פואטיכאן 2019

פואטיכאן 2019

רוני קובן ינחה את האירוע הכולל מפגשי ספרות, שירה, קולנוע, מוסיקה ואמנות פלסטית במוזאון אשדוד לאמנות.

אירוע הפואטיכאן יתקיים במוזיאון אשדוד לאמנות, במסגרת פסטיבל מדיטרנה. האירוע כולל סיור בתערוכה החדשה "גוף ראשון, יחיד: גבריות באמנות הישראלית" הבוחנת את מודל הגבריות הישראלי בתרבות, בחברה, במשפחה, ביחסים בין המינים ועוד, כפי שמשתקף באמנות הישראלית מראשית המאה ה-20 ועד היום.

בתערוכה מוצגות עבודותיהם של למעלה מארבעים אמנים מתקופות שונות והיא מבקשת לעורר שיח מעמיק על החוויה הגברית לגווניה. את התערוכה אוצרים רוני כהן-בנימיני ויובל ביטון.

בנוסף, יערכו ארבע שיחות בהנחיית העיתונאי רוני קובן, חתן פרס האקדמיה עבור תכנית הראיונות 'פגישה' בכאן 11, איש 'עובדה', ויוצר הסדרה "ואז הגיע ילד". את השיחות יקיים קובן עם יוצרים ואנשי רוח ופרפורמנס שמייצגים פנים שונות של גבריות ישראלית.

בין המפגשים יתקיימו קטעי מעבר אמנותיים בהשתתפות שירלי צ'ארלי קליינמן, קול קולטון ואריקה היסטאריקה ג'נדאריקה. יערך מפגש עם הפסיכולוג ד"ר גבריאל בוקובזה, שישוחח על ספרו פורץ הדרך, "הדרמה של הגבריות החדשה" שראה אור ב-2017.

בוקובזה שהינו פסיכולוג חינוכי מומחה, מוכר לרבים בין היתר מהשתתפותו לאחרונה בתפקיד הפסיכולוג הראשי בתכנית "לאהוב את אנה" עם אנה אהרונוב.

בוקובזה  |  צילום אושרת פשינסקי

מפגש נוסף יתקיים עם הסופר והעיתונאי ליאור דיין שישוחח על האבולוציה של הגבר הישראלי מקום המדינה ועד היום. הוא ידבר על האופן שבו הפך בעל כורחו למעין מודל של "הגבר החדש", ועל המרחק העצום שמפריד בין סבו, גיבור ישראל שפיקד על כוחות רבים, ועד אליו – במילותיו: "חייל זוטר ובודד ביחידה מצומצמת, שעיקר כוחה בפשיטות לילות על הסופר-פארם בשביל להביא טיטולים וכיבוש גזרת הנדנדות בגן השעשועים הסמוך לביתי, אשר ממלא פקודות של ראשת המטה הכללי, אשתו".

ליאור דיין  |  צילום: מיכאל טופיול

יתקיים מפגש עם הבמאי והתסריטאי דני רוזנברג, שישוחח עם קובן על גלות ותקומה באתוס של הגבר הישראלי באמצעות יצירותיו: החל מסרטו הראשון "בית אבי" בו איתי טיראן שיחק ניצול שואה הנזרק לעמדה צבאית באמצע המדבר ונאלץ להשיל מעליו את זהותו הגלותית ולהפוך לצבר, דרך הסדרה "ג'וני ואבירי הגליל" בה חבורת גברים (אותם גילמו עוז זהבי ויוסף סוויד) מכרו את גופם במשחק תפקידים רדיקלי, המחזה "אל נקמות" העוסק בסרסור יהודי המנסה לכפר על חטאיו, דרך הגברים בסדרה "מלכות" ועד לסיפורו של הצבר האולטימטיבי שחזר בתשובה בסרט "אורי זהר חוזר". רוזנברג בוחן את הגבריות בתפר שבין הישראליות ליהדות, על פצעיה, פגמיה, קורבנותיה וגם יופייה הפגיע. המפגש האחרון יוקדש לאמני הפרפורמנס המגדרי והמרצים שירלי צ'ארלי קליינמן וקול קולטון ומלכת הדראג אריקה היסטאריקה ג'נדאריקה, שישוחחו על גבריות אחרת ונזילות מגדרית. מתי נולד הגבר הנקבי? ואיך הוא משתלב או לא, בתוך המיינסטרים של הגבריות הישראלית? שירלי צ'ארלי קליינמן, אקטיביסטית טרנס, עיתונאי ב-Ynet, מרצה, עוסק בגיוון תעסוקתי להט"בי, חוקר גבריות ומגדרים אחרים. קול קולטון – מרצה לתפיסה הקווירית ומייסדת קהילה הקוויריורסלף, מלווה צוותים מקצועיים וכן הורים וילדים בנושאי הבניות חברתיות, מגדר, זהות וגיוון אנושי.

דני רוזנברג  |  צילום: דוד סטוזמייסטר

יום שישי 21.6.19  |  שעות 10:00-13:00  |  מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8  |  מחיר כרטיס במכירה מוקדמת: 70 ₪, ביום האירוע: 80 ₪  |  הנחות יינתנו לסטודנטים ולגמלאים בהצגת תעודה רלוונטית. האירוע כולל כיבוד קל  |  לרכישת כרטיסים: 08-9568285, 08-8545180.

בתמונה: רוני קובן מנחה פואטיכן  |  צילום: עמית ברלוביץ

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*