אבחון דידקטי

אבחון דידקטי

גם לילדים וגם למבוגרים, קיים אבחון דידקטי, אשר מטרת אבחון זה, הינה לאתר מוקדי קושי, בכדי לסייע בטיפול המתאים. לרוב אבחון זה, מיועד יותר לילדים. אבחון זה, כולל הערכה מקיפה של מיומנויות למידה הכוללים קריאה וכתיבה, הבנה , אנגלית וחשבון וכן, נבדקים גם תפקודים אשר משפיעים על יכולות למידה כמו: קשב וריכוז, זיכרון, מוטוריקה, שפה, יכולת חשיבה ותפיסה. מבחן זה, נועד להעריך את התפקוד הלימודי ולסייע לילדים מתקשים כך שניתן יהיה לתת להם כלים והתאמה לצורך למידה ולמבחנים שהם יצטרכו לעבור במסגרת לימודיהם.

יש לציין, כי אבחון דידקטי במכון הישג אורך מספר שעות והתוצאות ניתנות לאחר שבוע לערך. איש מקצוע מוסמך אשר הוכשר והוסמך לעריכת מבחנים אלה, הוא זה שביכולתו יהיה לזהות ליקויים אמיתיים.  איש הוראה הוא זה שיכול לאבחן ילדים עם קשיים לימודים. מי שמפנה ילדים לאבחון זה, הינו ביה"ס כאשר המורה מבחינה שקיימים כשים בלמידה והם על קרע של ליקויי למידה ראשוניים.

לכמה זמן תקף האבחון הדידקטי?

יש לציין, כי אבחון דידקטי, תקף למשך 5 שנים. לאחר תוצאות המבחן, במידה ונתגלו ליקויי למידה אילו שהם, משרד החינוך יחייב את בית הספר שבו הילד שאובחן לומד בו, לעשות ככל שביכולתו, על מנת לאמץ וליישם המלצות שכוללות בדו"ח הסופי שיוגש באמצעות המאבחן. מבחן דידקטי, מתבצע ע"י פגישה אחת או כמה פגישות, בהתאם למורכבות הבעיות בקרב ילדים שונים עם קשיי למידה.

במשך הפגישה, המאבחן ישתמש בכלי אבחון שונים וכן, ישווה בין ההישגים של התלמיד במבחנים השונים ולבין ההתפלגות הנורמלית בקרב שאר התלמידים שלא אובחנו אצלם בעיות בלמידה. בהתאם לכך, יכתוב המאבחן הדידקטי את המלצותיו.

מבחן אשר יספק תמונה רחבה של נקודת החוזק או החולשה בכישורי הלימוד של הנבחן

יש לציין, כי במשך כל שלבי אבחון דידקטי, הבוחן לא לוקח בחשבון גורמים נוספים כגון גורמים נפשיים או קוגניטיביים{הקשורים להתנהגות הנבחן} אשר אלה יכולים לגרום להפרעות שונות בלימוד. למעשה, אבחון זה, נועד לספק תמונה רחבה של נקודות החוזק או החולשה בנושא של כישורי לימוד של כל מי שנבחן.

צילום: pixabay

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*