בואו לראות מהי גבורה יהודית

בואו לראות מהי גבורה יהודית

טקסי השואה והגבורה ויום הניצחון על הנאצים הם העיתוי הנכון לבקר שוב במוזיאון אשדוד לגבורה יהודית, וללמוד על סיפורי הגבורה של מפקדים ולוחמים יהודים אשר שירתו בצבא רוסיה ובנות הברית. חלקם זכו לאותות גבורה וכבוד השמורים רק ליחידים. מנהל המוזיאון: המוזיאון שם דגש על גבורה יהודית ועל המלחמה בנאצים ומאיר זווית אחרת על שואת אירופה. לזכור ולהזכיר!

שבוע השואה והגבורה הוא זמן מצוין לבקר במוזיאון אשדוד לגבורה יהודית, הממוקם זה כמה שנים ברובע ח', אחרי 'מרכז כלנית', ומציג את גבורתם של לוחמים יהודיים ששירתו בצבא הרוסי ובנות הברית. במהלך שבוע זה ביקרו במוזיאון לא מעט קבוצות, בהם קבוצת רופאים מבית חולים "אסותא" אשדוד, מתנדבי משטרה, תלמידי בית הספר מקיף ח', מורים, חברי ארגונים ציבוריים, אזרחים ותיקים.. ועוד.

למי שלא מכיר, נספר כי את המוזיאון הקימו שני ווטרנים ולדימיר ספרנסקי (שהשנה מלאו לו 100 שנה!) ואפרים פפרני (שחוגג 99 שנה!), אשר ביקשו להאיר את שואת אירופה באור נוסף תוך שהם מספרים על חיילים ומפקדים יהודים שלחמו בצבאות רוסיה ובנות הברית ובכך מאירים על תרומת הלוחמים היהודים בהכנעת הצורר הנאצי ועל גילויי הגבורה היהודית בכל חזיתות המלחמה. הקמת המוזיאון הייתה אומנם סגפנית וחייבה התגייסות טוטלית, אך התוצאה מלמדת על המשמעות החשובה שיש למוזיאון בחינוך ובהנחלת המורשת לדורות הבאים. על עבודתם המסורה והבלתי מתפשרת בהקמת המוזיאון, הוענק להם בשנת 2022 תואר יקירי העיר אשדוד. היום, מר ולדימיר גולוב מנהל את המוזיאון ובתמיכת אגף העלייה וקליטה, הוא ממשיך לפתח ולקדם את המוזיאון עבור תושבי העיר ומבקרים מבחוץ.

מוזיאון אשדוד לגבורה יהודית מקיים סיורים מודרכים בשלוש שפות (עברית, רוסית, אנגלית), וחושף את המבקרים לעולמות תוכן הקשורים בלוחמים ובגבורה יהודית. "במוזיאון ניתן לראות מסמכים, תמונות, חפצים אישיים של לוחמים, עיטורי גבורה, מדים מחילות שונים, סרטונים ומאות פריטים ייחודיים ששימשו את הלוחמים במלחמת העולם השנייה" אומרים במוזיאון ומציינים כי "האוסף מורכב מפריטים מקוריים שנתרמו למוזיאון על ידי משפחות הווטרנים שמתגוררים או התגוררו באשדוד, כך שהמוזיאון הופך להיות מקום מיוחד שנוגע באנשי העיר באופן אינטימי".

עוד אומרים אנשי המוזיאון: "כאן תוכלו לראות צילומים וקטעי וידאו של שנות המלחמה, מטבעות, מדליות ומדים של גיבורי ברית המועצות – מטבי ויבסי ויינרוב וגריגורי אושפוליס. תוכלו לצפות בשחזור של כיבוש ברלין, בחפצים צבאיים אישיים של חיילי החזית.. ועוד" ומציינים כי "השנה המוזיאון הכין תערוכה חדשה המוקדשת לאירוע ידוע בהיסטוריה של ארה"ב – סיפור על ספינה אמריקאית טובעת שהובילה חיילים ולצערם לא היו מספיק גלגלי הצלה כדי להציל את כל החיילים. על הספינה היו 4 אנשי דת, שלושה נוצרים קתולים ורב אחד – הרב אלכסנדר גוד. כול הארבעה ויתרו על גלגלי ההצלה שלהם עבור הצלת החיילים, נותרו בספינה הטובעת וטבעו".

בארה"ב אגב, נבנתה קפלה לזכרם של אנשי הדת הצבאיים, ובתצלום השחזור שנמצא במוזיאון, נראה הרגע שבו החייל האחרון מקבל חגורת הצלה, וארבעת אנשי הדת נשארים על הספינה. במודל השחזור ניתן לראות מדים משוכפלים במדויק של רב צבאי בצבא ארה"ב.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*