מה קורה כשאין כיפת ברזל ויש הפסקת חשמל?

מה קורה כשאין כיפת ברזל ויש הפסקת חשמל?

עיריית אשדוד ביצעה אתמול (19/10) הכנה לתרגיל המדמה מלחמה כוללת בישראל, במהלכו היה על מטה החירום בראשותו של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, להתמודד עם תרחיש קיצוני, קשה ומאתגר במיוחד, של ירי טילים בכמות מסיבית ובתדירות אינטנסיבית שטרם הכרנו. מטח הירי הקיצוני גרם לנפגעים בנפש ולנזקי רכוש ו-350 משפחות נותרו ללא קורת גג. להעצמת האתגר נקבע בתרחיש כי אין בעיר כיפת ברזל ועל התושבים להתמודד עם הפסקת חשמל ממושכת. מה עושים ומה חלקם של התושבים?

מה קורה כשאין כיפת ברזל ויש הפסקת חשמל? זה אולי האתגר המרכזי שעמד על שולחן מטה החירום בתרגיל ההכנה שהתקיים אתמול במרכז ההפעלה העירוני. כבר בבוקר יום התרגיל, התכנס פורום מטה החירום במרכז ההפעלה העירוני, לחלקו הראשון של תרגיל מלחמה, איתו תצטרך העיר להתמודד ביום חמישי הבא, במסגרת תרחיש שיכינו עבורנו רשויות החירום בישראל. התרגיל הינו חלק מתכנית העבודה השנתית של אגף הביטחון העירוני, ומטרתו לשמר ולשפר יכולות התמודדות במצבי חירום.

רשויות החירום הלאומי הכינו עבורנו תרחיש חירום קיצוני במיוחד, לפיו מדינת ישראל נמצאת במלחמה כוללת עם ירי טילים מסיבי על הערים הגדולות. על פי התרגיל, אשדוד נמצאת תחת מתקפה כאשר מאות טילים נורו עליה, ובהעדר כיפת ברזל 38 טילים נפלו בעיר, בהם 12 פגיעות ישירות אשר גבו מחיר כבד – 5 הרוגים, 14 פצועים קשה, עשרות פצועים קל ולא מעט לכודים תחת הריסות. בנוסף כ-350 משפחות נותרו ללא קורת גג ונזקי רכוש כבדים נגרמו למבנים ולרכוש הציבורי.

בהתאם לתרגיל, כינס ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי את מטה החירום להערכת מצב, והזכיר שוב כי המשימה הראשונה והמרכזית בכל פעילות חירום, היא הצלת חיים. דגש שני הושם על הרציפות התפקודית, בהתאם לעקרון "מה שעובד בשגרה עובד בחירום", והנחה את ראשי המכלולים לפעול על פי עקרונות אלה ולתכנן את המענה הנדרש מכל מכלול ושל כולם יחד, תוך התנסות אמיתית בהפעלת השוע"ל (שליטה ובקרה בעורף הלאומי) – מערכת ממוחשבת לניהול יעיל של שולחן קבלת ההחלטות.

כל הדוברים התייחסו לאתגר הגדול של הפסקת החשמל והעדר כיפת ברזל, המחייב פתרונות לא שגרתיים, במיוחד בקשר מול הציבור. "בהעדר חשמל, אמצעי התקשורת יקרסו וקשה יהיה לתקשר עם הציבור" אמרו, ומכאן השימוש בהודעות מוקלטות שיועברו בטלפונים קוויים, מערכות כריזה, שימוש ברדיו עם סוללות ופליירים מודפסים. "המסר החשוב לציבור הוא: שבנסיבות כאלה המידע זורם לאט ולכן נדרשת סבלנות" אמרו והוסיפו כי ירי מסיבי, העדר כיפת ברזל והפסקת חשמל מחייב את התושבים להערכות מוקדמת ברמה המשפחתית, שכוללת הצטיידות במלאי מזון, מים ותרופות, הסתגרות בבתים והתמגנות.

תגובת העירייה לתרחיש שהוצג בתרגיל זכתה להערכה רבה מכל גורמי המקצוע של רח"ל ופקע"ר, ובכל זאת ראש העיר ומנכ"ל העירייה ביקשו לחדד מסרים ולהשלים ההיערכות לקראת התרגיל הרשמי שיתקיים בסוף שבוע הבא. זו הזדמנות לשוב ולהזכיר לציבור כי אירועי חירום יכולים להתרחש בכל זמן, מתרחיש מקומי ללא נפגעים ועד לתרחיש קיצוני כמו רעידת אדמה, ויש חשיבות שכל בית אב יהיה ערוך לשהייה והתמודדות עם מצב חירום של 3-4 ימים לפחות, כי הסיוע הראשוני והמיידי יינתן רק למה שיוגדר כהצלת חיים!!

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*