פרויקט המתנדבים הענק של מד"א יוצא לדרך

פרויקט המתנדבים הענק של מד"א יוצא לדרך

היעד: מיליון נאמני חיים יהיו זמינים ברחבי הארץ.

מיזם חדשני ומהפכני של מד"א מושק היום (ג') – כל אזרח בעל הכשרה בסיסית בעזרה ראשונה יוכל לקחת חלק במערך הכוננים הענק – אפליקציה (יישומון) מיוחדת תאתר את נאמני החיים תזניק אותם בכל מקרה שנדרשת פעולת החייאה בסיסית במצבים של אובדן הכרה ודם לב  המתרחשים במרחק של דקות בודדות מהחולה – מנכ"ל מד"א: "אין לי ספק שבזכות המיזם הזה ניתן להציל מידי שנה עוד כמה  חולים".

במד"א מאמינים שבתוך כמה חודשים ימנה מערך נאמני החיים החדש כמיליון אזרחים שיוכלו לבצע פעולות החייאה בסיסיות במקרים של דם לב או אובדן הכרה במקביל להדרכה הטלפונית הניתנת על ידי החובשים והפארמדיקים במוקד מד"א.

הרעיון העומד בבסיס המיזם הענק והחדשני – שזכה לשם "נאמני חיים" – הוא שכל אזרח שעבר בשלב כלשהו הכשרה בסיסית של כ-20 שעות בעזרה ראשונה, מסוגל לבצע פעולות החייאה בסיסיות בחולה שלקה בדם לב – ובכך להגביר את הסיכויים להציל את חייו.

מחקרים רבים הוכיחו כי במקרים רבים של הצלת חיים, לזמן התגובה הראשוני ותחילת הטיפול בחולה עשויות להיות משמעויות גורליות באשר לסיכויים להציל את החולה. בשנים האחרונות הוכנסו במד"א שיפורים טכנולוגיים רבים המצמצמים משמעותית את זמני הטיפול בפניות וזמני ההגעה לחולים ופצועים. לשם הדוגמה, זמן המענה הממוצע לשיחת חירום במוקד מד"א הוא עד חמש שניות בלבד.

אולם, במטרה לצמצם עוד יותר את זמן ההגעה לחולה שלקה בדם לב ולהעמידו על הזמן הקצר ביותר, הוחלט לגייס לטובת הפרוייקט כל אזרח שמעוניין בכך שהינו מעל גיל 18 והוא בעל הכשרה בסיסית בעזרה ראשונה ועומד בתנאים המפורטים מטה.

מערכת איתור מיוחדת הפועלת באמצעות יישומון (אפליקציה) תאתר את כל המתנדבים שנמצאים במרחק של דקות בודדות מהמקום בו דווח למוקד מד"א על חולה שנזקק להחייאה ותזניק אותם למקום במקביל להזנקת צוותי מגן דוד אדום ולהדרכה טלפונית הניתנת על ידי החובשים והפארמיקים במוקדי מד"א. – זאת עד להגעת האמבולנס למקום האירוע.

כאמור, במד"א מעריכים כי פוטנציאל המצטרפים לפרויקט החדשני עומד על כמיליון איש בעלי הכשרה רלוונטית , כמו רופאים, אחיות, פארמדיקים, חובשים, חובשים בצה"ל, מצילים, מורים וגננות, מגישי ע"ר ועוד

מנהל אגף רפואה במד"א ד"ר רפי סטרוגו: "האירוע המרכזי בו מיועד הפרויקט הזה לטפל הוא מקרים  של דום לב- הפסקת זרימת דם למוח וללב עצמו . מכאן מתחילה הספירה לאחור,  כל שנייה שעוברת מקטינה את הסיכוי לשרוד את האירוע ולצאת ללא נזק מוחי. אנו נאבקים על השניות והדקות הראשונות במטרה לחדש כמה שיותר מהר את זרימת הדם למוח. עד היום נתנו מענה  מכל הכיוונים האפשריים, פריסה רחבה של אמבולנסים , אופנועני מד"א, כונני מד"א וכו וכיום הגענו למצב שברוב המקרים תוך כ-5 דקות יש ידיים של איש מד"א מקצועי המטפלות באדם  שעבר דום לב. כעת אנחנו באים ואומרים שלפי כל המחקרים השונים והניסיון המקצועי הרב שלנו בשטח גם את הזמן הקיים חייבים להמשיך ולצמצם. לתוך חלון הצמצום הזה נכנס פרויקט "נאמני חיים". כעת אנו ממשיכים לפעול בשיטות המקובלות המוכיחות את עצמן, אולם בנוסף לכך אנו מוסיפים עכשיו נדבך חדש של נאמני חיים המיועד לחפות על הפער של ה-5 דקות הראשונות, כאשר נכון להיום הפער הזה של ה-5 דקות מכוסה רק על ידי הדרכה טלפונית של החובשים והפאראמדיקים במוקד".

עוד מוסיף ד"ר סטרוגו כי: "מחקרים מראים שככל שמקצרים את לוחות הזמנים ומתחילים מוקדם את העיסויים ונותנים את מכת החשמל לחולה סיכויו להינצל ללא נזק הולכים וגדלים. במהלך השנה אנו נתקלים במעל ל-9000 מקרי דום לב והמספרים במערב מדברים על 120 מקרים של דום לב בשנה על 100 אלף תושבים מחוץ לבית חולים ונכון להיום הנתונים העדכניים ביותר מדברים על כך שמכל 100 איש שחוו דום לב מחוץ לבית החולים רק 3 יוצאים ללא נזק נוירולוגי מינימלי. הנתונים במדינות המתקדמות ביותר מדברים על 10-15 מקרים כאלו מתוך 100.  אין לי ספק שיהיו בכל שנה כמה עשרות אנשים לפחות שיהיו חייבים את חייהם לנאמני החיים מהפרויקט החדש. "

מנכ"ל מד"א אלי בין: "רק לאחרונה פורסם מחקר מקיף המוכיח כי ביצוע החייאה על ידי אזרחים שהוכשרו בביצוע פעולות החייאה בסיסיות ומוזנקים לאירועים כנדבך נוסף על שירותי רפואת החרום הרגילה גורם לעלייה בשיעור ההחייאות המוצלחות ושרידות החולים. אני קורא לציבור הרחב לקחת  חלק במשימה החשובה הזו של הצלת החיים. יש בידכם את הכוח לעזור לנו להמשיך ולהציל חיים יום יום, שעה שעה בכל פינה ברחבי ישראל. אין לי ספק שבזכות המיזם הזה ניתן להציל מידי שנה עוד כמה  חולים הודות לזמן תגובה של פחות משלוש דקות".

כל אזרח שירצה לקחת חלק במיזם ההתנדבות הענק הזה חייב לעמוד בתנאים האלה:

  • גיל 18 ומעלה.
  • הצגת תעודת הסמכה / מקצוע.
  • הצגת אישורי השתלמות מקצועית עדכנית עד לרמת פראמדיק.
  • הצגת צילום ת.ז.
  • הצהרה על העדר הרשעות עברייני מין.
  • הצהרת העדר מניעה רפואית לטיפול בחולה/פצוע.
  • בעל מכשיר טלפון 'חכם'.

המיזם החדש ייחשף לציבור החל מהיום במסגרת קמפיין פרסום ארצי.

להרשמה יש לחייג ל 6210* (בימים א'-ה' בין השעות 07:00 ל- 23:00 ובימי שישי בין השעות 07:00-14:00) או באתר מד"א בכתובת https://www.mdais.org

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*