מקרבים את ״האנשים המיוחדים״

מקרבים את ״האנשים המיוחדים״

השבוע נערך שבוע העלאת המודעות לאנשים עם מוגבלות, במהלכו התקיימו אירועים רבים ומגוונים שנועדו להגביר את המודעות הציבורית לצרכיהם של אנשים עם מוגבלויות וחשיפת הציבור כולו למענים הקיימים בתחום זה ולאלו המתפתחים ומתחדשים. ההצגה "איפה הים?" היתה בהחלט אירוע פתיחה מרגש ומכונן לכל השבוע.

מדי שנה, בשבוע זה, מקיימת העיר פעולות הסברה רבות הכוללות סרטים, הצגות, ביקורים במסגרות, טקסים וימי עיון – כשמטרתם של כל אלו לפתוח צוהר עבור הקהל הרחב להכיר את האוכלוסייה 'המיוחדת' על כל פניה ורבדיה. שבוע זה, תחת הכותרת "ואהבת לרעך כמוך", חושף את העבודה המורכבת בשדה החינוך, הרווחה והחברה ובהם הצצה גם לתחום הטיפול באנשים אלה ובמשפחותיהם.

מחלקת שיקום מוגבלויות במינהל לשירותים חברתיים, אמונה לאורך כל השנה על הטיפול בפרט ובמשפחתו, כשמטרתה העיקרית היא ליצור רצף מענים איכותיים בתחומי התעסוקה, הדיור, הפנאי, הפרט והמשפחה. מחלקת שיקום חרתה על דגלה כמשימה מרכזית להוביל פיתוח תכניות חדשניות ומובילות בקהילה על מנת לשפר את איכות חיי האנשים בעלי המוגבלות ובני משפחותיהם. מתוך אמונה כי הפנייה לציבור הינה אבן דרך משמעותית במאמץ לקרב את 'האנשים המיוחדים', להכיר אותם על שלל רובדיהם ולשפר את איכות חייהם ושגרת יומם, נעשים מאמצים גדולים במיוחד בשבוע זה, לפנות לכלל האוכלוסייה בעיר במטרה לקרבם לאוכלוסייה המיוחדת.

ההצגה 'איפה הים?' המוצגת במדיטק, עלתה ביום ראשון השבוע כאן באשדוד, מטעם 'המרכז למשפחה', במסגרת אירוע הפתיחה של שבוע המודעות. ההצגה מספרת את סיפורם של חיים וניסים, שני 'אנשים מיוחדים' , שבורחים לבדם לרחוב על מנת להשיט ספינת צעצוע אותה בנו בעצמם, בים. ההצגה המופלאה שזכתה בפרס הצגת השנה לנוער ופרס הבימוי לשנת 2015, מתארת את התמודדותם של השניים עם עולם מהיר ומנוכר, לצד מפגשים אנושיים ומטלטלים עם אנשים סביבם ועם מצבים שגרתיים לכאורה.

אולם התאטרון היה מלא מפה לפה, הורים לצד ילדיהם, בני הגיל השלישי לצד ילדי תנועות הנוער, צוותי הוראה בבתי הספר לצד צופים בכיסאות גלגלים ובעלי מוגבלויות שונות. כולם כאחד צפו מרותקים בנעשה על הבמה, לרגע מוחים דמעה ולרגע פורצים בצחוק. סיפורם המפתיע של השניים אשר הצליח לגעת בכל צופה באולם הגדוש, הגיע לשיאו בתום ההצגה כאשר ניתנה האפשרות לקהל לשוחח עם צוות השחקנים, לשאול שאלות ולהביע דעות ורגשות. 

באולם שררה אווירה מיוחדת ונדירה. "הקהל בא מתוך כוונה ורצון להכיר את השונה מאתנו. אולם תאטרון מלא ובו המון אנשים שמוכנים להתגבר על הפחד הראשוני מהשונה מאיתנו ולאפשר קרבה מספקת על מנת להכיר את האחר שבינינו טוב יותר, ואולי להכיר גם את עצמנו מעט יותר" כך אומרים במחלקת שיקום מוגבלויות (המרכז למשפחה שירות משלים למשפחות לילדים עם מוגבלות) של עיריית אשדוד ומציינים כי מדובר בהצגה מעוררת השראה אשר היתה להצגת פתיחה מרגשת ומדויקת לשבוע חשוב ומשמעותי, והוסיפו "מי ייתן והאירועים הנוספים הצפויים במהלך שבוע המודעות יישאו פירותיהם, ונצליח להעלות את מידת הרגישות, המעורבות והמודעות לנושא חשוב זה".

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*