מי שמע על מחלת הסרקואידוזיס?

מי שמע על מחלת הסרקואידוזיס?

יום ה-13/4/24 הוא התאריך הרשמי למחלת הסרקוראידוזיס. ביום זה יוארו מבנים ומונומנטים באור סגול ובאשדוד, החל ממחר, נאיר גם אנחנו את כיכר המפרשים ואת כיכר עין השמש, ונתרום את חלקנו לקמפיין ההסברה שנועד להגביר את המודעות למחלה ולהכרות עם התסמינים ודרכי הטיפול. כל מה שצריך לדעת על הסרקואידוזיס!

סַרְקוֹאִידוֹזִיס היא מחלה דלקתית, רב-מערכתית ולא זיהומית, שמופיעה בעיקר בריאות אך יכולה להופיע גם באיברים אחרים בגוף (עיניים, לב, שרירים, עור, מפרקים, עצמות, כבד, כליות, מח… ועוד). שכיחות המחלה אינה גבוהה יחסית (בארה"ב: 40-2 חולים ל-100,000 איש) והיא מופיעה יותר בקרב נשים מגברים. המחלה מתגלה לרוב בגילאי 60-20, אך יכולה להתעורר בכל גיל. על אף שהגורמים למחלה אינם ידועים בוודאות, במיוחד על רקע העובדה שהיא קשה באבחון, מומלץ להכיר את הסימפטומים למחלה, דרכי האבחון והטיפול במחלה.

סקרים רפואיים מלמדים כי בקרב כשליש מהחולים המחלה לא תתגלה משום שהם א-סימפטומטיים, אך בקרב הנותרים אפשר שהתסמינים הרלוונטיים יגלו שהם חולים במחלה. סימפטומים כמו עייפות, לעיתים אף עייפות קשה, חום, הזעות לילה וירידה במשקל, ותלונות שכיחות על שיעול וקוצר נשימה, יכולים להעיד על קיום המחלה.

הבדיקות לאבחון סרקואידוזיס כוללות צילום חזה, בדיקות דם, תפקודי כבד וכליה ורמות סידן, בדיקות הקשורות למערכת החיסון ובדיקות נוספות לגילוי חומרת המחלה.

קהילת סרקואידוזיס בארץ פעילה במסגרת הפייסבוק למתן תמיכה והעלאת המודעות והכרה במחלה. החודש יוצאת הקהילה בקמפיין להגברת המודעות למחלה ולדרכי הטיפול בה ובמסגרת הקמפיין, רשויות רבות בישראל יאירו מבני ציבור ומונומנטים בולטים באור סגול. ב-13/4/24, היום הרשמי למחלת הסרקואידוזיס, אשדוד תצטרף למחווה הארצית ותאיר את שתי הכיכרות המרכזיות בעיר – כיכר המפרשים וכיכר עין השמש, בסגול.

למעקב אחר קהילת סרקואידוזיס – https://www.facebook.com/groups/sarcoidosis.il/

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*