בונים קואליציה

בונים קואליציה

לכל מי שלא האמין, ולא ידע שיום אחד הבחירות יסתיימו, האבק ישקע, השלטים יוסרו והחיים יחזרו אט אט למסלולם.

התרעתי לא מעט בטורים הקודמים על היום שאחרי וכמה צריך לצפות לו ולא להתנהג בצורה שבמבט לאחור תבייש אתכם.

כמו בכל 5 שנים, מרגע קבלת התוצאות, המפתיעות יותר והמפתיעות פחות מקבל ראש העיר הנבחר את חלקי הפאזל, החלקים מהם תורכב הנהגת העיר ל-5 השנים הבאות.

אין ספק שאילו יכל ראש העיר הנבחר ד״ר יחיאל לסרי לבחור את החתיכות בעצמו הוא היה בוחר אחרת לגמרי, בתור התחלה הוא היה בוחר עוד כמה חלקים לעצמו.

את הפאזל מתחיל ראש העיר שלנו עם 13 חתיכות בטוחות אותן הוא שומר קרוב לחזה. ה-2 שלו, ה-6 של ש״ס, ה-5 של אגודת ישראל ואחרון חביב… משה בוטרשווילי ששוב הימר נכון.

במועצת העיר של 2018 יש מקום ל-29 חברי מועצה ולא 27 כמו לפני 5 שנים, זאת למי שלא יודע בעקבות צמיחת כמות התושבים ביחס 2013, כך ש-13 המנדטים הנאמנים מראש ליחיאל לסרי לא מאפשרים לו להקים קואליציה בהזמנה.

ייאמר לזכותו של לסרי שעוד בנאום תחילת הקמפיין ולאורכו תמיד ציין שכולם יוזמנו לקחת חלק בהנהגת העיר (חוץ מהלן גלבר אותה החרים גבי כנפו), בכך יצר לסרי עמדת פתיחה טובה לצרף גם את אלה שלא תמכו בו בגלוי.

אבל גם כאן, יש תמרור אזהרה ראשון. מי שלא תמך, לא הזדהה עם מתמודד אחר ולא ״התלכלך״… נכנס ישירות לעדיפות ראשונה. מי שלא תמך, לא  הזדהה עם מתמודד אחר אבל לא חסך בביקורת, ייכנס לעדיפות שניה ומי שתמך בהאשטאג #לסריהביתה ייאלץ לחכות בתור ולקוות לטוב.

התאוריה הזו הופכת פחות רלוונטית אם הצלחת לגייס 6 מנדטים. וזה אומר בעברית אם קוראים לך שמעון כצנלסון.

משא ומתן ענייני עם שמעון כצנלסון יכול לשחרר הרבה מאוד לחצים לראש העיר.

עוד משהו שיכול להכריע את הכף לזכותו של שמעון כצנלסון הוא הכח הצעיר והאיכותי שהוא הוסיף לרשימה, חצי מ-6 המנדטים הם כוחות חדשים וצעירים שיכולים להשתלב בהנהגה העתידית של הסיעה ולתת את הטון בעשורים הקרובים.

נקודת הפתיחה קופצת מיד ל-19, יספיקו לו הלביאות, שניהלו קמפיין נקי מהכפשות כדי להגיע ל-21 מנדטים פה באופן עקרוני הוא יכול לעצור ולהתחיל לתפור חליפה לטקס כינון המועצה.

אבל, הוא יוכל להרחיב באופן משמעותי עוד יותר ולהכניס גם את אשדודים, דם חדש וטרי למועצה ואולי את אלי נכט אם לא יקבל וטו מהמפלגות החרדיות מה שיקפיץ את העוגה ל-25 מנדטים מתוך 29 ולמעשה משאיר את אלי לחמני ואת הלן גלבר על 4 המנדטים שלהם באופוזיציה.

בנקודה הזו יתחילו להישקל השיקולים האסטרטגיים ארוכי הטווח. אלי לחמני הוכיח שבפרק זמן קצר הוא יכול להוות אלטרנטיבה לשחקנים הותיקים, וזה לא סוד שדווקא הוא היה כאב הראש הכי גדול של לסרי, החשש מסיבוב שני בו לחמני מנצח את כצנלסון (וזה לא היה כל כך רחוק) היה התרחיש הנוראי מכל.

הכנסה של אלי לחמני לקואליציה (במידה ואלי בכלל מעוניין) היא סיכון לא קטן לעתיד, לחמני שכבר הצהיר מעל כל במה שהוא פה כדי להישאר עלול לקבל במה איכותית לפעולה פוריה ובעוד 5 שנים לבוא לציבור האשדודי גם עם עשייה ממשית וגם עם קציר ממשי של הזרעים שנטע בבחירות 2018. מצד שני לסרי ישמח לאופוזיציה רגועה ולא נושכת עם מנדט אחד של הלן גלבר שתכנע למרות אופיה הלוחמני ל-28 מנדטים.

לכאן נכנסים החישובים הפוליטיים הקרים. כאן באים לידי ביטוי החושים החדים של כל פוליטיקאי, לכאן נכנסים בדיוק תחושות הבטן, אלה שתמיד מחליטות בסופו של יום.

דמויות חדשות כמו עו״ד חנוך דרך הרליך, סטלה ויינשטיין ועו״ד אורית אלמוזלינו יכולות לתרום ערך משמעותי ולייצג פלחי אוכלוסיה שלא יוצגו מעולם, יחד עם שרון מרק והלביאות, יניב קקון ואשדודים ואלי נכט מהסיעות החדשות שנכנסו יכולות להיות משב רוח רענן.

מה עוד השתנה במועצה? 5 סיעות חדשות נכנסו, 3 מהן מובלות ע״י אנשים/נשים חדשים/ות לגמרי, (הלביאות, עתיד אשדוד ואשדודים) ועוד 2 עברו מטמורפוזה כשסיעה אחת התפצלה ל-2 (קומנדו אשדוד של הלן גלבר ואשדוד תנצח של לחמני) כשהאבסורד הגדול הוא שמביל אותה רשימה לא הצליח להיכנס. עוד הוכחה לכמה אכזרית היא הפוליטיקה.

מה לגבי נשים? מועצת העיר הכפילה את כוחה מ-3 ל-6 נשים מה גם שלא מדובר בנשים שבאו לקשט את מועצת העיר.

מה הקטע של עורכי דין ופוליטיקה?

בספירה מהירה לא פחות מ-6 עורכי דין ייצגו אותנו במועצת העיר, גבי כנפו, אלי לחמני, אופיר לסרי, חנוך דרך ארליך, אורית אלמוזלינו ואלי לחמני, וככל הנראה שכחתי מישהו, תופעה בהחלט מעניינת ונקודה למחשבה, רק מציין.

זו העוגה. יש בה הרבה סוכר ויש בה גם קצת מלח, ראש העיר שקרא לכולם להיכנס לעידן של שלום, סליחה וכפרה יצטרך לשים לא מעט מטען כבד בצד ולהמשיך עם לב כבד הלאה. התוצאות לא לטובתו וגם האווירה האשדודית, עם נשימה עמוקה ומחוות כמו פתיחת הלשכה לתושבים עליה הצהיר השבוע, יכול לסרי ב-10 אצבעותיו לפתוח באשדוד עידן חדש וליישר קו של עשור.

למורת רוחם של לא מעט מתושבי העיר הכדור אצלו, ורק אצלו.

נכון לכתיבת שורות אלו לא צורפה אף אחת מהסיעות מה שבהחלט יכול להשתנות בכל רגע נתון.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*