תביעות כספיות

תביעות כספיות

יחסים בין בני אדם, בכל מקום, יוצרים לא פעם סכסוכים רבים ומגוונים. בעת החדשה ניתן לראות בסכסוכים כספיים כסכסוך הנפוץ ביותר שקיים כיום. סכסוכים כספיים רבים מבוססים רבות על מקרים בהם לקוחות וגופים אינם מעוניינים לשלם על עבודה שבוצעה עבורם, סירוב של לווים להשיב ההלוואה שניתנה להם ועוד.

סכסוכים כספיים אלו, המהווים בהמשך את הבסיס לתביעה כספית, גורמות לעסקים רבים פגיעה קשה בתזרים המזומנים שלהם ובכך להביא לפגיעה אנושה בעסקים ובסגירתם. ניתן אף להצביע על מקרים בהם תביעות כספיות רבות מוגשות בנקל ומהוות פגיעה כלפי רבים שלא חייבים באמת את הסמוכים עליהם הם נתבעים ויש וההם חייבים סכומים נמוכים מכך. גם כאן, מוצא עצמו הנתבע בפני סכנה כלכלית קשה, בין אם מדובר על העסק שלו שנתבע ובין אם לסיכון שלו ובני משפחתו.

הגשה של תביעות כספיות קורות לרוב בתחום המשפט המסחרי. במסגרת תחום רחב זה תביעות כספיות רבות מוגשות על בסיס הפרות הנוגעות לחוק החוזים, תביעות כספיות הנוגעות להפרות הסכם, פיצויים בשל אי תשלום חובות, פיצויים הנוגעים לליקויי בנייה, פיצוי בגין רשלנות מקצועיות ועוד.

התביעות הכספיות בישראל מוגשות לכל בתי משפט השלום וזאת בהתאם לסמכות המקומית. בסכומים גבוהים ממה שנקבע מוגשות תביעות כספיות לבתי המשפט המחוזיים.

את התביעות ניתן להגיש במסגרת של מספר סדרי דין. תביעה בסדר דין רגיל נחשבת לתביעה הכספית השכיחה ביותר ובו ישנה חובת הגשת כתב הגנה בתוך 30 יום מהמצאת כתב התביעה.

תביעה כספית נוספת הינה תביעה בסדר דין מקוצר. תביעה זו מחייבת את הנתבע לקבל קודם את הרשות מבית המשפט להתגונן. באם והנתבע אינו בוחר להתגונן זכאי התובע לקבל את פסק הדין בהעדר הגנה.

תביעה בסדר דין מהיר הינה כזו שלא עולה על סכום של 50 אלף שקלים. בתביעה כספית זו ישנה מטרה בייעול וקיצור הזמן על מנת לברר את התביעה מתחילתה ועד סופה.

כפי שצוין קודם ניתן לראות מסה רבה ומתמשכת של תביעות כספיות רבות המוגשות לבית משפט השלום ברחבי הארץ כמו גם לבתי המשפט המחוזיים. הגל הגדול של התביעות הכספיות נוגעת לעובדה שרבים מהאזרחים כיום מודעים לזכויותיהם הרבות וזאת למול מודעות צרכנית שהלכה והעמיקה עם השנים בעיקר בעזרת האינטרנט והרשתות החברתיות.

מעבר לרצון ולמודעות הרבה של אזרחים רבים לזכות השמורה להם בהגשת תביעה שכזו, היכולת בהגשת התביעות הפכה קלה ונגישה יותר ורבים אף בוחרים להתחיל בתהליך לבדם. מעבר לכך, ניתן למצוא משרדי עורכי דין רבים המציעים את שירותם הנאמן בכל הנוגע לסוגי תביעות אלו שלא פעם יש ויכולים להניב סכומים בלתי מבוטלים הן לתובע עצמו והן שכר הטרחה היחסי אותם מקבלים אותם משרדי עורכי דין. אלו הם הסיבות העיקריות שיש ויכולות להסביר את הגידול הרב והמתמשך שרבים עושים בכל הנוגע להגשת תביעות כספיות לבתי המשפט בישראל.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*