תלמידי בית ספר "אשכול" חוקרים!

תלמידי בית ספר "אשכול" חוקרים!

את הסלרי כולנו מכירים אך איננו יודעים כיצד הוא גדל, מה משפיע על תהליך גדילתו וכיצד אפשר על תהליך הגדילה באופן מבוקר. תלמידי בית ספר אשכול החליטו לבדוק את השפעת הורמון ג'יברלין על התפתחות הצמח ומצאו קורלציה בין ריכוז ההורמון בצמח לתהליך גידולו והתפתחותו. בקיצור: החוקרים הצעירים עשו עבודה מוצלחת, הציגו את עבודתם ביריד החקר בבאר שבע והומלצו ע"י חבר השופטים לעלות לשלב הבא – השלב הארצי.

כמדי שנה גם השנה נציגי שכבת כיתות ה' מבית הספר "אשכול", בליווי המורה למדעים שלומית ליבשין, השתתפו בתהליך חקר בחווה החקלאית באשדוד. התלמידים הגיעו לחווה מידי שבוע, נחשפו לדרכים שונות לשיפור וייעול גידול הצמחים כגון: גיזום, דישון, השקיה והוספת הורמונים ורכשו מיומנויות רבות וחדשות בתהליך החקר.

תלמידי אשכול למדו את כל שלבי החקר המדעי ובחרו לערוך חקר באמצעות ניסוי על צמח הסלרי הגדל בחווה ומצוי במאכלים רבים. הם החליטו לבדוק את השפעת הורמון הג'ברלין המסייע להתפתחות הצמח, על צמח הסלרי. התלמידים תכננו את הניסוי ובדקו את השפעת ריכוזים שונים של ההורמון על מדדי הצמיחה של הצמח. השערתם הייתה שריכוז גבוה של הורמון הג'יברלין ישפיע במידה רבה על שטחו הירוק של הסלרי ואכן, השערתם ברובה אוששה כנכונה, שכן, לאחר כחודש וחצי, הריכוז הגבוה ביותר של הורמון הג'יברלין  mg/l3 השפיע במידה רבה ביותר על השטח הירוק של צמח הסלרי.

אין ספק שהביקורים בחווה החקלאית, הלמידה וביצוע תהליך החקר היו חוויה מהנה, משכילה ומעניינת.  את עבודת החקר תלמידי בית ספר "אשכול" הציגו ביריד החקר המחוזי שהתקיים בבאר שבע. בעקבות ההצגה תהליך החקר "סלרי הורמונלי", בית הספר "אשכול"  הומלץ ע"י חבר השופטים לעלות לשלב הבא לכנס הארצי. ננצל במה זו להודות למורה קארן ברדוגו מהחווה החקלאית על הדרכתה ועזרתה, אין ספק שקארן תרמה רבות להעשרת עולמם של הילדים בתהליך החקר.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*