אין לנו ארץ אחרת

אין לנו ארץ אחרת

משלחת ענקית בת שישים ושלושה תלמידים משכבה י"ב במקיף ו', שבו ממסע לימודי בגיא ההריגה בפולין, לאחר שנחשפו לחוויה לימודית מסעירה וכואבת שחקוקה בזכרון האומה. התלמידים חידדו את משמעות המושגים זהות יהודית, ערבות הדדית, קשר לעם היהודי ולערכי האומה ואת עומק המשמעות של הביטוי "אין לנו ארץ אחרת!"

את המסע אל מחנות ההשמדה ובורות הירי בפולין, לא ישכחו תלמידי שכבה י"ב במקיף ו' הרבה מאוד זמן. היה זה מסע רב משמעות אשר העניק להם את הפרספקטיבה הנכונה על הטרגדיה הנוראה שפקדה את יהודי אירופה ואת מסע ההשמדה השטני של הנאצים אשר קיפדו את חייהם של שישה מליון יהודים, בהם כמיליון וחצי ילדים, בצורה אכזרית וחייתית.

בני הנוער החלו את המסע עוד טרם טיסתם לפולין. מוריהם ערכו להם הכשרה מעמיקה ויסודית וחשפו בפניהם לא מעט עדויות וכתבים העוסקים בשואה ומוראותיה. רכזת השכבה מיכל טל, והמחנכות – אביבה עזריאל, עדנה ג'ורנו וכלילה לוקשינסקי, – ליוו את הקבוצה בכל התהליך ובמסע עצמו.

שרי קרני – מדריכת מסעות לפולין הנמנית עם הצוות החינוכי של ביה"ס, היתה המדריכה בפועל ודאגה למסלול לימודי המשלב ביקור באתרים שונים, היכרות עם ההיסטוריה היהודית בארצות אירופה קודם השואה, השיטות והאמצעים ששימשו את הנאצים במסע ההרג השטני. ואכן, התלמידים חוו מסע חווייתי כאוב, מייסר ומטלטל מאין כמותו. אבל לא רק. למסע הקשה היה גם ערך מוסף שכן כל שישים ושלושת התלמידים חשו את המשמעות של ערבות הדדית, זהות יהודית וערכים לאומיים והיה במסע אלמנט מגבש ומעצים לאין ערוך.

מנהלת ביה"ס, גב' סיון צוק, קיבלה את פני תלמידי מקיף ו' בשדה התעופה, בשובם מהמסע, וזכתה לשמוע מפי התלמידים על התובנה החד-משמעית שהושגה על ידם. "אין לנו ארץ אחרת!" אמרו הם באופן חד וברור, ובטאו למעשה את המשמעות העמוקה ביותר לקיומה של מדינת ישראל כבית לאומי לעם היהודי.

"בהתנהגותם המכובדת והמכבדת, ייצגו התלמידים את מקיף ו', את אשדוד ואת מדינת ישראל, בכבוד רב ובצורה הראויה להערכה" אומרים אנשי הצוות החינוכי שליוו את התלמידים ומוסיפים בקורת רוח רבה את אווירת הגיבוש שנוצרה בין השמיניסטים – "דבר שסייע לתלמידים להפגין תמיכה זה בזה ולהפיג את המתח והכאב שפקדו אותם באותם רגעים קשים, באתרי המוות".

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*