במותם ציוו לנו את החיים

במותם ציוו לנו את החיים

היום מתייחדים אנו עם חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ומעלים על נס את זכרם של 25,040 קורבנות המלחמות ו-5,100 האזרחים שבמותם ציוו לנו את החיים. הטקס המרכזי התקיים במשכן לאומנויות הבמה במעמד נציג ממשלה, ראש העיר, נציג הצבא, יו"ר ההורים השכולים, נציגת משפחות הנפגעים בפעולות איבה, נבחרי ציבור ומשפחות שכולות. טקסים נוספים התקיימו במוקדים שונים בעיר. טקס ממלכתי ייערך בחלקה הצבאית של בית העלמין. יהי זכרם ברוך.

ביום הזיכרון לחללי צה"ל, עם ישראל עומד יחד ומתייחד עם זכר הנופלות והנופלים. השנה אוחדו הטקסים לחללי מערכות ישראל ולזכר החללים שנפלו בפעולות האיבה. מאז מלחמת העצמאות והמאבק על תקומת המדינה, נהרגו 25,040 לוחמים ולוחמות ו-5,100 אזרחיות ואזרחים – קורבנות אשר עלו על מוקד עצמאותנו ושלמו בחייהם למען נמשיך לבנות כאן את מדינת ישראל. מתוכם 314 חללים, חיילות וחיילים, ו-69 תושבים הם בני אשדוד, ובהם 16 נספים מאירועי ה-7 באוקטובר ומלחמת 'חרבות ברזל'. השנה, משפחת השכול התרחבה באופן טראגי והזכירה לכולנו כי המאבק על תקומת העם בארצו לא תם.

במעמד שר האנרגיה אלי כהן, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, מפקד הזירה הדרומית הימית אל"מ איתן פז, יו"ר סניף יד לבנים שלומי בן עזרי, נציגת משפחות הנפגעים בפעולות איבה הגב' זיוה בן אטב, רבנים, נבחרי ציבור וחברי מועצת העיר, יקירי העיר, משפחות שכולות וציבור תושבים, התקיים במשכן לאומנויות הבמה טקס הזיכרון המרכזי לחללי מערכות ישראל. הטקס כלל קטעי קריאה, הדלקת נר זיכרון, פרק תהילים, קדיש, נשיאת דברים וקטעי שירה, והוא הונגש סימולטנית לציבור האוכלוסיות המיוחדות שנכח באולם.

בנאומו אמר ראש העיר ד"ר לסרי כי בכל שנה, כשאנו מציינים את שמות הנופלים, אנו מתפללים שהמספרים לא ישתנו, והשנה התבדינו והמספרים רק גדלו בעקבות התקפת הפתע ב-7 באוקטובר. "כמעט ואין ישראלי שאין לו בן משפחה, חבר או מכר אשר נפלו במערכות ישראל או בפעולות איבה", אמר וציין סיפורי גבורה של חיילות וחיילים, אזרחיות ואזרחים אשר נחשפו באירועי אוקטובר וגילו את כוחו של עמנו. ד"ר לסרי ציטט דברים שנכתבו ע"י צעירים כאילו הניחו צוואה אחריהם וקרא לאחדות בעם ישראל והביע משאלה לאחדות העם.

אל"מ איתן פז, מפקד הזירה הדרומית הימית ונציג הצבא, הדגיש את העובדה כי גם בחלוף השנים הכאב אינו מרפה והגעגוע נותר בעינו. צה"ל ממשיך את דרכם של הלוחמים שנפלו במערכה ושומר על ביטחון המדינה. פז חתם בדבריו של דוד בן גוריון, ראש ממשלת ישראל הראשון: "לא במצבות אבנים ועצים נחקוק ונשמור זכר הגיבורים, אלא ברחשי הערצה וגאון שיחיו בלב האומה לעולם ועד".

שלומי בן עזרי, יו"ר סניף יד לבנים ונציג ההורים השכולים, פתח בשירו של נועם חורב: "אומרים שהשנה יום הזיכרון, יהיה פי מיליון. פי מיליון יותר כואב, פי מיליון קורע לב. פי מיליון יותר אכזרי. פי מיליון בלתי אפשרי, ועולה בי מחשבה קטנה שהשנה גם ליום העצמאות, תהיה פי מיליון יותר משמעות". גם בן עזרי קרא לאחדות וציין כי "76 שנים אנו נלחמים על קיומנו ולאחדות יש תפקיד מרכזי בתפיסת הביטחון של ישראל. לא לפילוג, לא להסתה, לא לרדיפה ולא לפגיעה איש לרעהו".

זיוה בן אטב נציגת המשפחות לנפגעים בפעולות איבה, אמרה כי באין מילים ובאין עצה היא מחבקת את המשפחות אשר הצטרפו אל משפחת השכול ועמדה על חשיבות העמידה יחד.

שר האנרגיה ח"כ אלי כהן, נשא דברים בשם ממשלת ישראל. הוא דיבר על שבוע הזיכרון שתחילתו בחללי השואה וסיומו בחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, ואמר כי "מול השמחה והגאווה על עצמאותנו, השנה אנו מרגישים זאת ביתר שאת לאור ההתקפה הברוטאלית באירועי אוקטובר. הוא הזכיר את 132 החטופים והדגיש את מחויבות המדינה לעשות הכל על מנת להשיבם הביתה – למשפחותיהם". אירועי ה-7 מזכירים לנו כי אויבנו מבקשים לפגוע בנו ועל כל העולם לדעת שאנו נלחם גם אם נישאר לבד. יחד עם זאת, הוא קרא לקהילה הבינלאומית לא לעמוד מנגד אלא להיות בצד הנכון של ההיסטוריה, וחתם מתוך שיר הרעות: "אך נזכור את כולם, את יפי הבלורית והתואר. כי רעות שכזאת לעולם, לא תיתן את ליבנו לשכוח.."

טקסים רבים התקיימו כאמור בו זמנית במוקדים שונים בעיר, כך שהתאפשר לכל תושבי העיר ליטול בהם חלק. על הפקת כל האירועים היו אחראים אגף האירועים של עיריית אשדוד, החברה העירונית לתרבות ופנאי והמתנ"סים.

יהי זכר הנופלים ברוך לעד.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*