צהוב

לצחוק במרוקאית.

לצחוק במרוקאית.

תיאטרון "דיוו'אן" המורכב מקבוצת שחקנים מקומית מציג אצת 'אל פרנאך'(הלמך) מחזה שכולו יצירה מקורית בשפתם המדוברת של יהודי מרוקו קבוצת תיאטרון "דיוו'אן" ,שנוסדה על ידי אשר אפללו, מאיר אפללו ורפי אוחיון מורכבת כולה משחקנים ואנשי צוות תושבי אשדוד, הוקמה בשנת 2013 כתיאטרון ישראלי הדובר בשפתם של יהודי מרוקו. קבוצת התיאטרון נוסדה במרכז הקהילתי "בית לברון ", בתמיכתה של החברה העירונית לתרבות הפנאי באשדוד במטרה לשמר את מורשת הקהילה על ידי מחזות בשפה המרוקאית האותנטית המפולפלת מתובלת בשפה העברית.

ההצגה הראשונה של קבוצת התאטרון מבוססת על המחזה "אל פרנאך" (הלמך), פרי עטו של רפי אוחיון, תושב מוותיקי העיר ודמות מוכרת ואהודה המגלה כישרון רב בכתיבה. את ההצגה מביימים במשותף רפי אוחיון ומאיר אפללו, מנהלו של המרכז הקהילתי ברובע ד'.  שניהם בעבר מתושבי רובע ו' שחוויות הילדות שלהם הניבו רצון לשחזר תקופה תמימה ויפה ומקור בלתי נדלה לסיפורים ולחוויות.

עלילת ההצגה' אל פרנאך'(הלמך) עוסקת בשנות ה-80 וה-90 ומבוססת על סיפור אמיתי: ז'אקוב העולה ארצה עם אמו בגיל 15 מוצא עצמו נקלע למשבר בגיל 35 כאשר הוא עובד כפועל בניין ובסטטוס המשפחתי הוא רשום כרווק, רחמנא לצלן. הוא נישא לפאני באמצעות שדכנית, ומכאן מתאר המחזה שלל סיטואציות משעשעות הנוצרות מהמתח המובנה נוכח אישיותה הממזרית ואישיותו התמימה משהו.

המחזה ההומוריסטי משופע בניבים אופייניים לשפה היהודית מרוקאית העמוסה ברבדים ובמשמעויות נסתרות, ומובטח לכל יוצאי הקהילה כי כל אחד ימצא בדמויות מקור להזדהות ולנוסטלגיה שתנסוך בו געגועים לזמנים אחרים.

יום שני, 8.1.17, בשעה 20:00, אודיטוריום נעים לתרבות, ביאליק 10, אשדוד.

להזמנות: 08-8552721.

 

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

צהוב