שרפים: פרויקט הדגל של מרכז הפיזיקה העירוני

שרפים: פרויקט הדגל של מרכז הפיזיקה העירוני

מרכז הפיזיקה העירוני מפעיל מיזם ייחודי המאפשר לתלמידים נבחרים בבתי הספר התיכוניים הנכללים בתוכנית, להגיש עבודות חקר בתחום הפיזיקה ולצבור נקודות זכות לבחינות הבגרות. למיזם שותפים עיריית אשדוד ומרכז הפיזיקה העירוני, ממ"ג נחל שורק ומשרד החינוך.

"שרפים" – הפרויקט הייחודי שנותן ביטוי לערכים של שיתופי פעולה בחינוך, בין מרכז הפיזיקה העירוני של עיריית אשדוד, מרכז המחקר הגרעיני נחל שורק (יבנה) ומשרד החינוך, נפתח לראשונה ביום 10.11.2014 במפגן מרגש בו נטלו חלק תלמידי הפרויקט והצוותי השותפים.

במסגרת הפרויקט, נבחרו 12 תלמידים שלומדים במקיפים ט', ז', א' וייטלו חלק במחקר ובכתיבת עבודות חקר בנושאים שונים מתחום הפיזיקה הגרעינית, כחלק מבחינת הבגרות. הפרויקט מאפשר לתלמידים להיחשף לתכנים מתקדמים בפיזיקה יישומית, ולהתנסות בעצמם בתהליך מחקר אמיתי, כפי שמתקיים במרכז הגרעיני בשורק ובכור הגרעיני בפרט.

פרויקט "שרפים" נולד מתוך יוזמה משותפת של אנשי ממ"ג וד"ר  שאול חורב, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, אשר הציגו בזמנו את הפרויקט בפני נשיא המדינה שמעון פרס, והלהיבו אותו ברעיון של שילוב תלמידים בתחומי מחקר חדשים ועבודה עם מדענים של ממ"ג. גם מינהל החינוך בעיריית אשדוד ומרכז הפיזיקה העירוני התלהבו מאוד מהיוזמה והחליטו ליצור שיתוף פעולה בין הצדדים, כאשר משרד החינוך מלווה כל שלב בפרויקט.

במסגרת המפגש הראשון זכו התלמידים לשיחה עם ראש הוועדה לאנרגיה האטומית הד"ר חורב, שבירך את התלמידים והדגיש את החשיבות בפיתוח הדור הבא של מדענים וחוקרים ככלל ואת מדעני הגרעין בפרט.

מקסים ספייסקי, המרכז את התחום הפדגוגי במרכז הפיזיקה וקובי נניקשווילי מנהל מרכז הפיזיקה אומרים: "אין ספק שהפעילות בממ"ג הייתה חווייתית ומשמעותית כבר מהפגישה הראשונה. אנו בטוחים כי הכלים אותם יקבלו התלמידים יהוו קרש קפיצה אמיתי לעולם המרתק של המדע והמחקר. מרכז הפיזיקה ימשיך ליצור שיתופי פעולה, ויעבוד בכול כל דרך אפשרית להביא את תלמידי אשדוד למצוינות הלימודי הפיזיקה".

מרכז הפיזיקה העירוני של אשדוד הינו גוף ייחודי של עיריית אשדוד, הזוכה להערכה רבה וכבר קוטף פירות מוצלחים בתחום עיסוקו. המרכז נולד בעקבות  יוזמתם של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי והממונה על החינוך מר יהודה פרנקלוזוכים לליווי תומך של ראש מינהל החינוך מר אריה מימון ומנהל אגף חטיבה בוגרת מר דני קליין, במטרה להגדיל את מספר תלמידי הפיזיקה בעיר.

המרכז מקיים שיתוף פעולה עם כל בתי הספר בעיר, ומעניקים להם שירותים שונים במסגרתו יכולים תלמידים מכל רחבי העיר לערוך עבודות חקר תלת שנתיות כחלק מתעודת הבגרות. כמו כן המרכז מפעיל ניידות מדע שעוסקות בפעילויות חשיפה ייחודיות בתחום הפיזיקה לכלל כיתות ז'-ח' בעיר, עורך ימי שיא לתלמידי כיתות ט' וימי שיא לתלמידי חטיבה עליונה. בנוסף מרכז הפיזיקה עוסק באיתור מורים מצוינים להוראת הפיזיקה בבתי הספר, תוך כדי שילובם בחלק מהפעילויות שהמרכז מציע.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*