פיתרון יצירתי להדרכת טיולים עירונית

פיתרון יצירתי להדרכת טיולים עירונית

סיורים מודרכים הם תופעה מוכרת בכל עיר תיירות בעולם. קבוצות אנשים, תיירים, משלחות רשמיות, משפחות וציבור מבקרים מסיירים ברחבי העיר כשהם מלווים במדריך או מדריכה, לומדים על ההיסטוריה של המקום, מקשיבים לסיפורים ייחודיים, נחשפים לאטרקציות ולמוסדות החשובים ומצטלמים על רקע הסמלים החשובים בעיר. באשדוד שדרגו את התופעה הזאת והפכו את הסיורים לאטרקציה בזכות עצמה, באמצעות בני נוער צעירים שהוכשרו לשמש כמדריכים ומלווי קבוצות.

מי שהיה בסיור כזה התלהב במיוחד ונראה שזה ילך ויגבר.

הקיץ האחרון ייזכר בזכות לא מעט אירועים ותכניות חדשות שהופעלו בעיר, אך דומה כי המדריכים הצעירים שמלווים קבוצות ומראים להם את אשדוד היפה הפכו להיות לאירוע אטרקטיבי העומד בזכות עצמו. מדובר בתכנית שהתגבשה ברשות העירונית להתמכרויות אשר יזמה תכנית פעילות לקיץ, עבור נערים ונערות, כדוגמת עבודת הצעירים בחופי הים. התכנית מציעה לבני הנוער הצעירים לשמש כמדריכים מקצועיים וללוות קבוצות מבקרים המגיעות לאשדוד. לשם כך הם עברו הכשרה מתאימה, למדו על ההיסטוריה של אשדוד, התחנות החשובות בהתפתחות העיר, סיפורי העליות ותושבי העיר, התפתחות הרובעים, דמויות ואנשים הקשורים בתולדותיה של אשדוד, המקומות החשובים בעיר, מפעלים ותעשייה, אטרקציות מרכזיות, חופי הים היפים, פסלים ואנדרטאות וכל מידע רלוונטי המתאים לתייר המתעניין.

עד כה התקיימו לא מעט סיורים, המשווקים תחת הכותרת "בשבילי אשדוד", ואילו אתמול ליוו בני הנוער קבוצה שונה ומיוחדת. היתה זו קבוצת פעילים של מינהלות הרבעים שמכירים את אשדוד, או לפחות חשבו שהם מכירים את אשדוד עד שבאו החבר'ה הצעירים הללו והוסיפו להם לא מעט מידע אודות העיר. הסיור היה מורכב מקטעי הליכה רגליים וסיור רכוב, אותו העבירו בני הנוער המועסקים ע"י הרשות העירונית להתמכרויות, בחופשת הקיץ.

15 פעילי מינהלות הופתעו לשמוע מפי הצעירים על אנדרטת סטרומה ומפקורה והטרגדיה שפקדה את נוסעי האניות, על גשר "עד הלום" והקשר למאבק הלאומי על עצמאות המדינה, על גבעת יונה והחיבור לסיפור המקראי, על פארק אשדוד ים החדש והקשר בין היסטוריה למודרנה, על מצודת אשדוד

"הסיור המוצלח הזה הוא תוצר של שיתוף פעולה בין מנהלות הרבעים לבין הרשות  למלחמה בהתמכרויות" אומר לנו מר אהרון מור, רכז קהילתי במינהלות הרבעים, ומשבח את המדריכים הצעירים שגילו בקיאות לכל אורך המסלול, ידע מעמיק והתמצאות רבה בתולדות העיר. "היה זה סיור מיוחד, מעניין ומרגש כאשר כל מדריך צעיר תורם את חלקו למסע המרתק באשדוד" הוא אומר ומשוכנע כי "יש לנו דור עם עתיד מאוד טוב לעיר שלנו". בשם הפעילים הוא הודה לתלמידים ולגב' אפרת מצליח, נציגת הרשות למלחמה בהתמכרויות, שליוותה את הסיור.

ברשות העירונית מציינים כי סיורים כאלה מתקיימים בימי שני ורביעי, בחינם, כאשר המדריכים הצעירים מלווים קבוצות נוער או מבוגרים בשני אתרים מיוחדים בעיר ומשתפים אותם בחוויה המרגשת. הפעילים שהשתתפו בסיור אומרים "זה מזכיר סיורים דומים בכל מיני ערים באירופה, הנעשים ע"י סטודנטים בשעות מסוימות ובחינם, כדי להכיר לתיירים את המקומות המיוחדים באותה עיר".

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*