אמנות יודאיקה

אמנות יודאיקה

סרגיי שכטמן, אמן יודאיקה מודרני, מציב מראה מול החברה הישראלית אך גם מצליח להפעים את הלב בקרב קהלים שאינם מתחברים לאמנות בכלל וליודאיקה בפרט.

כשאמן יודאיקה חי במדינה שעוברת מלחמה, הוא יכול להגיב בכמה אופנים: לברוח, להתעלם, או להישאר ולהפוך את המלחמה לאמנות. נחשו במה בחר סרגיי שכטמן?

חנוכייה מטיל גראד

בעשירי לדצמבר 2012, הודיעו באתרי החדשות כי אמן היודאיקה סרגיי שכטמן יצר חנוכייה ברוח של מבצע עמוד ענן – החנוכייה עוצבה מטיל גראד מפוצץ.  התגובות היו נלהבות, וחשפו את סרגיי שכטמן, אמן יודאיקה מוכשר ביותר, לקהלים רחבים,  שהקשר שלהם לאמנות עד אז היה קלוש עד בלתי קיים. החנוכייה אכן היתה יפהפייה, במיוחד כשלוקחים בחשבון את החומר הקשה ממנו היתה עשויה, אבל לסרגיי יש עוד הרבה יצירות אחרות שניתן לרכוש באתר שלו.

התעוררות בשוק היודאיקה

אם פעם אמנות היודאיקה נדחקה הצידה עבור אמנות "מוטרפת" או מודרנית יותר, הרי שכיום, במהלך מפתיע של דעת קהל ובמקביל לשיגשוג של סרגיי שכטמן כאמן, מתרחשת כיום נהירה לעבר הנוסטלגיה, המשפחתיות, החזרה לשורשים. מומחי האמנות מצביעים על עלייתה של האמנות היודאיקית לגבהים חדשים של פופולריות בזכות כמה גורמים: החיים המודרניים הפכו להיות טכנולוגיים מדי, קרים ומנוכרים, ואנשים מוצאים את עצמם מתקשרים זה עם זה באמצעות ומאחורי מסכים, בוחרים חפצי נוי אלקטרוניים וחיים בדירה מנוכרת וללא מגע אישי. היודאיקה השימושית היא בדיוק ההיפך מכל זה: היא מסמלת חזרה לבית של פעם, לערכים הפשוטים והטהורים, המסורתיים והשורשיים.

יודאיקה מודרנית במחירים שווים לכל כיס

לא סתם ליודאיקה יש שוחרי אמנות בכל העולם. כל חפץ אמנות יודאיקי מהווה שיא של סגנון אישי מיוחד, של אמירה אישית. במקביל התפתחות של אמני יודאיקה מודרניים כמו שכטמן מהווים אף הם מדרגה בפופולריות הגואה של היודאיקה. אמן יודאיקה כמו סרגיי שכמן מאפשר לקהל רחב לרכוש חפצי אמנות יפהפיים ואישיים במחירים שאינם אסטרונומיים, להציב אותם בגאווה בביתם ואף להעניק כמתנה אישית מושקעת במיוחד. חפצי האמנות של סרגיי שכטמן לא מזכירים את חפצי היודאיקה של פעם: מדובר בפרשנות מודרנית ואישית, יפהפייה ואמנותית, וכל הפריטים הינם אישיים, בעלי סגנון שונה וייחודי.

חפץ אמנות עם נשמה וייחודיות

סגנון אישי הוא עוד נדבך שבזכותו גואה הפופולריות של האמנות הקצת יותר איישת ויותר שונה. עם התרבות חנויות הרהיטים וחפצי הנוי המוזלות, ניתן לראות בכל מקום את אותו בית, עם אותם רהיטים, אותן תמונות ולפעמים אפילו אותה אווירה. כבר אין מגע אישי, הדבר הקסום החמקמק הזה שהופך בית לשלך,. חפצי יודאיקה לרוב לא מיוצרים במפעל אלא בידיים של האמן, מחומרים שונים, בטכניקות אחרות ועם תוצאה שונה מחפץ לחפץ. הנפש והלב של האמן הושקעו בתהליך הזה, כל מילימטר עבר בין האצבעות של האמן, עם האהבה והכישרון שלו. אם תציבו בסלון ביתכם פריט אמנות מקורי של סרגיי שכטמן, מובטח לכם שלא תראו את אותו פריט  אצל השכנים, או אצל החברים שלכם.

המאמר באדיבות סרגיי שכטמן אמן יודאיקה מוביל בתחומו, יוצר אומנות שימושית ותשמישי קדושה מסוגים שונים עם מוטיבים יהודיים.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*