במד"א מאירים חנוכה בטוח

במד"א מאירים חנוכה בטוח

בכל שנה חוזרות הפגיעות הקבועות בחג החנוכה הנגרמות לרוב מחנק מסופגניות, מכוויות שמן רותח, כוויות בעקבות התלקחות נרות החנוכה, שאיפת גופים זרים וחנק כתוצאה מאכילת מטבעות שוקולד וממשחק בסביבונים – לפני כשבוע פינו צוותי מד"א פעוט כבן 11 חודשים במצב קשה מאוד לבית החולים תל השומר לאחר שנחנק מג'ולה. מאוחר יותר נאלצו הרופאים בבית החולים לקבוע את מותו – במד"א מזהירים מהסכנות האורבות במהלך חג החנוכה ומגישים לכם את המדריך השלם להימנעות מסכנות החג וטיפול בהן במידת הצורך

כבל שנה, חג החנוכה מביא איתו גם מספר סכנות מוחשיות לפגיעות ופציעות סביב מנהגי החג.

בשנה שעברה טיפלו צוותי מד"א בקריאות רבות בימי החנוכה בהן גם קריאה על גבר כבן 87 אשר נמצא מחוסר הכרה בביתו בבאר שבע. צוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו בנפגע פעולות החייאה במהלכן הוצאה חתיכת סופגנייה מקנה הנשימה שלו. לאחר ההחייאה פינו הצוותים את הנפגע לבית החולים סורוקה במצב קשה ומאוחר יותר נאלצו הרופאים בבית החולים לקבוע את מותו.

2 אירועים נוספים הסתיימו בשנה שעברה בנס ללא אבדות בנפש: באירוע הראשון זקנו של גבר שהדליק נרות חנוכה בפ"ת עלה באש וצוותי מד"א פינו אותו במצב קל לבית החולים בילינסון ואירוע שני בקריית גת בו חנוכייה שהושארה ללא השגחה גרמה לשריפה בדירה. צוותי מד"א שהגיעו לזירה אבטחו רפואית במקום ובסופו של דבר לא היו נפגעים בנפש.

רק לפני כשבוע נרשם במד"א מקרה של פגיעה קטלנית בעקבות חנק כאשר תינוק נחנק מגוף זר בבית ברחוב רבי יהודה הנשיא בבני ברק. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהגיעו למקום העניקו טיפול רפואי וביצעו פעולות החייאה בפעוט במהלכן הם שלפו ג'ולה מקנה הנשימה שלו ופינו אותו לבית החולים תל השומר במצב קשה מאוד, מאוחר יותר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו של הפעוט.

בכל שנה במד"א מדווחים על עלייה במקרי פגיעה במהלך ימי חג החנוכה בעיקר, בילדים הנפגעים מכוויות שמן רותח, כוויות בעקבות התלקחות נרות החנוכה, שאיפת גופים זרים וחנק כתוצאה מאכילת מטבעות שוקולד, סופגניות וממשחק בסביבונים. שמירה על כללי הזהירו יכולים למנוע את האסון הבא ולכן לקראת החג, מפרסם מד"א את המדריך המלא לשמירה על בטחון בני המשפחה במהלך ימי החג:

חנוכייה והדלקת נרות:

הנחיות זהירות:

אין לעשות שימוש בחנוכייה לא יציבה, מאולתרת או העשויה מחומרים דליקים.

הדלקת הנרות תתבצע בחנוכייה המיועדת לנרות חנוכה כשהיא יציבה ושלמה בלבד.

אין להניח את החנוכייה על או בקרבת חומרים דליקים כגון: מפת שולחן, וילונות, ניירות, עיתונים וכו'.

החנוכייה תוצב על משטח יציב ובלתי דליק כגון שיש. יש להימנע מהצבת החנוכייה על משטח שאינו מבודד מחום ודליק, דוגמת מפה.

חל איסור להתהלך עם חנוכייה דולקת.

יש להימנע מלהשאיר את החנוכייה חשופה לרוח, שעלולה להפיל את הנרות ולגרום לשריפה. כמו כן, יש למנוע מצב בו רוח תעיף חומר דליק לכיוון הנרות או החנוכייה כגון וילונות, ניירות, מפת שולחן וכד'.

יש להרחיק חנוכיות וגפרורים מהישג ידם של ילדים.

חל איסור מוחלט להשאיר נרות דולקים ללא השגחת מבוגר.

ילדים מתחת לגיל 14 ידליקו נרות בהשגחת מבוגר בלבד.

על מנת למנוע כווית בפנים, יש לשים לב להקפיד ולהרחיק את ראשם של ילדים וילדות בעלי שיער ארוך מהחנוכיות בזמן ההדלקה ולאחריה.

איך נטפל:

במקרה של כוויות נרחבות – מסכנות חיים, בייחוד אם מדובר באזור הפנים, הצוואר וכפות הידיים, יש להזעיק את מד"א מיידית בטלפון החירום – 101, להפשיט את בגדיו ולשטוף בהרבה מים זורמים (ניתן להחזיק את האזור הנפגע מתחת למי הברז בכיור ולשטוף במים פושרים).

מאכלים מטוגנים:

בזמן השימוש בשמן חם יש להשתמש בלהבות האחוריות (הרחוקות יותר) של הכיריים.

יש להפנות את ידית המחבת פנימה, כדי שילד לא יוכל לתפוס בה ועל מנת להימנע מהיתקלות בידית המחבת והפיכתה.

מומלץ שלא לחמם סופגניות במיקרוגל מכיוון שהריבה מתלהטת ויכולה לגרום לכוויות. אם מחממים, יש לשים לב לטמפרטורה של הריבה.

איך נטפל:

במקרה של כוויה מקומית – יש לשטוף במים זורמים. אין למרוח חומרים מסוגים שונים המחריפים את סכנת הזיהום ואין לפוצץ שלפוחיות, מאותה סיבה.

מניעת חנק

בצק הסופגניה יכול להיות מסוכן לילדים קטנים, קשישים ולאנשים הסובלים מבעיות בליעה ולכן יש לחתוך את הסופגניה לחתיכות קטנות ולהשגיח בזמן האכילה.

הרחיקו מילדים עד גיל חמש סביבונים קטנים, מטבעות וכן מטבעות שוקולד הנפוצים בחנוכה.

איך נטפל?

במידה והנפגע מסוגל לדבר או להשתעל:

יש לעודד אותו להשתעל בלבד ובמקביל לחייג למוקד החירום של מד"א בטלפון 101 ולהזמין אמבולנס.

במידה והנפגע אינו מסוגל לדבר / אינו משתעל / לא נושם:

בהכרה: – חייג 101 והזמן אמבולנס.

בדוק את חלל הפה, ובצע לחיצות ברום הבטן

לא בהכרה – חייג 101 והזמן אמבולנס – הישמע להנחיות התדרוך הטלפוני לביצוע החייאה ע"י החובשים ופאראמדיקים מוקד מד"א עד להגעת האמבולנס למקום.

דגש: בילדים ובתינוקות- במידה ניתן להפוך את הילד ולטפוח על השכמות עשה זאת, בנוסף לדברים המפורטים לעיל.

אזהרה והצהרה

בשום אופן אין בהנחיות הנ”ל להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לרמת ידיעותיך בהגשת עזרה ראשונה.

הנחיות אלו אינן באות במקום קורס עזרה ראשונה.

כדי לבצע פעולות הצלה באופן מקצועי יש לעבור קורס עזרה ראשונה והחייאה במסגרת מגן דוד אדום

פרטים על קורס ניתן לקבל באתר מד"א http://www.shops.mdais.org  או בטלפון *8101

מנכ"ל מד"א אלי בין: "מדי שנה בחג החנוכה פועלים צוותי מד"א לטיפול בכמות רבה של פגיעות הנובעות מהסכנות האורבות בחג. בעקבות המצב הביטחוני ולקראת חג החנוכה גם השנה יעמדו כוחות מד"א בהערכות מיוחדת על מנת להגיע במהירות ולהעניק טיפול רפואי במידת הצורך. בכדי להימנע מאסונות מיותרים אני פונה לציבור לתת תשומת לב מירבית ולהקפיד על כל כללי הזהירות שיכולים לסייע לשמור על חייכם ועל חיי הילדים שנמצאים בחופשה. אני מאחל לכל בית ישראל חג אורים שמח ובטוח".

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*