לראשונה בישראל קמפיין הפונה לתוקף האלים כלפי בת זוגו "מכיר את זה שאתה עוקב אחריה ללא ידיעתה?"

לראשונה בישראל קמפיין הפונה לתוקף האלים כלפי בת זוגו "מכיר את זה שאתה עוקב אחריה ללא ידיעתה?"

האם אפשר למנוע אלימות באמצעות פנייה לתוקפים? לראשונה בישראל קמפיין ניסיוני על "הצד שלו" המציג תמרורי אזהרה בזוגיות הפונים לתוקף, רגע לפני הפעלת אלימות מצידו כלפי בת זוגו

לרגל היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים, 25.11.21, עמותת "פורום מיכל סלה" בשיתוף עם חברת מועצת העיר אשדוד, עו"ד אורית אלמוזלינו-רייז, יו"ר הועדה הסטטוטורית למניעת אלימות וממונה על השוויון המגדרי יחד עם סימונה מורלי מנכ"לית מהות, הרשות העירונית לביטחון וחוסן קהילתי אשדוד, מפרסמים ששה תמרורי אזהרה בזוגיות, והפעם "הצד שלו". המטרה היא למנוע מראש אלימות כלפי נשים, באמצעות זיהוי סימנים מקדימים- של האדם האלים על עצמו- ועידוד שלו לפנות לסיוע. ששת התמרורים מציבים בפני הגבר שישה מצבי התנהגות איתם הוא יכול להזדהות ולזהות את תמרור האזהרה הרלוונטי אליו:

  1. אתה עוקב אחריה ללא ידיעתה
  2. יותר מידי פעמים אתה קרוב לפיצוץ
  3. תוך הבית מפחדים ממך
  4. אתה מאבד שליטה כשאתה נפגע
  5. היא לא מבינה שזה באשמתה
  6. אתה חושב שלא תוכל לחיות בלעדיה

עד היום מאות קמפיינים הופקו בנושא מיגור אלימות במשפחה והשיא הוא בדיוק בתקופה הנוכחית – לרגל היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים. רובם המוחלט של הקמפיינים פונים לאשה באלימות וחלקם פונה לציבור הרחב. מעולם לא היה קמפיין שפנה ישירות לתוקף האלים ומבקש ממנו להתבונן פנימה לזהות ולעצור את האלימות לפני שהיא מתפרצת על בת זוגו. ואז גם לפנות לטיפול.

הפעם, בחר פורום מיכל סלה בשפת תמרורי האזהרה הקליטה, כדי לתווך את התחום המורכב של אלימות במשפחה, לציבור הרחב, ולסייע לו לזהות בצורה ברורה את האלימות בתוך הבית ולגרום לו לפנות לסיוע.

ד״ר יחיאל לסרי, ראש העיר:

״העיר אשדוד מתנגדת לאלימות מכל סוג וגיוון על אחת כמה וכמה לאלימות כלפי נשים. אנו באשדוד מוקיעים ופועלים בכל המישורים למגזר תופעת האלימות באשר היא. אני שמח שהעיר אשדוד בהובלת מהות בראשותה של סימונה מורלי וחברת מועצת העיר אורית אלמוזלינו רייז משיקות קמפיין המציג תמרורי אזהרה בזוגיות הפונה לתוקף. הקמפיין היצירתי והחדשני בשיתוף פורום סלה מביא זווית חדשה למיגור הבעיה של אלימות גברים כלפי נשים. אני מברך את כל העוסקים במלאכת הקודש ומאמין שהקמפיין יניב תוצאות. תפקידנו לסייע ככל שניתן לקורבנות האלימות באשר הן, למנוע את המקרה הבא.״

עו"ד אורית אלמוזלינו רייז אשר הייתה חברה בצוות, הממונה על השוויון המגדרי ויו"ר הועדה למניעת אלימות באשדוד:

"בדיוק כפי שאנחנו לומדים לזהות סימנים אחרים ולפנות לאבחון וסיוע, כמו סימנים למחלת הקורונה, כך נכון לפרסם ולהפיץ גילוי מקדים לאלימות" מסבירה לילי בן עמי, מנכ"לית עמותת פורום מיכל סלה שהגו את הקמפיין. "שמחתי מאד כשקיבלתי פנייה מחברת מועצת העיר אשדוד, עו"ד אורית אלמוזלינו רייז, הממונה על השוויון המגדרי ויו"ר הועדה למניעת אלימות באשדוד, שראתה יחד עם גורמי המקצוע בעיר אשדוד כי יש לשנות את התפיסה ביחס למניעת אלימות, וכן כי יהיה נכון להכניס למשוואה את הגברים. באופן זה, שיתוף הפעולה של פורום מיכל סלה יחד עם מהות הרשות העירונית לביטחון וחוסן קהילתי בהובלת המנכ״לית סימונה מורלי, אפשרו להוציא את הקונספט לאור"

בשיתוף פעולה עם התאגיד העירוני מהות אשדוד, בראשות המנכ"לית סימונה מורלי, ובתמיכת רה"ע ד"ר יחיאל לסרי, מ"מ רה"ע עו"ד גבי כנפו ויו"ר החברה העירונית לתרבות וסגן רה"ע שמעון כצנלסון, זיהינו את הצורך בשינוי התפיסה, פנייה לגברים רגע לפני "פיצוץ" ורגע לפני שנשמע על עוד כותרת בעיתון. יזמנו מעגלי גברים שזכו לפידבקים חיוביים מהגברים עצמם, וכן זיהינו עליה קלה בפניות יזומות של גברים למרכז למניעת אלימות בעיר אליו פנו השנה כ-42 גברים, וכולי תקווה כי הקמפיין יוביל לעליה בפניות וכן ימנע את הרצח הבא, ואם הצלחנו בכך – אשרינו.

כשלילי בן עמי סיפרה לי שבעלה של אחותה מיכל (ז"ל) פנה כמה ימים לפני הרצח כדי לקבל סיוע ושהוא לא הספיק לקבלו, נצבט לי הלב, והרגשתי שהקמפיין הזה פשוט חייב לעלות לאוויר ופניתי מיידית לגב׳ סימונה מורלי, מנכ״לית מהות הרשות העירונית לביטחון וחוסן קהילתי באשדוד שנענתה באופן מיידי לקחת על עצמה את הפקת הקמפיין וניהולו יחד עם הצוות המדהים שלה ובמאמץ משותף אני מאמינה שהצלחנו להעביר מסר "בועט" עבור גברים שיזהו עצמם ויפנו לעזרה ולסיוע.

מנכ"לית מהות – הרשות העירונית לביטחון וחוסן קהילתי – אשדוד, סימונה מורלי:

"מהות חרטה על דגלה את נושא מיגור האלימות בזירות השונות באמצעות הובלה ופיתוח תוכניות מתקדמות בתחום מניעת האלימות בתכניות ומיזמים פורצי דרך בכללם שומרי ושומרות סף במקצועות היופי – בלניות, ספרים/ות וקוסמטיקאיות שיכולים בצורה דיסקרטית להפנות נשים ו/או גברים לעזרה באמצעות הכשרה מיוחדת שניתנה להם ע״י הצוותים המקצועיים של מהות, וכן  סדרה של מפגשים לבני ובנות נוער לזיהוי נורות אדומות בזוגיות.

חשוב ביותר להעלות את הנושא לשיח הציבורי, לדון עליו, ולהרחיב את המענים העירוניים,  בכך נסייע לאותן נשים לצאת מהמעגל בו הן חיות לחיים טובים וראויים יותר.

חשוב לי להדגיש כי אומנם קהל היעד שלנו הוא נשים אך יש לערב לשיח הכואב גם גברים באשר הם.

מהות הרשות העירונית תמשיך לפעול למען הקול הנשי !

"כל אחד יכול להשפיע, אבל ביחד אנחנו יכולים לשנות".  ברברה מיקולסקי

בעקבות הרצח של מיכל סלה ז"ל מיום 3.10.2019 בביתה על ידי האיש שלה, נוסד פורום מיכל סלה להצלת הנרצחת הבאה. מאז הקמתו הפורום מוביל ומקדם הסברה ארצית להעלאת מודעות ולזיהוי תמרורי האזהרה בזוגיות. כיום, אחרי יותר משנה של עשייה, עלתה המודעות הציבורית לזיהוי זוגיות אלימה, גם ללא אלימות פיזית, ולפנות במידה הצורך לסיוע במוקד הרווחה 118.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*