חנוכת פסל יונה הנביא על גבעת יונה

חנוכת פסל יונה הנביא על גבעת יונה

מי לא מכיר את סיפור יונה הנביא, שבנבואתו כשנשטף את בטן הלוויתן הענק חזה את התהפכות העיר נינווה ועל פי המקורות יונה הנביא נפלט מבטנו של הדג אל גבעת יונה הצופה אל ים התיכון.

בהתאם לכך בסמוך ליום כיפור ערב לפני הצום נחנך בעיר אשדוד פסל ייחודי, ע"ש ד"ר אהרון שמיסט שעל שמו נחנך הפסל כגלעד הנצחה ומוצב בגבעת יונה ומתאר את ספר יונה .

משפחת שמיסט עמלה שנים רבות מרגע שמצאה את הסקיצה של הבעל והאב כדי להוציאו אל הפועל, רתמה יהודים נדיבים מארה"ב ובשיתוף חופית החברה לתיירות הביאו לכדי הכנת הפסל. ד"ר בלה שמיסט הרעייה וד"ר ילנה שמיסט אייזקסון הבת עמלו כדי להפיק אירוע מכובד ומרשים.

בשיתוף ובחסות חופית החברה לתיירות, עיריית אשדוד, תרבות עולים ותרבות תורנית הופק הטקס.

במעמד:

  • הרב הראשי של העיר אשדוד הרב יוסף שיינין שליט"א – שסייע רבות להצלחת הטקס.
  • האדמו"ר רבי יחיאל אבוחצירא שליט"א.
  • הרב בן ציון זילבר ראש ישיבת תולדות ישורון
  • נציגי מועצת העיר בני משפחה וקהל יקר.

את האירוע הנחה במקצועיות ובאופן ראוי לשבח מר דורון גכטמן – מנהל של בית ספר ולהקת בלט פאנוב בעיר חבר וידיד המשפחה.

בתוכנית האמנותית הופיעו החזן הרב שמחה רוטנברג בפרקי חזנות בליווי פסנתרן שמשון קמלמחר.

לאחר דברי פתיחה ודברי ברכה של הרבנים ובני המשפחה, התקיים טקס גילוי הגלעד הרעייה בלה כיבדה את הפסל אדוארד דולקראט שהתרגש מאד מהמעמד להסיר עמה את הלוט. הפסל דולקרט שפיסל פסלים רבים ברחבי העיר ובעולם כולו הוא פסל מוערך ואמן בחסד עליון, מעל לשנתיים עמל

על הכנת ויציקת הפסל, כ-8 פעמים הפסל נשבר והוא נדרש לתקנו שוב ושוב עד לתוצאה המושלמת, הפסל עשוי מאבן טורקי ייבוא אישי ושוקל 17 טון ברוטו ו 15 טון נטו עומד על בסיס גבוה ויציב מוטה לצד עם הקדשה ובצידיו מוטבעים האותיות מ ו ג.

הרעיון והיוזמה להקמת הפסל על גבעת יונה שלפי המקורות נפלט מבטן הליוותן אל הגבעה הגה.

ד"ר אהרון שמיסט ז"ל ממכובדי העיר אשדוד, הוא החל לחלום ולתכנן והכין סקיצה משנת 2002 עבד על הדגם והסקיצה שיפר ושוב עיצב כך עמל עליו במשך כ 4 שנים, חלומו היה להקים אתר הנצחה כמורשת לספר יונה כדי למשוך לשם תיירות ותלמידים שיילמדו שיש לנו בעיר אתר היסטורי מקודש בעל ערך רב. רק לאחר מותו הרעייה והבת גילו את החזון שלו והתוכנית שהוא חלם להוציא אל הפועל להכין פסל של סיפור יונה והם הבטיחו לעשות הכל כדי להגשים את חלומו וכך אכן עשו. הם לא הרפו ופעלו במרץ מצאו תורם שסייע להם ואחרי שנים רבות סוף סוף נחנך פרוייקט החיים שלהן.

הפסל מכיל את סיפור יונה מוצב בצורה הפוכה לפי הנבואה שהאל העניק ליונה הנביא שהעיר נינווה תתהפך, האות מ בגימטריה היא 40 יום והאות ג היא סמל ל 3 ימים ששהה בבטן הדג.

חופית מתכנתת פעילות לקבוצות ולמערכת החינוך סיורים מודרכים ושיח גלריה סביב הפסל.

צילום: לימור אדרי.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*