יום השואה ויום הניצחון על הנאצים

יום השואה ויום הניצחון על הנאצים

בסימן אירועי ה-7 באוקטובר

כיוון שיום השואה והגבורה ויום הניצחון על הנאצים סמוכים זה לזה, אנחנו מציינים אותם תוך שימת דגש על מאורעות השואה ועל הכנעת הצורר הנאצי בידי בנות הברית. אך השנה נוספו גם אירועי ה-7 לאוקטובר אשר משכו באופן טבעי את תשומת הלב והציפו שוב את העובדה שבכל דור עומדים עלינו לכלותינו.

מחלקת העלייה והקליטה של עיריית אשדוד, ערכה השבוע מספר אירועים המוקדשים ליום השואה וליום הניצחון על הנאצים. טקס הזיכרון ליום השואה והגבורה, התקיים ב-5 במאי, באנדרטה בבית העלמין באשדוד, מיד לאחר סיום צפירת האבל, ויום הניצחון על הנאצים ב-9 במאי, במוקדים שונים בעיר.

המסורת באשדוד היא שמידי שנה מונחים פרחים וזרים באנדרטאות, שהוקמו ע"י ארגונים ציבוריים בעיר, מתקיימת צעדת וטרנים, מתקיימים אירועים באולמות ומפגשי שיח סביב המלחמה והניצחון על הנאצים. אלא שהשנה הכל היה שונה. ב-7 באוקטובר ראינו שוב מהי שואה. ראינו זאת במאה ה-21, בשטחה של מדינת היהודים. החיילים שלנו נופלים במלחמה נגד טרור. היום, גם אם קשה לנו לומר את המילים "לעולם לא עוד", אנחנו מודעים יותר למשמעותן הנורא…

בטקס המסורתי אשר נערך למרגלות האנדרטה בבית העלמין ואורגן ע"י אגף העלייה והקליטה ו"בית עולה איתן", השתתפו אסירים מגטאות ומחנות ריכוז (ילדי השואה), נציגי ארגוני ווטרנים, נציגי ארגונים קהילתיים, סגן ראש עיריית אשדוד עו"ד אלי נכט, חברי מועצת העיר מרינה קנבסקיה, ממונה על אגף עלייה והקליטה, חבר מועצת העיר דוד אסייג, ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן, הרב קלמנוביץ', עובדי מחלקת הקליטה ובית עולה וקהל אורחים. את הטקס הנחה מנהל "בית העולה איתן", ולדימיר אדלשטיין.

סגן ראש העיר אלי נכט ציין כי יש לקיים את הטקס הזה בהשתתפות צעירים כדי שזיכרון השואה לא יעלם עם דור הוותיקים, והנאספים תמכו בכך. בשנה הבאה יתקיים הטקס באנדרטה יחד עם ארגוני הנוער של העיר. חבר עמותת ילדי הגטו ומחנות הריכוז "זכרון" סמיון ברודסקי, סיפר על חילוץ משפחתו מהגטו כאשר אמו הצליחה לשחד את השומר ע"י מטבע זהב שהחביאה. כך השומר שחרר אותה יחד עם הילדים. יום קודם, רעייתו של סמיון גב' ראיסה ברודסקיה, אסירת גטו שרגורוד, הדליקה משואה במוזיאון יד ושם, יחד עם שישה אנשים נוספים.

אירועים נוספים:

ב-7 במאי – סגן ראש העיר אלי נכט הניח מטעם עיריית אשדוד, יחד עם ותיקים, זרים באנדרטה לגיבורי ברית המועצות מטבי וייבסי ויינרוב, וחברת מועצת העיר מרינה קנבסקיה הניחה זר באנדרטה לגיבור גריגורי אושפוליס.

ב-8 במאי נערכו טקסי זיכרון באנדרטת הניצחון ובפארק ילדי השואה. כמו כן, במתנ"ס דיונה התקיים קונצרט המוקדש ליום הניצחון.

במהלך כל השבוע, מוזיאון אשדוד לגבורה יהודית אירח קבוצות מבקרים רבות, ובהן: קבוצת רופאים מ"אסותא" אשדוד, מתנדבי משטרה, תלמידי בית הספר מקיף ח', מורים, ותיקים, חברי ארגונים ציבוריים ועוד.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*