כנס מחווה לביטלס: 50 שנה לאלבום Revolver 

כנס מחווה לביטלס: 50 שנה לאלבום Revolver 

יום ד' 6.7.16  |  18:00  |  בית יד לבנים, מרכז מונארט לאמנויות, מוזיאון אשדוד לאמנות  |  75 ₪.

כנס שהינו פרויקט משותף למוזיאון אשדוד לאמנות, מכללת ספיר, התזמורת הסימפונית אשדוד, מרכז מונארט לאמנויות, תיאטרון בלט פאנוב מחווה לאלבום ריבולבר (1966) של הביטלס ,שנודע כאחד מיצירות המופת של המוזיקה הפופולרית במאה ה- 20 וכמהפכני בדרכי ההקלטה, הכתיבה וההלחנה. ריבולבר הציג עולם חדש וחדיש של יצירה שנונה, אקלקטית, מרתקת ומאתגרת העומדת עד היום במבחן הזמן.

18:00-18:30 התכנסות  | בית יד לבנים.

18:30-19:30 מושב פתיחה: השפעת הריבולבר על המוסיקה הישראלית – ד"ר ארי קטורזה, עורך אקדמי של הכנס, בליווי אנסמבל 'ביטלס ריבולבר' של 'רימון בית הספר למוסיקה'.

19:30-20:30 הרצאות קצרות | לבחירה, מפגש אחד:

מפגש 1  | מרכז מונארט לאמנויות: אחדות בתוך ריבוי ב 'רבולבר'

האם האלבום, שנוצר ערב עידן אלבומי הקונספט, הוא בגדר יחידה מוזיקלית משמעותית, או שהוא אסופה של שירים, שכל המאחד אותם שחוברו ברובם בסמיכות. פרופ' נפתלי ווגנר – מוותיקי המרצים במחלקה למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית. הביטלס, הסיקסטיז וארט פופ – אמנות הפופ ומוסיקת הרוק התפתחו במקביל, שתיהן יחד  יצקו את הבסיס לתרבות הנגד של המחצית השנייה של העשור. לזמן מה, נראה כי מגמת האמנות של התקופה – בעיקר הפופ ארט – תאמה באופן מלא את מגמת מוסיקת הרוק הטריה. ד"ר דייויד גרייבס, מרצה לפילוסופיה במכללת תל אביב.

מפגש 2 | מרכז מונארט לאמנויות: זמן, כאוטיות וסדר ב'ריבולבר'

הביטלס עשו שימוש ברגעים שתחושת הזמן בהם קצת מתערפלת – בין אם זה בשל צורות ההקלטה, סוגיות הקשורות לדינמיקה גוון ועוצמה. הרצאה תעסוק באחת המורשות הפסיכדליות של ריבולבר המתבטאת ב"רגעים עומדים" (ולפעמים כאוטיים ממש) במה שהעולם יכיר מאוחר יותר כרוק הפרוגרסיבי. מירב מרון, דוקטורנטית למוזיקולוגיה ומרצה באוניברסיטה הפתוחה.ריבולבר, פט סאונדס, והאקלים המוזיקלי של שנת 1966 – בהרצאה זו נבקש לבחון את הריבולבר ביחס לאקלים המוזיקלי של תקופתו, ונבדוק איך תפקד התקליט כתוצר מוזיקלי נוסף, אחד מיני רבים בעולמה המשגשג והאקלקטי של המוזיקה הפופולרית בשנת 1966. ד"ר נדב אפל מרצה באוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה הפתוחה ומכללת ספיר.

מפגש 3 | מוזיאון אשדוד לאמנות: 'ריבולבר', ואמנות ההקלטה

באלבום זה, הפכו הביטלס את האולפן לכלי נגינה בעצמו. ממקום המתעד את עבודתם למעבדה בה מזוקקים צלילים חדשים שהעולם טרם זכה להכיר תוך שילוב של זמן אידיאלי פסיכדלי. ד"ר ארנון פלטי, מוזיקאי, מרצה באקדמיה למוזיקה בירושלים, רימון בית הספר למוזיקה ואוניברסיטת תל אביב.הביטלס בקולנוע – בניגוד לסרטי הרוקנרול האיומים שנתפרו לכוכבי הרוקנרול בשנות ה- 50, הביטלס יצרו סרטי רוקנרול פורצי דרך, מבריקים ומקוריים כדוגמת "לילה של יום מפרך", וסרטים, שגם הפחות מוצלחים בהם היו מלאי חן, עניין ואינטליגנציה. את ההשראה לאחד מהם – "צוללת צהובה", נתנה רצועה באלבום 'ריבולבר'. יונתן בר גיורא, מסלול פסקול, בית הספר לאמנות הקול והמסך של מכללת ספיר.

20:30-21:30: מופע – התזמורת הסימפונית אשדוד מארחת את חמי רודנר במחווה ל'ריבולבר'. בשיתוף רקדנים מתיאטרון בלט פאנוב.

עלות הכנס: 75 ₪  | גמלאים, סטודנטים (בהצגת כרטיס ) 55 ₪. רכישת כרטיסים: מוזיאון אשדוד לאמנות 08-8545180/1.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*