חודש המודעות לסרטן השד

חודש המודעות לסרטן השד

סרטן השד הינה מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים בישראל ובעולם. על פי עדויות מדעיות, כ- 15% ממקרי סרטן השד מתפתחים על רקע נטייה משפחתית גנטית ובקרב נשים ממוצא אשכנזי הסיכון התורשתי יכול להיות אף גבוה יותר. לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד אשר מצוין בישראל ובעולם בחודש אוקטובר, מציע מרכז החדשנות לגנטיקה רפואית,  שירותי ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות לסרטן השד במחירי היכרות ובזמינות תורים גבוהה ומידית. המרכז נקרא GNA Medical והוא ראשון מסוגו בתחום הגנטיקה הרפואית בישראל ומאויש על ידי צוות רפואי בראשות פרופ' איתן פרידמן, מנהל היחידה לאונקוגנטיקה במרכז הרפואי שיבא תל השומר אשר מכהן כמנהל רפואה ראשי במרכז החלוצי החדש ובעל שם עולמי בתחום סרטן על רקע תורשתי.

הבדיקות לגילוי נטייה גנטית לסרטן השד, יערכו באמצעות שיטות טכנולוגיות מתקדמות של נטילת דגימות דם ורוק ובמקביל ולראשונה בישראל, מציע המרכז לגנטיקה רפואית גם שירות חדשני ומתקדם של בדיקה גנטית לסרטן השד עד הבית. בין יתר שירותי המרכז בתחום סרטן השד ניתן למצוא ייעוץ גנטי ליחידים ולמשפחות החוששים כי הם בסיכון מוגבר לפתח סרטן שד ושחלות הכולל בניית אילן יוחסין, ייעוץ גנטי לנשים שחלו בעבר או חולות בהווה בסרטן השד והשחלה ולקרובי משפחתן והערכה של רמת הסיכון האישית והמשפחתית לקיומם של פגמים גנטיים המגבירים את הסיכון לפתח סרטן שד ושחלות, המלצות מתקדמות לתוכנית מעקב חדשנית אישית לגילוי מוקדם וצמצום אקטיבי של הסיכון תוך שיתוף פעולה עם מעבדות גנטיות ומרכזים רפואיים בארץ ובעולם המציעים מעקב ייעודי לנשים בסיכון מוגבר וכן טיפול אונקולוגי בהתאמה אישית לנשים החולות בסרטן השד.

פרופ' איתן פרידמן, המנהל הרפואי של המרכז לגנטיקה רפואית מסר היום כי: "סרטן השד הינה מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים. כ- 15% ממקרי סרטן השד מתפתחים על רקע נטייה משפחתית תורשתית ובקרב נשים ממוצא אשכנזי הסיכון התורשתי יכול להיות אף גבוה יותר. אני ממליץ לכל אישה עם ריבוי מקרי סרטן השד במשפחה או מקרה בודד בגיל צעיר, להגיע אלינו. גם לנשים שנבדקו לפני 10 שנים ויותר בבדיקה גנטית מומלץ להיבדק שוב שכן המידע ויכולת הגילוי של הבדיקות הגנטית התפתחו באופן דרמטי בעשור האחרון".

על הבדיקות הגנטיות בחודש המודעות לסרטן השד

בדיקות גנטיות לסרטן השד והשחלות נועדו לאבחן או לשלול סיכון גבוה לפתח סרטן של השד והשחלות על רקע משפחתי. הצורך בביצוע בדיקה גנטית וסוג הבדיקה המומלצת משתנים מאישה לאישה ומותאמים לכל אישה באופן אישי במסגרת פגישת ייעוץ גנטי. לרגל חודש המודעות לסרטן השד מציע המרכז לגנטיקה רפואית הטבה משמעותית בעלות פגישת ייעוץ ראשונית ובעלות בדיקת סקר גנטי ל- 15 פגמים שכיחים בגנים BRCA1 ,BRCA2 המגבירים את הסיכון להופעת סרטן השד והשחלות. הבירור הגנטי מאפשר לכל אישה לאפיין את רמת הסיכון האישית שלה ושל בני משפחתה לפתח סרטן שד ושחלה על רקע תורשתי. אבחנה של סיכון יתר מאפשרת לאישה ולבני משפחתה לנקוט באמצעים רפואיים מוכחים ויעילים לצמצום הסיכון ולגילוי מוקדם. הבירור הגנטי לסרטן השד והשחלות מתאים לכל אישה החוששת לקיומו של סיכון גבוה. חשד לסיכון גבוה נוצר לרוב עקב ידיעה על מקרה סרטן אישי או משפחתי, מוצא מסוים, ריבוי של מקרי סרטן במשפחה, אבחון של המחלה בגיל צעיר יחסית. הבירור הגנטי מתאים במיוחד לנשים אשכנזיות מעל גיל  25 (ללא מקרי סרטן שד במשפחה), לנשים שבמשפחתן אובחנו מספר מקרי סרטן כולל סרטן השד, לנשים שאצלן או במשפחתן אובחנה המחלה בגיל צעיר יחסית (מתחת ל-50), לנשים שבמשפחתן או אצלן אובחן בכל גיל סרטן של השחלות, סרטן שד דו-צדדי, סרטן לבלב או סרטן שד אצל גבר. הבדיקות והייעוץ יינתנו בזמינות תורים גבוהה ומידית, באיכות שירות בלתי מתפשרת והכל תחת קורת גג אחת ובניהולו הרפואי של פרופ' איתן פרידמן, מומחה בגנטיקה רפואית. התשובה לבדיקה נמסרת כעבור כ – 3 שבועות בליווי חוות דעת רפואית מפורטת. על מנת לקבוע מועד ניתן להתקשר לטלפון 1700-77-1200 או להיכנס לאתר בכתובת http://www.gnamed.com המרכז לגנטיקה רפואית נמצא ברחוב הברזל 5 א' ברמת החיל, תל אביב. כדי להתעדכן בבדיקות ובשירותים חדשים מומלץ לעקוב אחר עמוד המרכז בפייסבוק בקישור הבא: https://www.facebook.com/GNAMedical

על סרטן השד בישראל

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, מדי שנה מאובחנות בישראל כ – 4,000 חולות סרטן שד חדשות. מנתוני משרד הבריאות עולה כי לאורך השנים האחרונות מסתמנת מגמת עליה בשיעורי ההישרדות מסרטן השד בישראל, בעיקר הודות להגברת המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם. יחד עם זאת סרטן השד עדיין מהווה את אחת מסיבות המוות השכיחות בקרב נשים בישראל.

נאוה עינבר, דוברת המרכז לגנטיקה רפואית  GNA Medical

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*