באבא ג'ון מגיע לאשדוד

באבא ג'ון מגיע לאשדוד

באבא ג'ון (Baba Joon), הסרט זוכה פרס הסרט הטוב ביותר לשנת 2015, נציג ישראל לאוסקר האמריקאי בקטגורית הסרט הזר הטוב ביותר, זוכה פרס אופיר בקטגוריות צילום, מוסיקה, עיצוב וליהוק הטובים ביותר, יוקרן במונארט מרכז תרבות כולל מפגש עם היוצר.

"בּאבּא ג'וּן" הוא סרט הבכורה של יובל דלשד (תסריט ובימוי), ישראלי ובעצמו בן למשפחה יוצאת איראן. יובל עובד בתעשיית הקולנוע החל משנת 1994 – כבמאי, תסריטאי עורך ומפיק של סרטים דוקומנטאריים, סדרות טלוויזיה ופרסומות. בין הסרטים שביים: "דרישת שלום מהמלחמה" – דוקומנטארי, "התא המשפחתי" – דוקומנטארי, "הקרב על הנפש" – דוקומנטארי (זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים היהודי בשיקאגו) יובל יגיע להקרנה שלאחריה יספר על הפקת הסרט וישוחח עם הקהל.

עלילת הסרט: יצחק מנהל את המשק המשפחתי, לול תרנגולי הודו שהקים אביו כשהיגרו מאיראן לישראל. כשבנו מוטי מגיע לגיל 13, יצחק מלמדו את העבודה, כדי שימשיך את מסורת המשפחה. אולם מוטי מסרב לעבוד בלול. אהבתו הגדולה היא שיפוץ גרוטאות והחזרתן לחיים. אמו שרה מנסה לפשר ביניהם, אך מנגד סבו, דוחק ביצחק לחנך את בנו ביד קשה. יצחק רואה בסירובו של מוטי מרידה בו, ועל אף אהבתו הגדולה לבנו, הוא כופה עליו את עבודת המשק. הגעתו של הדוד מאמריקה תגרום לשרשרת אירועים שתטלטל את המשפחה, ותוביל להתנגשות הבלתי נמנעת.

שם הסרט, באבא ג'ון, הוא כינוי חיבה הדומה לאבא'לה, ומקובל בדיבור בין הגברים במשפחה המסורתית האיראנית.

"בּאבּא ג'וּן" מצייר את מאבקו של כל אדם בצומת המפגישה את המורשת ואת חירות הפרט ועוסק בקושי לגשר על פער הדורות; מבט מפוכח וגלוי על מיקרוקוסמוס פטריארכאלי המנסה לשמר את "הסדר הישן", בעולם שהולך ומשתנה; ובעיקר, זהו סיפור על חופש ועל עצמאות אישית, בסביבה משפחתית וחברתית שלא נותנת להם מקום. "בּאבּא ג'וּן" מעלה שאלות על שמירת מסורת בתנאי הגירה, ועל המכשול שהיא שמה בפני עצמאות אישית; על כבוד האב מול משפחתו ומול "השבט" שלו; ועל הקושי להמשיך לכבד ולאהוב בעיצומו של הקונפליקט שבין הדורות.

לדברי הבמאי יובל דלשד: "משפחתי עזבה את שיראז היפה ועלתה לישראל, משאירה מאחור נכסים, עסקים ותרבות מפוארת והגיעה למקום חדש, כפר נידח בדרום ישראל, בו ניסתה לבנות חיים וזהות חדשים. אנו, הדור החדש נולדו לזהות החדשה, אולם הורינו המשיכו להיאחז בעברם. הדור המהגר הנאחז בכל כוחו במוכר – בתרבות ובמסורת הפרסית, רוצה באופן טבעי  להעביר את הקודים של תרבותו לדור החדש. אולם הצעירים המחפשים דרך חדשה מתנגדים לקבל עליהם את המסורת הפרסית, הנראית בעיניהם מיושנת.  התנגדות זו מערערת לדור המהגר את הבסיס ממנו באו ומייצרת קונפליקטים משפחתיים רבים. בקונפליקט זה עוסק הסרט 'באבא ג׳ון'. קונפליקטים בין אב לבנו מתרחשים בכל ארץ בעולם, בכל מקצוע, בעיר, בכפר ובכל תרבות פטריארכאלית בה הסמכויות מרוכזות בידיהם של הגברים, המעבירים את השלטון ביניהם. הרצון של כל הורה לדאוג לעתיד ילדיו ולגונן עליהם קרוב אליו, הוא טבעי, ובו בזמן מתנגש ברצון החזק של כל צעיר לחפש את דרכו שלו, לפעמים הרחק מהוריו.

במקרה קיצוני בו ההורה מתעקש לבלום רצון זה, הוא ימצא עצמו לרוב מפספס את מטרתו, ומרחיק את ילדיו ממנו. באבא ג'ון הוא סרט על הזכות של כל אחד מאיתנו לבחירה חופשית".

אשר אברהמי, הנער בן ה-14 שלא למד משחק מעולם מגלם את דמותו של מוטי גיבור הסרט  משחק בסרט זה את תפקידו הראשון בעולם הקולנוע . הנער בן ה-14 אשר התגלה לאחר אודישנים נרחבים ברחבי הארץ במושב זרחיה שבדרום. המושב בו גדל גם במאי ותסריטאי הסרט יובל דלשד.

"בּאבּא ג'וּן", הקרנה ומפגש עם התסריטאי והבמאי יובל דלשד, יום  שלישי 18.12.18  |  שעה 11:00  |  מונארט מרכז תרבות, דרך ארץ 8  |  מחיר: 20 ₪  |  למידע והזמנות: 08-8545130/1.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*