בית ספר ירוק ל״גאולים״

בית ספר ירוק ל״גאולים״

ההתייחסות שלנו לסביבה הולכת ומתרחבת ובארצות המערביות הפכו זה מכבר לנושא המונח באופן קבוע על סדר היום הלאומי. כך גם בישראל ובמערכת החינוך אנו עדים ליותר ויותר מיזמים המעודדים את מוסדות החינוך ואת התלמידים להיות חלק מתוכנית גדולה שתביא לשינוי בתודעה וביחס האישי שלנו לסביבה ולמשמעויותיה. בתי ספר שעברו את התהליך זוכים בעיטור המכובד "בית ספר ירוק". השבוע יזכה לכבוד הזה עוד בית ספר באשדוד – בית ספר גאולים!

אל רשימת בתי הספר באשדוד הנכללים בתוכנית "בית ספר ירוק", הצטרף גם בית ספר גאולים שהחל את התהליך לפני כשלוש שנים וכעת זוכה הוא להכרה רשמית במעמדו החדש. "בית הספר נכנס לתהליך לפני כשלוש שנים בהשתלמות מוסדית כוללת בנושא קיימות שבה השתתפו כל צוות המורים" אומרת גב' מרב יגר רכזת חינוך והסברה באיגוד ערים לאיכות סביבה אשדוד חבל יבנה, ומציינת כי "במהלך ההשתלמות החל הצוות להתחבר לנושא תוך שהם מגלים שנושא הקיימות אינו נחלה בלעדית של מורים למדעים".

עם סיום ההשתלמות שנערכה במסגרת התוכנית המשולבת לחינוך לקיימות מטעם המשרד להגנת הסביבה (הג"ס) ומשרד החינוך, נבנתה בבית הספר תוכנית לימודים ייחודית בנושא קיימות בדגש מגוון ביולוגי והם החלו להטמיע את התוכנית ולצמוח עוד ועוד. התהליך כאמור אינו קצר והוא מתפרש על כשלוש שנות פעילות, קודם להכרה, עד ש"לפני כשנה הגיש בית הספר, בסיוע האיגוד והרשת הירוקה, בקשה למשרד להג"ס ולמשרד החינוך ל'הכרה כבית ספר ירוק'" אומרת יגר ומציינת כי "כעת התקיימה הועדה ובית הספר הוסמך!!!!".

בית הספר אמור לעמוד בכמה קריטריונים כאשר הבולט שבהם היה פרויקט שמדגיש את המרחב האקולוגי הבית ספרי ש"נולד במסגרת תהליך ההסמכה ומהווה מוקד משיכה ולימודים הן בתוך בית הספר והן מחוצה לו" אומרים בגאולים ומסבירים כי המרחב האקולוגי התגבש מתוך ההבנה שיש מודעות נמוכה בקרב קהילת בית הספר לחשיבות שיש בשמירה על שטחים פתוחים ולמגוון הביולוגי הנמצא ויכול להתפתח בשטחים פתוחים עירוניים. "בית הספר איתר שטח אדמה בתוך בית הספר והחל לטפח אותו תוך דגש וחשיבה כבר בתכנון המקורי על הכרות עם מגוון צמחים ובעלי חיים, חיסכון במים והדגמת עקרונות הקיימות הלכה למעשה" אומרת מנהלת בית הספר גב' אתי ויצמן

ויצמן, יחד עם הסגנית מיה כרמי והמורה למדעים אילנית מרזוק, הובילו את התהליך וכשהן נשאלו בוועדה לגבי המשך הפעילות הן פרטו וסיפרו על תוכניות רבות ובמיוחד על הרצון שלהן להרחיב ולהעצים את המרחב האקולוגי הבית ספרי. הועדה, בהתרשמותה הנלהבת, אמרה להם: "נראה שצריך להאריך את שנת הלימודים כדי שתצליחו להוציא לפועל את כל מה שתכננתן".

כידוע, מיזם ההסמכה של "בית ספר ירוק" פועל זה עשר שנים ע"י המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד החינוך במטרה ליישם בבתי הספר את עקרונות פיתוח הבר קיימא. "פירושה של ההסמכה היא הכרה בחינוך סביבתי משמעותי בבית הספר ומתווה לבתי הספר דרך פעולה אפשרית להתחלה של פעילות סביבתית על בסיס מסגרות קיימות. להמחשת התוכנית נרתמים כל הצוות החינוכי בבית הספר וההנהלה, בסיוע מינהל החינוך, איגוד ערים לאיכות הסביבה, ארגונים ירוקים והחווה לחינוך חקלאי" אומרים במינהל החינוך וגב' מרטין עובדיה, מנהלת אגף חטיבה צעירה, מברכת את בית הספר המצטרף אל רשימת בתי ספר נוספים בעיר שזכו כבר לתו הירוק. "ברכות למנהלת בית הספר ולצוות המוביל את התהליך, על ההכרה החשובה בפועלכם" אמרה והדגישה כי "התגייסות בית הספר לתהליך היתה כרוכה בעליות ומורדות ובזכות חוסן הצוות והתמדתו הגיעו לנקודת השיא שכיוונו אליו מלכתחילה". 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*