בי"ס אמירים – חותרים למצוינות בחינוך היהודי, ציוני ואזרחי

בי"ס אמירים – חותרים למצוינות בחינוך היהודי, ציוני ואזרחי

"אני  מאמינה כי חובתנו כאנשי חינוך להעצים את זהותם היהודית, הציונית והאזרחית של תלמידנו על מנת ליצור חברה מאוחדת ומשגשגת" כך אמרה מיכל שהם מנהלת ביה"ס אמירים באשדוד בטקס קבלת אות מצוינות בחינוך יהודי ציוני ואזרחי של תכנית מארג-כל ישראל חברים.

האות הוענק על ידי כי"ח- כל ישראל חברים- ארגון תרבותי יהודי הפועל במספר ארצות ופריז היא מקום מושבה של ההנהלה העולמית של הארגון.

בטקס שהתקיים בבית אבי חי בירושלים במעמד סם פינטו יו"ר כי"ח אליאנס, יהודה מיימראן מנכ"ל כי"ח ומנהלת תכנית מארג –  שוקי יניב אלחדד הוסיפה מנהלת בי"ס אמירים כי "אני מאמינה בחיבור התלמידים לסיפור ההיסטורי של העם היהודי, למורשת ממנה בא, לשורשים – לשלושת האבות ולארבע האימהות, למעמד הר סיני, לגעגועים לציון, לגלות ולשואה, להכרזת העצמאות, לערכים הדמוקרטיים עליהם מושתתת המדינה".

אות המצוינות  ניתן בזכות שבעת המוצרים המארגיים שיזם ביה"ס  במטרה להשפיע על זהותו היהודית, הציונית והאזרחית של התלמיד.

המוצרים הם: "אנו באנו ארצה"  במסגרתו כל שכבת גיל נחשפת לפרק אחד בתולדות העליות לארץ ישראל, "השבת וקראת לשבת עונג" – במטרה לשמר ולחזק את החיבור של תלמידי בית הספר אל השבת כחלק מן המורשת היהודית, הציונית והישראלית מתוך רצון לאפשר להם לברר את עמדתם ולגבש את זהותם ביחס לשבת, "זוכרים באמירים"- הכולל חקר של דרכי הזיכרון וההנצחה השונות, "ירושלים"- במטרה לשמר ולחזק את החיבור של תלמידי בית הספר אל ירושלים בירת הנצח של העם היהודי ובהתייחס לעובדת היותה של העיר חיה ונושמת תוך ריכוז אמונות ותפיסות עולם שונות וכן העיסוק בדילמות הממחישות את מורכבות העיר.

ארבעה מוצרים אלה לצד שלושה מוצרים נוספים: "אמירים מטיילים בשבילים" – במסגרתו ביה"ס  נעזר בטיול כחוויה לימודית מעצבת זהות בעזרת שילוב המשולש חוויה, לימוד ועשייה,  "בית מדרש אמירים" – בית הספר בחר לפתח מוצר "לימוד בחברותא" ואף נבנה בית מדרש מתוך הכרה בחשיבות האינטראקציה האינטלקטואלית והרגשית המתקיימת בלימוד הדיאלוגי  ו"בין אדם למקום" במסגרתו התלמיד מברר את זהותו כתושב העיר.

מנהלת בי"ס אמירים מיכל שוהם מספרת כי הדרך הארוכה עד לקבלת האות כללה ארבע שנות עבודה, יצירת שבעה מוצרים מארגיים, עשרות מפגשים, השתלמויות ומרצים ומאות טיוטות וניסוחים.

המנהלת שהם: "אני יכולה לומר  כי מעבר לכל המתנות שנתן לנו  מסע הזהות,  ההפתעה הגדולה ביותר  היא  הצוהר שהם פתחו לי לבירור הזהות האישית שלי,  לחזרה אל השורשים מהם אני הגעתי ולחשיבה על מה אני רוצה לעשות עם זה מכאן והלאה".

בנימוקים לקבלת אות ההצטיינות נכתב כי בית הספר אמירים אשדוד זכה באות על חתירה למצוינות בחינוך היהודי, ציוני ואזרחי – על יצירת שפה המאחדת את באי בית הספר בתהליך בירור זהות יהודית ציונית אזרחית תחת הגורם המארגן: "מעמיקים שורשים, צומחים לאמירים", על היכולת לרתום סיפורים וחוויות אישיות של הדמויות המובילות את העשייה בבית הספר, לכדי מסע בירור זהות אישי כחלק מתהליך בירור קבוצתי, עירוני ולאומי.

תכנית מארג היא  תכנית חדשה שיזמה קרן אבי חי מתוך כוונה לקדם מצוינות בלימודי יהדות, ציונות ואזרחות במערכת החינוך הממלכתית. מטרת הפרויקט היא לפתח קבוצת בתי-ספר ממלכתיים לדוגמה אשר יקבלו על עצמם ליישם תרבות של סטנדרטים וערכים חינוכיים ברמה גבוהה בתחומים הקשורים ליעדים שהציבה הקרן לעצמה.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*