נלחמים בסרטן העור בהפנינג ״החוף הבריא״

נלחמים בסרטן העור בהפנינג ״החוף הבריא״

סרטן העור הוא מחלה ממארת השכיחה ביותר בישראל. על פי הנתונים שמפרסמת האגודה למלחמה בסרטן, למעלה מ-1,300 בני אדם מאובחנים בכל שנה כחולים בסרטן העור, ובשנת 2018 נתגלו בכל חודש כ-140 חולים חדשים. מתוכם, כ-15 חולים מתים בכל חודש. מגמה זו נמצאת בסימן עלייה תמידי כששיעור חולי הסרטן בישראל הוא מהגבוהים בעולם (אחרי אוסטרליה וניו זילנד).

למרות הנתונים הללו, גילוי מוקדם של סימנים ופעילות מניעתית מפחיתים באופן דרמטי את הסיכוי לחלות בסרטן העור. עובדה זו הביאה את מחלקת הבריאות בעיריית אשדוד למיזם הסברתי, במסגרתו התקיים בחוף הקשתות הפנינג ססגוני שזכה לשם "החוף הבריא", שמטרתו כאמור לעורר מודעות בקרב הציבורי לסכנות הנגזרות מחשיפה מיותרת לשמש והתנהגות לא נכונה בחופי הים.

על המיזם חתומים מחלקת הבריאות וקופת חולים הכללית. השניים פעלו יחד בחוף הים ודאגו לספר לכל מי שהגיע והקשיב כיצד יש להתנהג בחוף הים, ליהנות מהמשאב היפה שהעניק לנו הטבע מבלי להפקיר את גופנו לקרני השמש. קופת חולים כללית דאגה לחלק למשפחות שהגיעו לחוף קרם הגנה ולילדים הם העניקו מתנות – מצופים לים. כמו כן הם הציבו שתי עמדות למסג'ים. מחלקת הבריאות דאגה לפעילות ספורטיבית מהנה בעזרת ריקודי ברייקדנס ופלאש מוב ענק עם כ-50 רקדנים, בליווי ליאור "הולידיי" קוגן.

"הגורם הישיר והמכריע ביותר לסרטן העור הוא החשיפה לשמש" אומרת מירי בן דוד, מנהלת מחלקת הבריאות, ומציינת את הקרניים האולטרה סגולות של השמש כמקור לא גלוי של אנרגיה הגורמת לכוויות בעור ולסרטן העור. "ישראל מדינה חמה ולכן הסכנה כאן היא מוחשית" היא אומרת ומדגישה כי "בעזרת הגברת המודעות לסכנות הקרינה וביצוע פעולות פשוטות של מניעה, נוכל להפחית את הסכנה". בן דוד מבהירה כי החשיפה לשמש אמנם רצויה אך היא צריכה להיעשות במינון נכון, לכן בחוף הים יש לשים כובע על הראש, להרבות בשתיית מים ולהימצא בחוף בשעות הנכונות – עד לשעה 12 בצהריים ולאחר השעה 4 אחר הצהריים, וגם זאת לאחר שהתמרחנו בקרם הגנה.

בן דוד אומרת כי הפעילות המניעתית ממש מצילה חיים. בהגברת המודעות וגילוי מוקדם של סרטן העור, אנו רושמים תוצאות מצויינות שכן כ-88% מקרב הגברים ו-91% מקרב הנשים בישראל, מצליחים להירפא כתוצאה מגילוי מוקדם של המחלה. אגב: לאנשים בהירי עור, במיוחד אדומי שיער וזהובי שיער, תהיה נטייה גדולה יותר לחלות בסרטן העור ולכן עליהם להיחשף פחות לקרני השמש.

בן דוד אומרת כי ההפנינג היה תחילתו של מסע הסברה שיימשך באמצעי התקשורת ובמדיה הפרסומית. בתוך כך היא מזכירה לכולם להיבדק בכל שנה אצל רופא עור ולעקוב אחר השינויים בגוף או בגילוי של נקודות חן מחשידות.

00

פרסום ממומן

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*