הכי כלכלי להיות נקי

הכי כלכלי להיות נקי

איך נקראים תושבים המגלים אכפתיות, זיקה לאיכות הסביבה, מוטיבציה גבוהה ונכונות לפעול? אנחנו קוראים להם נאמני ניקיון וקיימות ובעיריית אשדוד דואגים לערוך להם הכשרות ולטפח עוד ועוד נאמנים שישמרו על העיר היפה שלנו. מנכ"ל העירייה: החלום שלי זה עיר יפה ללא עובדי ניקיון. ראש מינהל התפעול: החלום שלי זה שכל התושבים יהיו נאמני ניקיון.

בשבוע שעבר הסתיימה עוד הכשרה לפעילי סביבה, האמונים על ניקיון העיר והשמירה על ערכי הקיימות, במהלכה פגשו ציבור המתנדבים, דמויות חשובות מעולמות תוכן מגוונים, אשר הרצו בפניהם בענייני סביבה והציגו בפניהם את הנעשה באשדוד ואת המגמות ההולכות ומתרחבות בכל מה שקשור להטמעת המודעות לערכי הסביבה. בתוך כך מציינת גב' ימית הוניקמןפרץ, מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה כי מערך נאמני הניקיון באשדוד מונה כ-500 תושבים והשבוע התווספו כ-100 נאמני ניקיון חדשים המגלים יחד מוטיבציה גבוה, אכפתיות וזיקה לאיכות הסביבה.

ההכשרה מותאמת לתושבים מגיל 16 ומעלה, מתנדבים, נציגי ועדי בית ופעילי מינהלות, והיא מועברת ע"י מערך נאמני ניקיון במשרד להגנת הסביבה, במפגש של כ-3 שעות. ההכשרה כוללת רקע כללי על מבנה המשרד להגנת הסביבה ופעילותו. עיקרי חוק שמירת הניקיון התשמ"ד 1984. פעילות מערך נאמני ניקיון וסמכויותיו. דרכי דיווח על עבירות של השלכת פסולת מרכב. דוגמאות לקנסות נגד מזהמי הסביבה ולפסקי דין בעקבות דיווחים של נאמני ניקיון. עקרונות לאורח חיים מקיים שכל אחד מאיתנו יכול לעשות על בסיס יום יומי.

את ההכשרה העביר מר ראובן בן סימון מהמשטרה הירוקה, מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, ובסיומה זכאים הנאמנים לתעודת נאמן ניקיון (כרטיס) בחתימת השר להגנת הסביבה, שתישלח לביתם. עם קבלת הכרטיס מוסמכים הם לדווח על עבירות השלכת פסולת מרכב לרשות הרבים שהתבצעו לנגד עיניהם. הדיווח נעשה בזמנם החופשי ובמידה והם עדים לעבירה יש באפשרותם לפעול. "אבל המטרה העיקרית מבחינתנו זו מודעות ולייצר "צבא" של תושבים אכפתיים ועיניים נוספות שידווחו למוקד 106 על מפגעים סביבתיים שונים" מסכמת גב' הוניקמןפרץ.

בתוך כך מציינים בעירייה את הקנסות על מגוון עבירות במסגרת חוק מדינה לשמירת הניקיון, הנעים בין 750-250 ₪ ליחיד ועד 750-1500 ₪ לתאגיד (מצ"ב טבלה). עוד אומרים בעירייה כי לפעילותם של נאמני ניקיון יש יתרון כפול: הקנסות הנגבים מופקדים ב"קרן לשמירת הניקיון" הפועלת לקידום מהפכת המחזור לצד נושאים סביבתיים בסיסיים ולקידום החינוך הסביבתי, לטובת הציבור בכל רחבי הארץ.

הוניקמןפרץ מסבירה כי בשנת 2014 התקיימו שלוש הכשרות לנאמני ניקיון וקיימות ולאור הביקוש יתקיימו הכשרות נוספות גם בשנת 2015. היא ציינה כי הכשרות אלה נערכות בשיתוף מנהלות הרובע, האגודה לתרבות הדיור, יחידת ההתנדבות ומחלקת הדרכה של העירייה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדודחבל יבנה, הן פתוחות לקהל וניתן להירשם להן גם באתר העירייה. בתוך כך היא הודתה לגב' לימור אטיאס, מזכירת המחלקה, על עזרתה בהפקת ההכשרה.

מנכ"ל העירייה מר אילן בן עדי ברך את הנאמנים ואמר: "לא פעם, אנו נתקלים בנהג שמלכלך את רשות הרבים כדי לשמור על ניקיון הרכב שלו. התפיסה היא ש"בחוץ" זה לא שלנו, כאשר הנכס האמיתי של הציבור זה רשות הרבים וחובתנו לשמור עליו. עד כה ישנם כ-500 נאמני ניקיון. החלום שלנו הוא שתהיה לנו עיר יפה ונקייה ללא עובדי ניקיון!".

נציג מנהלות הרבעים מציין כי להכשרה יש ערך מוסף שכן "מעבר להכשרת נאמני ניקיון, אנו מצפים מכל תושב וכמובן מכל נאמנן ניקיון להיות מכפיל כוח בנושא הניקיון בעיר, לרתום את בני המשפחה, את החברים ואת כל מי שרק אפשר לטובת העניין כך שכל אחד ואחת יהוו יחד גורם חשוב לניקיון העיר."

טבלת הקנסות על עבירות ניקיון:

knasot

ההכשרה הינה יוזמה משותפת של מחלקת איכות הסביבה, מנהלות הרובע, מחלקת תרבות הדיור, יחידת ההתנדבות ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה, ותכליתה ליצור קאדר של תושבים שיהוו נדבך נוסף בפעילות המגוונת שעוסקת בשמירה על הסביבה, אם באמצעות הסברה ומעורבות בקרב הציבור ואם באמצעות אכיפה. "אנו רואים בתושבים אלו מובילי דעת קהל, שפועלים למען הסביבה ואיכות החיים, ואנו מצפים מהם לדווח למוקד 106 על כל אירוע חריג ופגיעה אפשרית בסביבה כגון זרימת ביוב למערכת הניקוז, שמובילה לנחל ולים, ביוביות שפורקות בנחל, משאיות המשליכות פסולת בניין או אסבסט בשטחים פתוחים וכל עבירה אחרת. בכל מקרה אין להתעמת עם העבריינים" אומרים במינהל התפעול.

לסיכום, אדם המשליך בדלי סיגריות מחלון רכבו, או בחופי הים, בפארקים העירוניים, באתרי הטבע ובמרחב בציבורי, מסתכן בכך ש"נאמן ניקיון", תושב רגיל הנושא בתעודה כחוק, יכול באמצעות דיווח פשוט לקנוס אותו במאות שקלים, מבלי שהוא מתעמת עם משליך הפסולת. "העירייה משקיעה מאמצים רבים בניקיון ובשיפור חזות העיר ומצפה מהתושבים להיות שותף בשמירה על העיר היפה שלנו", מסבירים בעירייה ומציינים: "רובם המכריע של תושבי אשדוד מבקשים לנקוט באכיפה כנגד מי שמזלזל במרחב הציבורי ובנכסים המשותפים לכל התושבים".

REDMAIL

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*