרום ברלב"ד: "אשדוד זוכה ב-5 כוכבי בטיחות לשנת 2021. הישג זה מציב אותה בקדמת הרשויות הבטוחות במדינה, וזאת בזכות מטה בטיחות בדרכים עירוני, מקצועי ומסור, בראשות גב' אילנית אלימלך, בזכות מעורבות אישית של ראש העיר לקידום פעילויות חינוכיות ותשתיות בטיחות בנושא הבטיחות בדרכים, מעורבות העיריה בנושא האכיפה העירונית והמשטרתית, פעולות לקידום הבטיחות בתחומי החינוך, קהילה, תשתיות ואכיפה. בזכות כל אלה זכתה אשדוד בציון הגבוה ביותר ועל כך מגיע ישר כח ענק לכל העוסקים בנושא חשוב זה – למטה הבטיחות, לכלל הגופים השותפים ולראש העיר ד"ר לסרי על מעורבות אישית ותמיכה מלאה לקידום הבטיחות בדרכים באשדוד. עלו והצליחו".

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*