בריא וירוק

בריא וירוק

מה עדיף, עוף טרי או עוף קפוא? כיצד ניתן לזהות דג טרי? האם מותר לשטוף ביצים? מה יכולה להיות התוצאה אם יום אחד בשבוע לא נצרוך בשר? מה הקשר בין סביבה, תזונה ובריאות ואיך כל זה מתחבר לתחבורה ירוקה?

השבוע התקיים ערב מעניין שעסק בנושאים בוערים בתחום הבריאות והסביבה. הערב, שהיה פתוח לכל תושבי העיר, החל בהרצאה של מחלקת הווטרינריה העירונית ובמהלכה נחשפו התושבים לעובדות מעניינות בתחום ההרגלים של קניית בשר, דגים ועוף. לאחר מכן, חשפה גב' אסתי פילוס, מנהלת היחידה האסטרטגית, את תכנית התחבורה החדשה של עיריית אשדוד כמו גם את התהליך של בניית נתיבי התחבורה החדשים בעיר ואת ההשפעה שלהם על חיי היום יום של כל אחד מאתנו. הערב נחתם בהרצאה מרתקת של העיתונאית מיקי חיימוביץשמובילה בארץ את "יוזמת יום שני ללא בשר".

מיקי חיימוביץ הינה אושיה מפורסמת, עיתונאית, מובילת תכנית התחקירים החברתית "המערכת", טבעונית ופעילה למען הסביבה ובעלי החיים. יוזמת ומובילת הקמפיין הישראלי של התנועה העולמית "יום שני ללא בשר". בהרצאתה, יצרה חיימוביץ' חיבור בין תזונה לסביבה ואיך צריכת הבשר השתנתה לאורך השנים וגדלה פי 5 בחמישים שנה. עובדה שהפתיעה רבים בקהל היא כמות המים שנדרשים להכין סטייק אחד – כ-4,000 ליטר! חיימוביץ, בהרצאה הנושאת את הכותרת "איך יום אחד יכול לשנות את העולם", סקרה את הרציונל שעומד מאחורי התנועה העולמית "יום שני ללא בשר", הקוראת לאוכלי-הכל לצמצם את צריכת הבשר ולהרחיב את מגוון מקורות החלבון מהצומח. "אם כל המדינה תצטרף, הדבר שקול להורדת כחצי מיליון מכוניות מהכביש, לצמיתות" הצהירה ואמרה כי הפעילות והצלחת קמפיין "יום שני ללא בשר" יוצג בארץ ויוסבר כיצד אפשר להירתם ולרתום אחרים לאימוץ המיזם ולעשות טוב לבריאותנו, לסביבה ולבעלי החיים. "כן, גם יום אחד יכול לשנות את העולם" אמרה.

ד"ר ענת רוזן, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה, ציינה באירוע כי "קיימות ובריאות שזורות זו בזו. הרבה אנשים מדברים על הקשר הכל כך מתבקש אבל אנחנו למדים לדעת שרק מעטים מיישמים. אין ספק כי עיריית אשדוד לקחה את הנושא צעד אחד קדימה ואנו באיגוד נשמח לסייע בנושא".

גב' אילנה שמלה ללום, מנהלת מח' בריאות, ציינה את חשיבות הקשר בין בריאות, איכות סביבה וקיימות. "אשדוד פועלת רבות לקידום הבריאות בקרב התושבים, מילדי הגן ובכל שכבות הגיל באוכלוסייה, ומהווה דוגמא לערים רבות בתחום קידום בריאות ושיתוף התושבים" אמרה.

בערב זה נפתחה ההרשמה לקורס פרימיום בנושא תזונה בריאות ואיכות סביבה, שיועבר ע"י ד"ר חגית אולנובסקי, מומחית לניהול סיכוני בריאות וסביבה, יו"ר ומייסדת של "הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא". בקורס יתארחו מרצים מקצועיים, מהמובילים בתחומם בארץ: הגר מילר אלמוג– דיאטנית קלינית, מיכל אנוך – מאמנת ומנחת סדנאות, ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק – מומחה להיסטוריה של התזונה, שרון מרק -מנחת קורסים לקיימות ופעילה סביבתית מאשדוד, אלון שפון ממכון ויצמן למדע.

גב' ימית הוניקמן פרץ, מנהלת מח' איכות הסביבה, מברכת על שיתוף הפעולה החם עם אגוד ערים ומח' בריאות, שהביא לגיבוש קורס ייחודי זה וקוראת לתושבים להירשם ולהשפיע על הבריאות ואיכות החיים של כולנו. "שווי הקורס 1,500 שקלים לאדם, אך ההשתתפות הינה ללא עלות אלא בתמורה ל-30 שעות התנדבות בקהילה בליווי מקצועי מלא, להעברת הידע שנרכש בקורס ו/או ליוזמות לקידום תזונה בת-קיימא בעיר" אומרת הוניקמן ומציינת כי "הקורס מורכב מ-10 מפגשים של 3 שעות, נדרשת התחייבות לנוכחות ב-80% מהמפגשים וההשתתפות בו מותנת בראיון קבלה". הרשמה בדוא"ל: [email protected]

בתמונה: מיקי חיימוביץ, עיתונאית, יוזמת ומובילת הקמפיין הישראלי של התנועה העולמית "יום שני ללא בשר".

צילום: לימור אדרי.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*