איך מטפלים באתר הרס?

איך מטפלים באתר הרס?

אנו נמצאים בעצומה של מלחמה ועל אשדוד נורו לא מעט טילים. למזלנו הטוב רוב הטילים יורטו ואחרים נפלו בשטחים פתוחים. אלה שחדרו את כיפת ברזל ונפלו בעיר גרמו אומנם נזק, אך ללא נפגעים בנפש. מה קורה אם טיל פוגע ישירות בבניין וגורם לקריסה? מה אם היו לכודים ופצועים ולא מעט נעדרים? באיזו מידה הרשות העירונית ערוכה להתמודד עם זירת הרס כזו? תשובות לכך ניתנו היום במסגרת תרגיל שיזם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, על מנת לרענן יכולות ולוודא שהעיר ערוכה להתמודד עם תרחישי הרס בבנייני מגורים.

היום התכנסו כל הגורמים במטה החירום של עיריית אשדוד, לתרגיל מיוחד אותו יזם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. תכנון התרגיל הוטל על אל"מ (מיל.) אבי אזולאי, יקל"ר אשדוד לשעבר, על מנת לרענן יכולות ולוודא כי רמת המוכנות במיטבה. על התרגיל ניצח ראש העיר עצמו, כמי שעומד בראש מטה מל"ח, והשתתפו בו גם גורמים חוץ עירייה – צבא ומשטרה, מד"א, כב"ה וזק"א ונציגים מכל היחידות והחברות העירוניות.

התרחיש שבנה אל"מ אזולאי, מדמה אתר הרס של בניין מגורים אשר חטף פגיעה ישירה וקרס כמעט באופן מלא, ולידו מבנים סמוכים שנפגעו ברמות נזק שונות. על פי תמונת המצב שהצטיירה בשולחן המטה, מדובר בנפגעי נפש, בלכודים, בנעדרים ופצועים, ובהערכות כי התמונה לא שלמה. במהלך התרגיל, התבקשו נציגי כל גופי הביטחון וההצלה וראשי המכלולים, להציג את התייחסותם הכללית לאירוע, את דרכי הטיפול והאמצעים ומה המשימות והקשיים איתם עליהם להתמודד. ואכן, כל צד הציג את המענה המידי בכל שלבי ההתערבות, תוך שהוא מפרט את שלבי הכניסה לזירה, הפתרונות המוצעים בטווח המידי, סדר הכוחות והאמצעים והיכולת לשמר כוח לרציפות תפקודית.

התרגיל רענן וגיבש מחדש את סדר הפעולות המתבצעות ע"י כל הגורמים, משלב איתור זירת האירוע ובניית תמונת המצב, תוך קביעת סדר הכוחות הנכנסים לאתר, תחומי האחריות ומה המשימות שעליהם לבצע, כאשר המטרה המידית היא הצלת חיים וחילוץ לכודים במהירות המירבית ומניעת פגיעה מתשתיות מסכנות חיים. "באירועי קריסה ולכודים (כמו ברעידות אדמה), הזמן הוא פקטור קריטי המחייב תגובה מהירה ויעילה, תוך תיאום וניצול מיטבי של כל הכוחות והמשאבים בו זמנית", אומרים בעירייה ומסבירים את המשמעות שיש לתרגול ולרענון הכוחות "כדי שרמת המוכנות, הזמינות המידית ויכולת התגובה תהיה מיטבית".

התרגיל נמשך כשעתיים וחצי, במהלכו לובנה והתגבשה תורת הפעלה שנותנת מענה לשיתוף הפעולה הנדרש בין גורמי הביטחון וההצלה לרשות העירונית באתר ההרס.  בסיכום התרגיל אמר ראש העיר: "אני מאוד מקווה שלא נידרש לתרחיש זה, אך במציאות ובנסיבות החיים שלנו עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש. התרגיל היום הוא חלק מתרגילים נוספים שביצענו ונמשיך לבצע, על מנת לשמור על רמת מוכנות גבוהה. כך נהגנו תמיד וכך ננהג גם בעתיד".

ראש העיר הודה לכל מי שסייע בהכנת התרגיל – למנכ"ל, אנשי אגף הביטחון ואל"מ אזולאי, לגורמי הביטחון וההצלה באשדוד שלשיתוף הפעולה איתם יצאו כבר מוניטין בכל הארץ, ולכל ראשי המכלולים והיחידות העירוניות שמעניקים שירותים לציבור כל השנה, בשגרה ובחירום.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*