אשדוד לוקחת חלק ב"שתי דקות לים נקי"

אשדוד לוקחת חלק ב"שתי דקות לים נקי"

יוזמה להעלאת המודעות של הציבור הרחב לחשיבות השמירה על הסביבה הימית תושק ב"שבוע אדם וים". "שבוע אדם וים" המצוין על ידי רשות הטבע והגנים זו השנה הרביעית ברציפות  השנה הצטרפו לרשות הטבע והגנים – עמותת אקואושן והמשרד להגנת הסביבה וישיקו יחד יוזמה ישראלית המצטרפת ליוזמה הבינלאומית: "2 דק' לים נקי", שמטרתה לייצר מודעות בקרב הציבור על חשיבות השמירה על הים ומשאביו לטווח ארוך.

הים הוא אחד המשאבים החשובים ביותר שקיימים במדינת ישראל ובכל זאת הרוחצים והמבלים בחוף ובים, מהווים את מקור הפסולת העיקרי שלו. היוזמה נולדה מתוך ההכרה שהגיעה השעה שהציבור עצמו, המהווה חלק מהבעיה, ייקח חלק בפתרון ויתרום בחזרה לחוף ולים – על ידי מהלך שיביא לשינוי במודעות של הציבור ובגיוסו לטובת ניקיון החופים והים בישראל ובעולם.

"שתי דקות לים נקי"  קוראת לציבור להתגייס לשמירת ניקיון החופים והים בישראל ובעולם על ידי מעשה קטן הדורש 2 דקות בלבד מזמנם – "נקו את הפסולת סביבכם, צלמו ותייגו את התמונה בעמוד האינסטגרם  2 minutes beach clean #" ובעמוד הפייסבוק "שתי דקות לים נקי": http://youtu.be/wZY8hY9E4q8 

רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקו אושן ציינו  השנה את "שבוע אדם וים" בין התאריכים 3 ל- 11 ביוני 2016 (בסמוך ליום האוקיינוסים הבינלאומי 8.6), במטרה לייצר מודעות בקרב הציבור על חשיבות השמירה על הים ומשאביו. השנה במרכז "שבוע אדם וים" תושק יוזמה של עמותת אקו אושן, המצטרפת ליוזמה בינלאומית, שמעודדת את המתרחצים ומשתמשי החוף להקדיש "2 דקות לים", בכל פעם שהם מגיעים לחוף

שיתוף הפעולה בין שלושת הגופים נועד על מנת למקסם את הטיפול בחוף ובים בישראל: המשרד להגנת הסביבה כגוף הרשמי מטעם המדינה, רשות הטבע והגנים האחראית על רבע מהחופים בישראל ועמותת אקו אושן האחראית על תחום המחקר – כולם ביחד לטובת גיוס הצבור הרחב ליוזמה.

תופעת הפסולת בים ובחופים (marine litter) מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו. לפי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ- 20 מיליון טונות של פסולת, שרובה הגדול פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה. הפסולת בים ובחופים מחוללת נזקים כלכליים, חברתיים, בריאותיים, סביבתיים ואסתטיים כבדים. 80%  מהפסולת הימית הינה ממקורות יבשתיים ו- 20% מאוניות ודייג; פלסטיק מהווה כ- 60-80% מהפסולת 13,000-18,000 חלקי פסולת פלסטיק צפים בכל קמ"ר באוקיינוסים. הים התיכון בכללו וחופי מדינת ישראל בפרט סובלים אף  הם מבעיה זו, לאחרונה פורסם מחקר מקיף של עמותת אקו אושן המצביע על כך שמשתמשי החוף והים הינם המקור העיקרי לפסולת חופית וימית.  פסולת זו מורכבת ברובה מפלסטיק: שקיות ניילון, כלים חד פעמיים ואריזות מזון.

כמדינה חברה באמנת ברצלונה, מחויבת מדינת ישראל לתכנית הפעולה האזורית להגנה על הים התיכון מפני פסולת ימית וחופית ((Regional Plan on Marine Litter Management. על פי תכנית זו, המהווה חלק מתכנית רחבה יותר לצמצום זיהום הים ממקורות יבשתיים (NAP ), חובה על המדינות החברות לנקוט בשורה ארוכה של פעולות כדי למזער את ממדי תופעת הפסולת הימית ואת השפעותיה המזיקות על הסביבה הימית של הים ועל האוכלוסייה השוכנת לחופיו.

יצוין, כי במדד "חוף נקי" האחרון (לתקופה שבין ה-13 ל-24 במאי) שביצע המשרד להגנת הסביבה נמצא כי רק 37% מהחופים הם נקיים עד נקיים מאוד לעומת 57% בתקופה המקבילה. הרשויות החופיות המלוכלכות ביותר הן אילת, גן רווה וג'יסר א-זרקה; הרשויות החופיות הנקיות ביותר הן בת-ים, תל-אביב ואשקלון.

יוזמת ההסברה " 2 דקות לים נקי" – היא חלק מהניסיון לטפל בבעיה ולהוביל מהלך של שינוי עקבי ומתמשך בקרב הציבור הרחב, תוך פיתוח אחריות אישית של כל משתמשי החוף. היוזמה שהחלה בבריטניה, הפכה במהירות לוויראלית ברשת בכל רחבי העולם. מטרת היוזמה לרתום את הציבור לשמירת ניקיון החופים והים על ידי מעשה קטן הדורש 2 דקות בלבד מזמנם. המבקרים בחוף יאספו פסולת, יצלמו את עצמם ויעלו תמונה עם התג לאינסטגרם הבינלאומי 2minutebeachclean#  ולעמוד הפייסבוק הישראלי שתי דקות לים נקי.

ייחודה של היוזמה היא בפשטות הביצוע ובהמשכיות שהוא מייצרת. הרעיון הוא שללא משאבים או התארגנות מוקדמת, כל אחד יכול לבצע פעולה פשוטה, בזמנו החופשי, בצורה קלה ומהנה. בצורה זו ניתן לשמר את ניקיון החופים והים לאורך כל השנה, בלי להיות תלויים בימי איסוף בודדים.

בנוסף למיזם ההסברה, יתקיימו במהלך השבוע פעילויות נרחבות ביניהן: סיורים מודרכים ופעילויות מהנות בשמורות הטבע ובגנים הלאומים, מאות בני נוער ומתנדבים שיהלכו בחופים ויסבירו לשוהים בחוף על חשיבות שמירת הניקיון, חלוקת שקיות בד בחופים, דוכני הסברה באירועי החוף, צלילות ניקיון , חותרים וסאפיסטים. כמו כן, יצא סרטון בהשתתפותו של השחקן אושרי כהן הקורא לרוחצים להצטרף ליוזמה ולהקדיש 2 דקות לים!  לצפייה בסרטון המלא: http://youtu.be/wZY8hY9E4q8

לעמוד הפייסבוק של 2 דקות לים נקי: https://www.facebook.com/2minutebeachcleanisrael/?fref=ts

קרדיט צילום : מייק אדרי וטל אקוקה

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*